Kumaşlara Bakım Nasıl Yapılır?

kumaşlara bakım nasıl yapılır,kumaşlar nasıl ütü yapılır,kumaşlar nasıl temizlenir,kumaşlar nasıl saklanır,kumaşlar nasıl kurutulur

KUMAŞLARA NASIL DÜZGÜN BAKIM YAPILIR

Eşyalarını ne sıklıkla mahvediyorsun? Eşyaların uygunsuz bakımı nedeniyle herkesin hoş olmayan anlar yaşadığını kabul edin. Ya en sevdiğiniz bluzunuz yıkandıktan sonra bebekler için giysiye dönüşecek ya da pantolonunuz birden kısalacak ve düğmeyi durduracak ya da en güzel elbisede demir bir iz kalacak. Bu tür merakların olmasını önlemek için, bir şeylere uygun şekilde bakabilmek önemlidir, bunun için üreticinin markasını veya ülkesini bilmenize gerek yoktur, buradaki ana şey kumaşın bileşimidir.

Herhangi bir kumaşın liflerden oluştuğu bir sır değil. Lifler ise doğal, bitkisel veya hayvansal kaynaklı veya kimyasal olabilir. Bitkisel lifler pamuk ve ketendir. Hayvanlar yün ve ipektir. Kimyasal lifler iki gruba ayrılır: selüloz (viskoz, asetat, triasetat) ve sentetik (polyester, poliamid, poliakril vb.).

KUMAŞ BİLEŞİMİ NASIL BELİRLENİR

Kumaşların bileşiminin belirlenmesi, dikiş, bakım, ütü vb. Sırasında kumaşı nasıl tutacağınızı daha da etkileyecek çok önemli bir süreçtir.

Bu nedenle,parti kumaş alan hangi liflerden yapıldığını belirlemek için oldukça basit bir talimatı izlemeniz gerekir:

Cımbızla en fazla 5 cm uzunluğunda bir bez parçası alın ve alevin üzerinde tutun. Kumaş alev alır almaz, hemen yanmaz bir kaba koyun ve şimdi yanma işlemi sırasında nasıl davrandığını izleyin.

İnce kumaş,ince kumaşlar,ince kumaş satışı,ince kumaş türleri,ince kumaş çeşiti,ince kumaş alan,ince kumaş nereye satarım,ince kumaş alımı yapanlar,ince kumaş alan,

Bir kumaş parçası alevle çabucak yanarsa ve yanmış kağıt kokusu alırsanız, bunların pamuk, keten veya viskon gibi bitki kökenli doğal lifler olduğunu unutmayın. Eğer parça alevsiz yavaşça yanıyorsa ve yanmış saç kokusu alıyorsanız, önünüzde doğal hayvan lifleri (yün veya ipek) var demektir.

Sentetik lifler (polyester, mikrofiber vb. – petrokimyasallardan yapılmış) alevsiz yakıldığında erir ve kül yerine katı bir top görürsünüz. Ve eğer böyle bir parça en basit oje çözücüsüne atılırsa ve lifler yok edilirse, o zaman bir asetat lifine (selülozdan yapılmış) sahip olursunuz.

KUMAŞINIZA NASIL DOĞRU BAKIM YAPILIR

Kumaşa düzgün bir şekilde bakabilmek için, hangi liflerin bileşimde daha fazla olduğunu belirlemek için kumaşın bileşimini yüzde cinsinden bilmek gerekir. İyi profesyonel kumaş alan salonlarında, kompozisyonla ilgili bilgiler fiyat etiketinde belirtilir, bu bilgilere göre satış danışmanları bakım için yetkin önerilerde bulunur.

Pamuk dayanıklıdır, rahattır ve ısıya dayanıklıdır. Pamuklu kumaşlar özellikle higroskopiktir; ıslanmadan çok fazla nemi emerler.

Dikim: Diğer liflerden yapılmış kumaşlarla birlikte pamuklu kumaşlar yıkanmalı ve ütülenmelidir.

Yıkama: Renksiz pamuklu çamaşır makinesinde 95 derecede, 40 derecede renkli yıkanabilir. Genel deterjan beyaz pamuklu kumaşlar için uygundur, renkli kumaşları ince kumaşlar için toz ile veya ağartıcı olmadan yıkamak daha iyidir.

Kurutma ve ütüleme: Bitmiş pamuklu kumaşı yıkadıktan sonra sıkmadan, kuruması için asmanız ve ardından “Yün” modunda ütüyle ütülemeniz gerekir. Tamamen kuru olmayan diğer pamuklu kumaşları ütüleyin. Çok çekebileceğinden, pamuğu kurutucuda kurutmamak daha iyidir.

Keten , yüzeyi çok pürüzsüz ve mat parlaklığa sahip bir kumaştır. Pratik olarak kirlenmez ve bölümler üzerinde ufalanmaz. Son derece emici kumaş, sıcak ve nemli havalar için idealdir. Nemi kolayca emer ve çabuk kurur. Keten kumaşlar çok dayanıklıdır, bu nedenle ketenden yapılan giysiler size bir yıldan fazla hizmet edecektir. Ancak keten kırışıklıkları var, ancak pamuk kadar değil.

Yıkama: Keten kumaş alan kaynamayı iyi tolere eder. Ancak keten boyanmışsa, 60 derecelik bir sıcaklıkta yıkayın. Bitmiş kumaşı 40 derecelik bir sıcaklıkta nazik bir modda yıkamak daha iyidir. Beyaz keten dahil, ağartmadan ince kumaşlar için toz kullanmak daha iyidir.

Yünyünlü kumaşlar biraz kirli ve zor kırışıyor. Bu tür kumaşlar ter, yiyecek ve duman kokularını hızla dağıtır. Yün yavaş kurur çünkü bu tür kumaşların yüzeyi su damlacıklarını iter, ancak nemi buhar şeklinde emer. Ancak yünlü kumaşlar ısıyı iyi tutar.

vual,ucuz vual,parti kanvas kumaş,ipek kumaş,saten kumaş,yün kumaş,yünlü kumaş,mayo için kumaş,rayon kumaş,polyester kumaş,parti kumaş stok kumaş,spot kumaş,örgü kumaş,terzi kumaşı,terzilik kumaşlar,pamuklu kumaş,keten kumaş,viskon kumaş,jarse kumaş,kadife kumaş,dantel,dantel kumaş,
Kumaş

Yıkama: Yün, sadece ince veya yünlü kumaşlar için toz kullanılarak elde yıkanabilir. Maksimum su sıcaklığı 30 dereceyi geçmemelidir. Yünün bol su ile yıkanması tavsiye edilir, asla ovalamayın veya bükmeyin.

Kurutma ve ütüleme: Yeni yıkanmış yünlü bir giysi havluyla sarılmalı ve tamamen kuruyana kadar yatay olarak serilmelidir. Çamaşır kurutucuda veya ısıtma radyatörlerinde kurutmayı unutun. Ütülemeye gelince, yünü nemli veya nemli bir bezle özel bir “yün” modunda ütülemeniz gerekir.

İpek  , narin ve hafif bir kumaştır. İpek giysiler her havada hoşlanır, soğukta ısınır ve sıcakta ısınmaz. İpek kumaş, dokunulduğunda ıslanmadan cilt yüzeyindeki nemi hızla buharlaştırır. Ancak ter, kumaşı lekeleyebilir ve bu da zamanla ipeğin gücünü etkileyebilir stok kumaş alan.

Dikiş: İpek ürünün daha uzun süre dayanmasını sağlamak için, kolun altındaki giysiye koltuk altı olarak yuvarlak uçlu bir önyargı bandı dikin. Bu, kumaşı ter lekelerinden kurtaracaktır.

Yıkama: Tafta, ipek brokar, ipek şifon, ipek organze, ipek saten ve ipek krep georgette’den yapılmış ürünler kuru temizleme yapılmalıdır. Yıkandığında ipek çok dökülür. Yalnızca elde, 30 derece sıcaklıkta, hafif bir deterjanla yıkanabilir. İpek ovalanamaz, sıkılamaz veya bükülemez. İpeğin önce ılık, sonra soğuk suda iyice durulanması önerilir. İpek boyalarını tazelemek için soğuk durulama suyuna biraz sirke ekleyebilirsiniz.

Kurutma ve ütüleme: Ve yine, kurutucular, ısıtıcılar ve hatta güneş yok! Nemli bir ipek ürün, bir beze dikkatlice sarılmalı, hafifçe sıkılmalı ve yatay pozisyonda asılmalıdır veya serilmelidir. İpeği orta derecede ısıtılmış bir ütüyle ütülemeniz gerekir, parti kumaş alanlar en iyisi “ipek” modunda ve yalnızca yanlış taraftan. Bu arada, ipeğin uyuz (yabani ipek) hariç hafifçe nemli ütülenmesi önerilir, tamamen kuruduktan sonra ütülenmesi daha iyidir. Ütüleme sırasında ipeğe su püskürtülmesi tavsiye edilmez, bu izlere neden olabilir.

Viskon , kimyasal yollarla elde edilen doğal bir elyaftır. Viskon kumaş, herhangi bir kirlilik içermeyen selülozdur. Viskona, liflerin parlak veya mat yüzeyi, kalınlığı ve kıvrımı nedeniyle genellikle ipek, pamuk, yün veya keten görünümü verilir. Viskon kumaş alan pamuk kadar güçlü değildir, ancak nemi daha iyi emer.

Yıkama : bir çamaşır makinesinde veya kendi takdirinize bağlı olarak elle, ancak her zaman 40 dereceyi geçmeyen bir sıcaklıkta yumuşak bir modda. Viskon yıkarken narin kumaşlar için deterjan kullanmak daha iyidir. Bir santrifüjde viskozu ovalayamaz, bükemez ve sıkamazsınız.

Kurutma ve ütüleme: Bu tür kumaşları nazikçe sıkmanız, hiç sıkmadan kurumaya bırakmanız veya bir çarşafa yuvarlamanız önerilir. Viskonla ilgilenirken, kurutma cihazlarını da unutmanız gerekir. Viskonun “ipek” modunda, ıslak halde veya nemli bir bezle ütülenmesi en iyisidir.

Asetat ve triasetat – bu kumaşlar selüloz asetattan oluşur, hafif parlak bir yüzeye sahiptir ve doğal ipek gibi görünür. Neredeyse kırışmazlar ve şekillerini çok iyi korurlar. Bununla birlikte, bu kumaşlar çok higroskopik değildirler, nemi zayıf bir şekilde emerler ve yüksek ısıda erirler. Ancak genellikle plise için kullanılırlar.

Yıkama: elle veya makinede 30 derecelik bir sıcaklıkta, daima nazik bir modda.

Kurutma ve Ütüleme: Bu kumaşların kuruması için asılması ve yine kurutuculardan kaçınılması gerekir. Ancak çabuk kururlar ve neredeyse hiç ütülemeye ihtiyaç duymazlar. Yine de böyle bir kumaş üzerinde ütüyle yürümeye karar verirseniz, bunu ılık ütüyle sıcak bir ütüyle yapmanız gerekir. İpek triasetat yün / ipek modunda ütülenebilir.

Elastan halk arasında Likra olarak bilinir. Oldukça gerilebilir bir elyaftır, nadiren saf haliyle kullanılır, genellikle diğer elyaflara eklenir. Elastan sayesinde kumaş alan elastik hale gelir ve kırışmaz. Ayrıca elastan çok dayanıklı bir elyaftır.

Yıkama: elde veya makine – seçim sizin, ancak en iyisi narin kumaşlar için pudradır.

Kurutma ve ütüleme: kurutma cihazları hariç standart yöntemler kullanarak kurutun. Böyle bir kumaşın ütülenmesi gerekmez.

Mikrofiber , rüzgar ve yağmura dayanıklı çok yoğun bir elyaftır. İpekböceği ipliklerinden çok daha ince olan mikrofiber ve polyester elyaflar üretilmektedir. Yoğunluğuna rağmen bu lifler terin geçmesine yani cildin nefes almasına yardımcı olur. Nemi emmezler, dışarı çıkmasına izin verirler. Mikrofiber giysilerin içi daima kurudur.

Çamaşır: burada özel bir işlem gerekmez. Makinede 40 derecenin üzerindeki sıcaklığı geçmemeye çalışarak yıkayabilirsiniz ve santrifüjde sıkmamanız tavsiye edilir. Mikrofiber kumaşları durularken suya yumuşatıcı ilave edilmemesi önemlidir. Aksi takdirde su itici özelliklerini kaybederler.

Kurutma ve Ütüleme : Islak kurutmak için asın ve ipek modunda ütülenebilir.

kumaşlara bakım nasıl yapılır,kumaşlar nasıl ütü yapılır,kumaşlar nasıl temizlenir,kumaşlar nasıl saklanır,kumaşlar nasıl kurutulur

Polyester – Ayrıca polyester liflerden yapılmıştır. Çok dayanıklı ve yumuşak. Isıtıldığında şeklini korur ve aynı zamanda kıvrımlı pileler için mükemmeldir. Pratik olarak kırışmaz ve önemli olan güvelerden etkilenmez.

Yıkama – çamaşır makinesinde 40 derece sıcaklıkta. Suyun sıcaklığını aşarsanız, kumaş alanlar üzerinde yumuşaması neredeyse imkansız olan kırışık kıvrımlar oluşur.

Kurutma ve ütüleme: çabuk kurur ve ütü gerektirmez. Ancak polyesteri ütülemek istiyorsanız, ılık ütüyle “ipek” modunda nemli bir bezle yapın.

Poliamid – neredeyse sonsuza kadar sürer. Yırtılma ve aşınmaya göre en güçlü elyaf. En iyi bilinenler naylon kumaşlardır.

Yıkama : 40 derecenin üzerindeki sıcaklığı aşmamaya çalışarak makinede yıkayabilirsiniz ve santrifüjde dönmemesi tavsiye edilir.

Kurutma ve Ütüleme : Islak kurutmak için asın ve en düşük ısıda, buharsız ütülenebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın