Armürlü Dokuma Tezgahı

armürlü dokuma,jakarlı dokuma,armür nedir,armürlü kumaş nasıl olur,

Armürlü  Dokuma Tezgahı

Kumaşla ilgili olarak Jakar ve armür terimlerini duymuş olabilirsiniz, ancak bunun ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Bu yazıda, bu iki tür dokuma tezgahı arasındaki farkları geniş bir şekilde ele alacağız.

İlk olarak, dokumanın gerçekte ne olduğu hakkında hızlı bir tazeleme kursu. Dokuma, ipliği dik açılarda birbirine geçirerek kumaşı oluşturan işlemdir. Dikey yöndeki ipliğe çözgü, yatay yöndeki ipliğe atkı denir.

Bir Jakarlı ve armürlü dokuma tezgahı arasındaki en önemli fark, yatay atkı ipliği geçerken uzun, dikey çözgü ipliklerinin yukarı ve aşağı nasıl hareket ettiğidir. Atkı ipliği ileri geri geçerken farklı çözgü ipliklerini yukarı ve aşağı hareket ettirme işlemi bir desen oluşturur.

Parti Kumaş Alan. Yukarıdaki fotoğrafta portakalın atkı ve tabanın çözgü olduğunu görebilirsiniz. Turuncu atkı içinden geçirildiğinde taba çözgü ipliklerinin yarısını yukarı kaldırarak ve ardından geri geçerken diğer taba iplikleri kaldırarak bir desen oluşturur.

Armürlü Tezgah

Poplin kumaş,poplin kumaş satışı,ucuz gömlek kumaşı,gömlek kumaş satışı,jakarlı gömlek kumaşları,parça poplin alanlar,poplin parçası alanlar,
Poplin kumaş,poplin kumaş satışı,ucuz gömlek kumaşı,gömlek kumaş satışı,jakarlı gömlek kumaşları,parça poplin alanlar,poplin parçası alanlar,

Armürlü ve Jakarlı dokuma tezgahı arasındaki temel fark, çözgü ipliklerinin yukarı ve aşağı nasıl hareket ettiğidir. Armürlü dokuma tezgahı söz konusu olduğunda, çözgü ipliklerini yalnızca koşumlarla (gümüş ve ten rengi kürek görünümlü şeyler) hareket ettirerek gruplar halinde kontrol edebilirsiniz. Bir koşum takımı yukarı veya aşağı gittiğinde, ona bağlı tüm çözgü iplikleri onunla birlikte hareket eder. Bu, dokuma tezgahı ile birleştiğinde, yalnızca belirli sayıda koşum takımını tutabilmek, bir modelin ne kadar karmaşık olabileceğini sınırlar.

Armürlü tezgahlar, koşum takımlarının sınırlamaları nedeniyle basit geometrik desenler için en iyi şekilde kullanılır.

Jakarlı Tezgah

Stok Kumaş Alan. Mucidinin adını taşıyan bir Jakarlı dokuma tezgahı, kontrol kafasının bulunduğu yere kadar uzanan yeşil koşum takımları ile hemen tanımlanabilir. Yukarıdaki fotoğraftaki bu yeşil koşum takımlarının her biri bir, iki veya bazen 4 çözgü ipliğine bağlanmıştır. Bu çözgü ipliklerinin her biri ayrı ayrı hareket ettirilebilir ve çok daha karmaşık ve karmaşık desenlerin dokunmasına izin verir.

Yukarıdaki fotoğraftaki büyük makara, dokunacak kumaş miktarının uzunluğu olan tüm çözgü ipliklerini taşır. Tezgahın arkasındaki (görünmeyen) başka bir makara, bitmiş kumaşı alır.

Armürlü Zemin Tezgahları – Armürlü Tezgahlar Hakkında

Armürlü bir dokuma tezgahı ile kravatlara veda edebilirsiniz!

Parti Kumaş Alan. Armürlü Tezgah, armür adı verilen bir cihaz kullanarak çözgü ipliklerini kontrol eden bir zemin tezgahı türüdür. Armürlü dokuma tezgahı, ayaklı dokuma tezgahına bir alternatiftir. Manuel armür, hareket ettirilecek şaftları seçmek için her biri takılı mandallara sahip bir çubuk zinciri veya gecikme kullanır. Bilgisayar destekli armürlü dokuma tezgahı, şaftları seçmek için bir dizi solenoid veya başka elektronik cihazlar kullanır. Bu solenoidlerin aktivasyonu bir bilgisayar programının kontrolü altındadır. Her iki durumda da seçilen miller, armür pedalı üzerindeki bacak gücü veya elektrikli veya diğer güç kaynakları ile kaldırılır veya indirilir.Armürlü Tezgah

armürlü dokuma,jakarlı dokuma,armür nedir,armürlü kumaş nasıl olur,

Armürlü dokuma tezgahının avantajı, 12 şaftlı (4094 olası sundurma), 16 şaftlı (65.534 olası sundurma) veya daha fazlasına sahip tezgahlarda daha da belirgin hale gelir. Armürlü dokuma tezgahının diğer bir avantajı, modelde çok daha uzun dizileri işleyebilmesidir. Basamaklı bir dokuma tezgahı üzerinde çalışan bir dokumacı, deseni oluşturan tüm basamak sırasını hatırlamalı ve sıranın neresinde olduklarını her zaman takip etmelidir. Stok Kumaş Alan. Kaybolmak veya hata yapmak dokunan kumaşı mahvedebilir. Manuel bir armürde, deseni oluşturan sıra armür çubuklarının zinciri ile temsil edilir. Sıranın uzunluğu armür zincirinin uzunluğu ile sınırlıdır.

Bilgisayar kontrollü armürlü dokuma tezgahı (Computer-Dobby), mekanik armür zincirini bilgisayar kontrollü şaft seçimi ile değiştirerek bunu bir adım daha ileri götürür. Neredeyse sınırsız olan dizileri işleyebilmenin yanı sıra, şaft dizilerinin yapımı mekanik bir armür zinciri oluşturmaktan ziyade bilgisayar ekranında yapılır. Bu, dokumacının dokuma taslaklarını tezgahtan kalkmadan saniyeler içinde yüklemesini ve değiştirmesini sağlar. Parti Kumaş Alan. Ek olarak, bilgisayarda gerçekleştirilen tasarım süreci dokumacıya kumaş tasarımı için daha sezgisel bir yol sağlar; deseni bir bilgisayar ekranında görmek armür zincirine bakarak görselleştirmeye çalışmaktan daha kolaydır.

Armürlü dokuma tezgahları, dokumacıların yeteneklerini genişletir ve kumaş tasarımı ve üretiminde yer alan sıkıcı işlerin bir kısmını ortadan kaldırır.

Tüm Makale Linkler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın