Yumuşak Kumaş Çeşitleri. Stok Kumaş Alanlar.

Kumaşlar , giyim, ev tekstili ve farklı evsel ve endüstriyel kullanım için kullanılan malzemelerdir. Kumaş kelimesi, amaç ve önceden belirlenmiş amaç için imalat anlamına gelir . Bunlar, kendi liflerinin özelliklerine, yapı yöntemlerine, yapılarına ve bitim işlemlerine göre doğada esnek, yumuşak, güçlü, sıcak, soğuk ve elastiktir.

Lifler en küçük kumaş birimidir, çoğu durumda lifler ipliğe dönüştürülür. Liflerin özellikleri menşe kaynağına bağlıdır.

İplikler dokumaya dokunuyor ya da örülüyor. Sonuçta elde edilen sonucu elde etmek için çeşitli liflerin ve ipliklerin tek ve harmanlanması da kullanılabilir (daha iyi estetik ve performans)

Şifon Kumaş

Keçe, örme, dokuma ve dokuma olmayan kumaşlar üretmek için farklı yöntemler vardır. Keçe veya Keçe , elyafların paslanması, yoğunlaştırılması ve preslenmesi yoluyla kumaş üretmenin en eski yöntemidir. Örme ve Dokuma. Kumaş üretiminde en yaygın kullanılan yöntemlerdir. İç içe geçme ve iç içe geçme, sırasıyla örme ve dokumalarda izlenen iplik yolunun özellikleridir. Tek jarse, Pk örgü, İnterlok ve Fleece vb. farklı yapılar. Örme kumaş alan daha gerilebilir ve rahattır. Örme kumaşların başlıca kullanım alanları, giyim, gündelik giyim, spor giyim ve uyku kıyafetleri altındadır. Farklı iplikler üretmek için, çözgü ve atkı yönünde dolanabileceği Çözgü denir kumaş alan. Uzunlamasına iplik oluşturmak için birbirine geçirilir ve yanal olarak adlandırılır. Kumaşlar denim, çalışmalardaki ve gömleklik kumaş parçası alan tekstil vb kullanılmaktadır olmayan dokuma kumaş alanlar Islak mendillerde, peçetelerde ve teknik tekstillerde kullanılan (doğrudan karışmış / birbirine karışmış liflerden yapılan kumaşlar).

Stok Kumaş Alanlar.

Kumaşın son kullanımı , hammadde özelliklerine, bileşime, imalat ve yapım / yapı için kullanılan yönteme bağlıdır. Ve kumaşların kullanımı, aşağıda belirtilen kumaşların özelliklerine dayanır: Doğal kumaşlar, Pamuk, yün, ipek ,keten ve jüt vs. Sentetik veya suni kumaşlar Naylon, Polyester, Spandeks, Reyon ve Polipropilen vs.’dir. Kıvrımlı kumaşlar: Polyester pamuk, pamuklu ve yünlü, Pamuklu spandeksli vb. kumaşlar (Artırılmış değerler için) Teknik Kumaşlar Harmanlama, fonksiyonel finiş uygulamaları ile elde edilen yüksek performansa sahip kumaşlar yöntemiyle veya dolgu ile)

Performans kumaşları , normal ve zorlu koşullar altında kullanıcıya ekstra konfor ve koruma sağlamak içindir. Nem esnekliği, su itici, Anti mikrobik / Anti koku, sporda ve aktif giyimde kullanılan örneklerdir.

Teknik tekstiller , elyaf özelliklerinin iyileştirilmesi, özel kullanım için gerekli özelliklere göre farklı tipteki kumaşların harmanlanması, doldurulması, kaplanması ve birleştirilmesiyle daha da geliştirilmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın