Zeytinburnu Keten Kumaş

Keten Kumaş üreticileri Bursa,Keten kumaş Denizli,Gofre kumaş üreticileri,Türkiye nin en iyi kumaş üreticileri,türkiye'de keten kumaş üretimi,Merter keten Kumaş,Türkiye Kumaş fabrikaları,Toptan Keten Kumaş,

Keten kumaş alanlar pamuğa karşı karşılaştırma yapılırken, ister nefes alabilirlik ister emicilik olsun, her malzeme farklı unsurlar üzerinde gelişir. Hem pamuklu hem de keten, doğal liflerden yapıldıkları için çevre dostu kumaşlardır, ancak pamuklu tekstiller ile keten tekstiller arasında her birini benzersiz kılan pek çok küçük fark vardır.

Pamuk Nedir?

Pamuk, kesikli bir elyaftır, yani farklı uzunluktaki malzemelerden oluşur. Pamuklu kumaş alan pamuk bitkilerinin doğal liflerinden yapılır. Pamuk bitkisinin kumaş haline gelen kısmı, koza içinde büyüyen, kabarık pamuk liflerini örten kısımdır. Pamuk, dayanıklı bir kumaş oluşturmak için eğrilip dokunan yumuşak ve kabarık bir malzemedir.

Keten Nedir?

keten kumaş üretenler ucuz keten kumaş ham keten kumaş alanlar keten kumaş üreten firma adresleri

Keten, Linaceae familyasındaki Linum cinsinin bir parçası olan keten bitkisinden yapılan son derece güçlü, hafif bir kumaştır . 0536 336 43 43″Keten” kelimesi, ketenin Latince adı olan “linum usitatissimum”dan gelir.

Keten, pamuk gibi doğal bir elyaftır, ancak keten elyaflarının dokunması zor olabileceğinden, hasat edilmesi ve kumaş haline getirilmesi daha uzun sürer. Lifler bitkiden çıkarılır ve lifleri yumuşatmak için uzun süre depolanır. Keten, havlular, masa örtüleri, peçeteler ve çarşaflar için kullanılan yaygın bir malzemedir. “Çarşaf” terimi, her zaman keten kumaştan yapılmasa da, hala bu ev eşyalarını ifade eder.

Pamuk ve Keten Arasındaki 9 Fark: Pamuk ve Keten

Pamuk ve keten arasında bir dizi önemli fark vardır. Onlar içerir:

1. Dayanıklılık _ Pamuk, ketenden biraz daha fazla esneme ve esnekliğe sahiptir ancak dayanıklı değildir. Mısır pamuğu gibi daha ince pamuk, bu pamuğu standart pamuktan daha yumuşak ve daha dayanıklı yapan, ancak yine de keten kadar dayanıklı olmayan uzun lifli pamuk liflerinden yapılır. Keten çok daha serttir ancak daha uzun ömürlüdür çünkü keten ipliğindeki selüloz lifleri pamuk ipliğindekilere göre biraz daha uzundur ve daha sıkı sarılır, bu da onun dayanıklılığını ve uzun ömürlülüğünü artırır.

2. Yumuşaklık _ Pamuk, ketenden daha yumuşaktır, çünkü keten lifleri pamuk liflerinden daha pürüzlüdür. Örneğin, pamuklu çarşaflar kutudan çıkar çıkmaz çok yumuşaktır ve yaklaşık beş yıl dayanabilir, ancak keten çarşaflar birkaç yıkamadan sonra çok yumuşak hale gelir ve 30 yıla kadar daha uzun süre dayanır.

Pantolonluk Keten Kumaş,Keten Kumaş Elbiselik,Pamuk Keten Kumaş,Ham Keten Kumaş,Yazlık Keten Kumaş,Keten Kumaş fiyat,Pamuk Keten Kumaş Elbiselik,Desenli Keten Kumaş,

3. Doku. Pamuk daha pürüzsüz bir kumaştır, keten ise daha gevşek dokumanın bir sonucu olarak daha kaba, dokulu bir desene sahiptir.

4. Görünüm. Pamuk lifleri daha zayıf olduğu için pamuk hapları ketenden daha fazladır. Doğal liflerden yapıldıkları için hem pamuk hem de keten kolayca kırışır, ancak kumaşın sertliği nedeniyle keten biraz daha fazla kırışır.

5. Hipoalerjenik. Hem pamuk hem de keten hipoalerjeniktir; ancak keten, alerjisi olan kişiler için biraz daha iyidir çünkü daha düşük iplik sayısı ve gevşek dokumanın toz ve partikülleri tutma olasılığı daha düşüktür.

6. Emicilik. Hem pamuk hem de keten çok emicidir ve su hem keten hem de pamuk liflerini güçlendirir. Pamuk, ağırlığının %25’inden fazlasını su tutabildiğinden, keten ise %20’ye kadar su tutabildiğinden, pamuk biraz daha emicidir.

7. Su fitili. Keten aynı zamanda doğal su tutma özelliğine sahiptir, yani suyu (veya teri) ciltten çeker ve çabuk kurur. Pamuk ayrıca nemi iyi emer, ancak ketenin sahip olduğu aynı doğal emme kabiliyetine sahip değildir.

Keten kumaş fabrikası,Zeytinburnu keten kumaş,bursa keten kumaş üreticisi,bursa keten kumaş satın alanlar,toptan keten kumaş,toptan keten kumaş alanlar,keten kumaş satın alan yerler,merter keten kumaş fabrikası,keten kumaş üreten firmalar,

8. Nefes alabilirlik Hem pamuklu kumaş hem de keten kumaş nefes alabilir, ancak pamuğun nefes alabilirliği liflerin kendisinden çok kumaşın dokusuna bağlıdır. Kot veya kanvas gibi bazı pamuklu dokumalar daha kalındır ve daha az nefes alabilir. Keten keten lifleri ise içi boştur, bu nedenle hava ve su kolayca dolaşabilir. Buradaki eksiksiz kılavuzumuzda denim hakkında daha fazla bilgi edinin.

9. Sıcaklık. Pamuk ısıyı iletmez ve evleri yalıtmak için kullanılan malzeme olan cam elyafına benzer yalıtım özelliklerine sahiptir. Keten 0536 336 43 43 liflerinin içi boştur, bu da yaz için çok serindir, ancak kış aylarında kat kat giyilmelidir.

Yorum Yap

  • error: Content is protected !!