Doğru Gömlek Kumaşı Nasıl Seçilir?

poplin,jakarlı,dimi,Oxford, Twill,

DOĞRU GÖMLEK KUMAŞI NASIL SEÇİLİR?

Elbise gömlek örgüleri, bir terzi veya gömlek üreticisinin tutması gereken bir şeydir, biz normal beyler değil, değil mi? Yanlış.

Çoğumuzun gömleğini hazır olarak satın aldığını (ve haftada beş gün çalışmak için giydiğimizi) göz önünde bulundurarak, sıradan gömleğin pamuklu dokumasını anlamak inanılmaz derecede önemlidir.

Parti Kumaş Alan. Elbette,  düğmeli alışveriş yaparken fit, renk ve hatta gömlek yaka tipini inceliyoruz. Bazıları kaliteli gömlek malzemeleri için etiketi kontrol etmeye kadar gider. Yani, pamuğun en iyisi olduğunu bilecek kadar eğitildik. Ama bundan daha karmaşık hale mi geliyor? Öyle.

Bu yüzden elbise gömlek örgülerine daha yakından bakıyoruz. Bunları ‘poplin’, ‘dimi’ veya ‘oxford kumaş alan’ olarak tanıyor olabilirsiniz, ancak bu pamuk örgüleri bir isimden daha fazlasıdır, bunlardan en iyi şekilde yararlanmak için gömleği nasıl ve ne zaman giyeceğiniz konusunda önemli bir rol oynarlar.

Elbise Gömlek Örgüsü Nedir?

poplin kumaş gömlek kumaşı poplin kumaş satışı kumaş satış yerleri kumaş satan kumaş satanlar

Örgü, pamuk ipliklerinin (çözgü ve atkı olarak adlandırılır) aslında bir kumaş yapmak için bir araya getirildiği yoldur. Dokuma sadece gömleğin görünüşünü ve hissini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda kumaşın ne kadar sıcak olacağını, örtülme şeklini, ütülemenin ne kadar kolay olduğunu ve bazen nerede ve ne zaman giyilmesi gerektiğini de etkiler.

Konu Sayısı

Daha yüksek bir iplik numarası genellikle daha pürüzsüz, daha ipeksi ve daha pahalı bir kumaş anlamına gelir. Takım elbiselerde olduğu gibi, iplik sayısı da 50s, 80s, 100s, 120s, 140s, 170s vb. 330s’ye kadar sayılarla belirtilir. Numara, iplik ebadına atıfta bulunur, ancak genellikle 100’ün üzerindeki bir iplik sayısı 2 katlı bir kumaş anlamına gelir.

İki Kat – Tek Kat

Çok ince tek katlı ipliklerin kullanıldığı bazı istisnalar olsa da, daha yüksek sayıdaki iplik numaraları birbirine bükülmüş iki iplikten oluşacaktır. Örneğin, 120’nin iplik sayısı, iki 60 ipliğinin birlikte büküldüğü anlamına gelir. Bu parti kumaş alan 60’ların tek katından daha dayanıklı olacak, ancak her zaman daha pürüzsüz olmayacak. 140’ın iplik numaraları tipik olarak birbirine bükülmüş iki 70 ipliğidir. Ve bunun gibi.

İplik sayısı ve kat, gömlek kalitesinin iyi göstergeleridir. Ancak, çoğu zanaatkarlık gibi, değirmen veya üreticinin ve malzemelerin kalitesinin (yani pamuk) kumaşın ve dolayısıyla gömleğin ne kadar lüks olduğu üzerinde büyük bir etkisi olduğunu unutmayın.

Aşağıda, beyefendilerinizin gömlek örgülerini nasıl ve ne zaman giyeceğiniz konusunda rehberlik ediyoruz.

Elbise Gömlek Örgü Çeşitleri

Artık gömlek örgüsünün ne olduğunu bildiğinize göre, örgü türlerine ve her birinin kullanıcının gereksinimlerine bağlı olarak nasıl farklılaştığına bakmanın zamanı geldi. Sizi sıcak tutmak için tasarlanmış bir örgü giymekten daha kötü bir şey olamaz… kavurucu bir günde. Öyleyse dikkat et.

Poplin

Poplin (aka çuha), çapraz bir desen oluşturan yakından dokunan ipliklerden yapılan bir pamuklu dokumadır. Poplin kumaş alan gücüne rağmen ince, hafif ve serindir, pürüzsüz bir yüzeyle işaretlenmiştir. Çok az parlaklığa sahip olduğu için harika bir yazlık gömlek yapar, bu da onu güzel ve profesyonel kılar. Stok kumaş alan. Ve küçük bir doku için de harikalar.

Çalışmak için poplin gömlek, terletmeyen, şık iki parçalı bir takım elbise ile alt gömlek olarak idealdir. Ancak dikkat edin, ince örgüleri beyaz çeşitlerin bir dokunuşla şeffaf olabileceği anlamına gelir.

Dimi

Twill, poplinden daha yumuşak bir his veren ve biraz daha parlak olan dayanıklı bir pamuklu kumaştır. Dimi kumaşlar, çapraz bir desen oluşturmak için dikey ipliklerin altından ve üstünden çift yatay ipler dokur. Bu , gömlekte balıksırtı, balıksırtı veya çapraz rib baskı gibi ilginç ‘desenler’ yaratır (daha sonra ayrıntılı olarak açıklayacağız).

Genel olarak, dimi yumuşak ve kalındır, kırışmaz ve ütüye dayanıklıdır. İyi örtülür, bu yüzden mükemmel bir iş gömleği, ancak akıllı bir yüzeye sahiptir.

Oxford

Oxford Gömlek Kumaş
Oxford Gömlek Kumaşı

Oxford pamuklu kumaş, çok sayıda atkı ipliğinin eşit sayıda çözgü ipliği üzerinden geçtiği bir sepet örgüsü olarak bilinir. Genellikle, oxford’a imza dama tahtası görünümünü vermek için beyazla geçtiği tek renkli bir iplik.

Görevde veya görevde giyilebilen çok yönlü bir kumaştır, ancak en çok gündelik gömleklerde popülerdir; Hafta sonları kravatsız ve kotsuz bir düğmeli. Bununla birlikte, kesim ve bitiş profesyonel ise gömlek ofise giyilebilir. Veya daha rahat bir iş ortamı için. Ve kalınlığı, serin günlerde giymeyi mükemmel kılar.

Uçtan Uca

Uçtan uca gömlek kumaşları, iki veya daha fazla renkten oluşan yumuşak dokulu bir dokumayla yapılır ve çift tonlu bir yüzey elde edilir. Çift renk belirgin değildir, uzaktan daha çok birleşik bir renge benziyor. Ancak ayrıntı, benzersiz bir görünüm için mini bir desenin görülebildiği yakın çekimde.

Parti Kumaş Alan. Uçtan uca gömlekler aynı zamanda hafiftir ve elde tutulur, bu nedenle sıcak günler için mükemmeldir – tek başına veya hafif pamuklu bir takım elbise altında giyilir.

Nokta

Pinpoint Oxford ile aynı dokumaya sahiptir ancak çok daha ince bir iplik ve daha sıkı dokuma kullanır. Resmiyet açısından, nokta atışı, rahat oxford kumaş alan  ile şık poplin veya dimi arasında güzelce oturur.

Şıklığından uzaklaşan kalın ve dayanıklıdır. Dolayısıyla, bu gömlekler mükemmel günlük iş üstleri, ancak özel etkinlikler için ideal değil.

Armürlü

Armür bir lüks olarak kabul edilir çünkü dokuması jakara çok benzer; Kabartılmış bir dokunuş hissi veren benzersiz bir geometrik desen. Özel bir dokuma tezgahı, çözgü ipliklerini tek tek kaldırıp indirerek dokumacının armürün özel desenlerini oluşturmasına olanak tanır jakarlı kumaş alan.

En iyi kısım? Tüm armürlü kumaşlar aynı görünmüyor, çeşitli desenler, renkler, ağırlıklar ve el hissi, stil ve kıyafet gereksinimlerinizi karşılayacak şekilde geliyor.

Balıksırtı

Balıksırtı gömlekleri, ringa balığının v şeklindeki kemiklerine benzerlikleriyle tanınır. Kumaş dokulu ve esasen bir çeşit deseni oluşturmak için dokunduğunda yansıtılan bir dimi.

Balıksırtı dokumaları ağırlık olarak biraz daha ağır olma eğilimindedir ve daha çok soğuk havalarda mevsimlik gömleklik kumaşlarda bulunur. Doku üzerinde oynamak için tüvit ceket altına ekleyin ve ipek örgü bir kravat uygulayın.

Gömlek Kumaşları

Gömlek kalitesinin göstergeleri nelerdir?

poplin,jakarlı,dimi,Oxford, Twill,

İplik sayısı ve kat, gömlek kalitesinin en iyi göstergeleridir. Ayrıca, üreticinin ve malzemelerin kalitesinin, gömleğin ne kadar iyi olacağı konusunda büyük bir etkisi olduğunu belirtmek de önemlidir.

Poplin kumaşı yaza uygun mu?

Evet. Poplinler incedir, bu yüzden yaz gömlekleri için harikadırlar. Ayrıca blazer veya ceketin altına giyilmesi gereken gömlekler için de en iyi seçimdir.

Balıksırtı resmi mi?

Evet. Balıksırtı örgüler çoğunlukla resmi kıyafetler ve siyah kravatlı etkinlikler için kullanılır. Balıksırtı desenli kumaşların çoğu yün olup, takım elbise ve dış giyimde kullanılan popüler kumaşlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın