Tela Nedir? Tela Kumaş Alanlar İstanbul

Kilo ile tela alan,tela satın alan,tela kim alır,şekerli tela alan,ucuz tela,tela kime satarım,İstanbul tela alan,Ankara tela alan,adana tela kim alır,tela nereye satabilirim,gömlek telası alan,

Tela Nedir? Tela Kumaş Alanlar İstanbul

Eriyebilir veya arabirim olarak da bilinen tela, başka bir kumaşa stabilite eklemek için kullanılan bir kumaştır. Basit bir örnek, kumaşın kendi başına istenen cilayı verecek yapıya sahip olmadığı bir kaplama veya yaka olabilir, bu nedenle yakayı oluşturmak veya gerektiğinde kaplamayı oluşturmak için bir Tela kumaşa bağlanır.

Moda, tekstil alanındaki yeniliklerle ilerliyor ve telalar da buna uygun olarak gelişti. Son 10 yılda tekstilde büyük yenilikler oldu. Artık telalar 5 yıl önce bile mümkün olmayan birçok uygulamayı sunabiliyor.

En son yeniliklere girmeden önce (yani başka bir blog için) en baştan başlayalım.

Tela nedir?

Telalar 2 kategoriye ayrılabilir

1. Eriyebilir Telalar – bir tarafta bir yapıştırıcı var

2. Kuru Tela – olarak da bilinir, herhangi bir yapıştırıcıya sahip değildir

Eriyebilir Telalar

Eriyebilir yapıştırıcılar çeşitli kumaş tabanlarında ve ağırlıklarında bulunur. Yapıştırıcılar, ince bir şifonun ağır yünle aynı Tela ile birleştirilememesi nedeniyle değişir. Genel kural, kaynaşma ne kadar hafif olursa, yapışkan o kadar hafiftir.

Hafif bir şifon, ince yapışkanlı tutkal noktaları ile iyi çalışır. Tutkal noktaları uygun şekilde ağırsa, kumaştan geçeceklerdir. Eşit derecede İnce bir yapıştırıcı ağır bir yünle kaynaştırılırsa, tutkal yünün içine nüfuz edecek kadar ağır olmayacağından laminat ayrılır.

Eriyebilir Telalar 3 kategoriye ayrılabilir

1. Dokuma

2. dokunmamış

3. Örme

Dokuma Eriyebilir Telalar

Dokuma Telaları, çözgü ve atkıya sahip bir bez gibi yapılır.

Atkı boyunca (mono-streç) veya çözgü ve atkı boyunca (çok-streç veya iki-streç) bir miktar esneme olabilirler.

Dokuma Telaları geniş bir kumaş ve ağırlık yelpazesinde üretilir.

Genellikle en hafif ağırlık metrekare başına yaklaşık 12 gramdan başlar ve genellikle metrekare başına 100g’ı geçmez.

Dokusuz Eriyebilir Telalar

Tanım gibi dokusuz kumaşlar bir bez gibi dokunmazlar, fakat kağıt gibi, bir elyaf ağ olarak yapılırlar.

Dokunmamışlar en az sevilen Telalardır, ancak artık birinci sınıf bir örgü veya dokuma ile karşılaştırılamaz olsa da, çok gelişmiş bir handfeel ile esnek dokunmamış kumaşlar vardır. Çeşitli ağırlıklarda gelirler, ancak dokumada bulunan çeşitliliğin yakınında hiçbir yerde yoktur.

Örme Tela, çeşitli yapılarda gerilmek ve gelmek için üretilir ve artık sadece örme kumaşlarla kullanılmaz.

İnce Denye örgüler, hafif dokuma kumaşlara ince bir sıçrama ve esneklik kazandırır. Aslında örme Telalar son derece çok yönlüdür, bu da onları birçok kumaş konstrüksiyonunda mükemmel bir seçenek haline getirir.

Ayrıca, atkı boyunca bir mono-streç (sadece tek yönlü streç) uygulaması sağlayan esnek olmayan bir ek ile birlikte gelirler.

Kuru Tela / Dikme

Dikişler genellikle dokuma olmayan malzemelerden yapılır ve genellikle bel bantları için kullanılır. artık bu işe hazır olduğu için sew-in’leri gerçekten sevmiyorum ve üstün bir sonuç sunduğunu görüyorum. Ancak  hala özel uygulamalarda inanılmaz bir iş çıkarıyor (Bu konuda bir sonraki blogumuza dikkat edin!)

Kumaşım için hangi Tela’nın uygun olduğunu nasıl bilebilirim?

Tela ile ilgili sabit kurallar artık yoktur. Bütün giysiler form ve şekil eklemek için blokla birleştirilebilir. Jersey kumaşları, dokuma kumaşlara dönüştürülerek dokuma telalara birleştirilebilir. Yumuşak Dokuma iplikler hafif örme Telalarla birleştirilebilir. Hafif yünler, ağırlık ekleyen ve böylece yünün görünüşünü ve tutamacını ağır bir yün haline dönüştüren ağır ağırlıktaki dokuma eriyiklere birleştirilebilir.

Yapıştırıcı kumaşa uygun olduğu sürece (kumaş için doğru boyut ve hacim), deney yapmak için bir neden vardır.

Yararlı İpuçları

Eriyebilir Tela’nızı aşırı ısıtmamaya dikkat edin. Genellikle 2 nokta demir, yapıştırıcıyı eritmek için gereken maksimum değerdir.

Daima buhar kullanın!

Kaynaştırmayı yanlış yere koymadığınızdan emin olun. Bu tutkalı ütünüze almak istemezsiniz.

Erimiş kumaşı eritme işleminden sonra ‘sertleşmeye’ bırakın. Optimum sonuçlar tutkalın sertleşmesi için zaman gerektirir.

Bir kumaş örneğini daima bir arada test edin. Bazı kumaşlar silikon kaplamaya sahiptir ve herhangi bir eriyene yapışmaz. Test, kumaşınızın ve eriyebilir malzemenin birlikte çalışıp çalışmayacağını bilmenin tek yoludur. Test kaynaştırmasından sonra kumaşı Tela’nızdan ödüllendirmeye çalışın -Kaldırmak için gerçek bir mücadele ise, o zaman cenneti kaynaştırmak için doğru yolda olduğunuzu bilirsiniz.

İç çamaşırınızı yaparken tela düşünün; Siyahı beyazla eşleştirmeyin.

Ütüyü yaparken eriyebilir tela ‘ütülemeyin’. Ütüyü hareketsiz olarak basınç uygulayarak yaklaşık 6 saniye aşağıya yerleştirin ve tüm alanlar kaynaşana kadar etrafta dolaşın.

Tutkal kaçacak ve ütülemenize ve ütü masanıza geçecektir, bu nedenle ütünüzü korumak için hafif bir muslin bezi kullanın.

Umarım bu başlamanıza yardımcı olmuştur, Herhangi bir sorunuz varsa, info@ragchop.com adresinden bize e-posta göndermekten çekinmeyin.

Hazır Giyim Üretiminde Tela

Kilo ile tela alan,tela satın alan,tela kim alır,şekerli tela alan,ucuz tela,tela kime satarım,İstanbul tela alan,Ankara tela alan,adana tela kim alır,tela nereye satabilirim,gömlek telası alan,

Elbise üretimi için gerekli aksesuarlar

Tela, temelde daha fazla vücut vermek için iki kumaş katmanı arasında kullanılan herhangi bir şeydir. Eriyebilir bir tela, mekanik veya termal olarak bağlanmış dokuma, örme veya dokuma olmayan malzemeden yapılmış, kumaş panel ile kaynaştığında ince bir tabakadır.

Tela, temelde daha fazla vücut vermek için 2 kumaş katmanı arasında kullanılan herhangi bir şeydir. Eriyebilir bir tela, mekanik veya termal olarak bağlanmış dokuma, örme veya dokuma olmayan malzemeden yapılmış ince bir katmandır; bu, kumaş panel ile kaynaştırıldığında takviye, dayanıklılık sağlayabilir ve ayrıca dikiş yaparken stabilize olabilir ve dikiş işini kolaylaştırır.

Tela Çeşitleri

Hafif kumaşlardan yapılan dokuma telalar genellikle kemer, dış giyim plaketleri, ceketler vb.Gibi en zorlu koşullar için kullanılır.

Örme Telaları – Eriyebilir, örme telaları temel olarak gerilebilir kaynaşmış alanları olan örme giysilerde kullanılır. Bunlar verimli üretim için mükemmel bir temel sağlar. Yuvarlak ve jarse örme eriyebilir ara hatlar gerilme ve geri kazanım özelliklerine sahiptir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın