Viskon Kumaş Alan

Viskon Kumaş Alan
Viskon Kumaş Alan

İnsan yapımı lifler hakkında ne biliyorsunuz? Naylon, Polyester, Viskon ve Rayon gibi isimlere aşina olabilirsiniz. Nasıl benzer olduklarını ve nasıl farklı olduklarını biliyor musunuz? Hangisinin sizin için en uygun olduğunu biliyor musunuz?

parça kumaş
parça kumaş

Bu yazıda, en popüler sentetik elyaflardan iki tanesine daha yakından bakalım: Polyester ve Viskon. Her iki lif de insan yapımı olabilir, parça kumaş ama sizi kandırmasına izin vermeyin. Giyeceklerini nasıl hissettikleri ve kıyafet olarak nasıl çalıştıkları konusunda bir dünya var.

Polyester vs Viscose : Günlük giyimde nasıl kullanılırlar?

Her şeyi basit tutmak için, günlük kıyafetlerde Polyester ve Viskon’un nasıl kullanıldığına, özellikle de suya nasıl tepki gösterdiklerine bakacağız. Daha sonra, bilim ile ilgilenenler için, Polyester  kumaş alanlar ve Viskon’u bu kadar farklı kılan şeyleri görmek için atomik ve mikroskobik seviyelere ineceğiz.

Polyester

Polyester, polietilen tereftalat (kısa bir süre ) adı verilen bir bileşikten üretilen sentetik bir elyaftır. Birçok formda olmasına rağmen, bunu spor giyiminde en çok kullanılan form olarak göreceğiz: düz ve uzun liflerden yapılmış bir kumaş.

Polyester suya karşı dayanıklı bir elyaftır, bu da etrafta önemli parti kumaş miktarda su olduğunda faydalıdır. Bu su spor salonunda egzersiz yapmaktan ya da dışarıdaki harikaları keşfederken yağmur yağabilir. Polyester kumaş ya su çeker ya da bariyer görevi görür: Bu, polyester ipliğin kumaşı yapmak için ne kadar sıkı örüldüğüne ya da dokuma yapıldığına bağlıdır.

Viskon Kumaş Alan
Viskon Kumaş Alan parça kumaş

Gevşek örgülü Polyester : terleme için harika parça kumaş

Spor salonunda terlemiş bir antrenmanın tadını çıkarır mısınız? Büyük ihtimalle takımınız örme Polyester kumaştan yapılmış esnek bir jarse. Bu gevşek formda, Polyester  parti kumaş suya karşı dayanıklı lifler terinize asılmadığından mükemmel bir nem esnekliği sağlar. Aslında, suya dirençli lifler terlemeyi, kumaşın içindeki boşluklardan geçerek buharlaştığı dış katmana ulaşıncaya kadar terlemeyi teşvik eder.

Polyester ayrıca çabuk kurur. Nemi hareket ettirme kabiliyeti, suyun sarkmadığı anlamına gelir, bu nedenle spor takımınız yıkamadan sonra hızlı bir şekilde kurur. İyi ve güzel, ama küçük bir problem var: Bazı nedenlerden dolayı, Polyester bazı kokmuş bakteri türlerinin büyümesini teşvik ediyor .

Sıkı örgü Polyester : bir su bariyeri

Sıkı dokunmuş Polyester bir bariyer görevi görür. Kumaştaki boşluklar su ve havanın geçmesini zorlaştıracak kadar küçüktür: kumaş nefes almaz. Bu, hava koşullarına dayanıklı bir kamera çantası için ideal olabilir, ancak giyim için çok iyi değil. İşyeri üniformaları bazen% 100 Polyester kumaştan dar bir örgüte yapılır, çünkü kumaş kırışmaya dayanıklıdır ve rengini korur. Bununla birlikte, ucuz kumaş nefes almadığı için, su buharı cildin yanına sıkışmış kalır ve giyen kişiyi sıcak, yapışkan ve rahatsız edici hissettirir. Bu günlerde daha ucuz üniformalar bile, bu sorunların üstesinden gelmek için Polyester-pamuk karışımından yapılma eğilimindedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın