Tekstil Ve Kumaş

Hazır giyimciler,hazır giyim satın alan,spot hazır giyim alan,parti hazır giyim,stok hazır giyim,tekstilciler,tekstil firmaları,tekstil firması,hazır giyimci,zeytinburnu hazır giyimciler,
Hazır giyimciler,hazır giyim satın alan,spot hazır giyim alan,parti hazır giyim,stok hazır giyim,tekstilciler,tekstil firmaları,tekstil firması,hazır giyimci,zeytinburnu hazır giyimciler,
  • Tekstiller

Teknik Tekstiller, estetik veya dekoratif özelliklerinden ziyade öncelikle teknik ve performans özelliklerine göre üretilen malzeme ve ürünler olarak tanımlanmaktadır.

Teknik tekstiller inşaat, ulaşım, tarım, medikal, hijyen ve spor gibi çeşitli sektörlerde farklı şekillerde kullanılmaktadır. Endüstriyel üretim işlemlerinde teknik tekstiller, filtreler, makine garnitürleri, konveyör bantları ve aşındırıcı yüzeyler için kullanılır. Elektrikli bileşenler ve kablolar, esnek contalar ve diyaframlar ve diğer ev aletleri için akustik ve ısı yalıtımı gibi endüstriyel ürünlere de dahil edilirler.

Çok çeşitli diğer endüstrileri destekleyen büyük ve büyüyen bir sektördür. Teknik tekstillerin küresel büyüme oranı, her yıl% 1 oranında büyüyen ev ve giyim tekstillerinin büyümesinden yılda yaklaşık% 4 daha fazladır. Şu anda teknik tekstil malzemeleri en çok filtre, giyim, mobilya, hijyen, medikal ve inşaat ürünlerinde kullanılmaktadır.

Teknik tekstiller için kapsam

Spot saten krep kumaş,parti saten krep kumaş,stok saten krep kumaş,saten krep stok,saten krep parti,saten krep spot kumaş, saten krep kumaş nasıl yıkanır,

Genel olarak teknik tekstil imalatı kapsamına girdiği düşünülen temel malzemeleri, süreçleri ve ürünleri özetlemektedir. Bununla birlikte, birçok gri alan var. Örneğin, metal tellerin üretimi ve işlenmesi, örneğin kablolar, dokunmuş veya örülmüş ekranlar ve ağlar ve lastikler için takviye karkasları, genellikle tekstil endüstrisinin kapsamı dahilinde kabul edilmez. Bu, kullanılan tekniklerin birçoğunun ve elde edilen nihai ürünlerin geleneksel tekstil elyaf eşdeğerleri ile yakından ilişkili olmasına rağmen geçerlidir.

HER TÜRLÜ KUMAŞ BİZ ALIYORUZ.

Kompozit endüstrisinde, cam, karbon fiber ve aramidler gibi organik polimer malzemelerden yapılan dokuma, örme kumaş alan örgülü, nonwoven ve sarılı iplik takviyeleri, artık yaygın olarak teknik tekstil ürünleri olarak kabul edilmektedir. Öte yandan, kesilmiş lifli hasırlar, öğütülmüş cam ve hamur haline getirilmiş organik lifler gibi daha gevşek bir şekilde yapılandırılmış takviye malzemeleri genellikle hariç tutulur. Nonwoven endüstrisi, kağıt imalatı dahil olmak üzere birkaç farklı teknoloji yönünden gelişmiştir. Örneğin, Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) standardı ISO 90923 kapsamında yayımlanan bir dokunmamış ürünün mevcut tanımı, ıslak serilmiş ürünler ve ekstrüde ağlar ve ağlar dahil olmak üzere bir dizi sınır alanını kabul etmektedir. Aynı şekilde, tekstil elyafları ile filamentler arasındaki farklar kesilmiş veya elyaflanmış filmler, monofilamentler ve ekstrüde plastikler kaçınılmaz olarak bazı oldukça keyfi ve yapay kriterlere kaynar. Kullanılan teknolojilerden veya sunulan son kullanımlardan bağımsız olarak, genellikle tanımlayıcı özellik olarak çap veya genişlik kullanılır. Mevcut endüstri istatistiklerinde yer alan tanımların ve kategorilerin çoğu, ilgili ürünlerin işlevsel veya pazara dayalı bir görünümü yerine ana imalat sektörlerinin tarihsel bölümlerini yansıtır.

Teknik tekstil kategorileri

Parti yazlık kumaş,yazlık parti kumaş,yazlık spot kumaş,spot yazlık kumaş,yazlık kumaş alan,yazlık kumaş çeşitleri,parti yazlık şifon kumaş,stok viskon yazlık kumaş,spot yazlık kumaş keten,keten yazlık kumaş alan,
Parti yazlık kumaş,yazlık parti kumaş,yazlık spot kumaş,spot yazlık kumaş,yazlık kumaş alan,yazlık kumaş çeşitleri,parti yazlık şifon kumaş,stok viskon yazlık kumaş,spot yazlık kumaş keten,keten yazlık kumaş alan,

Parti kumaş alan. Teknik tekstiller, son kullanımlarına bağlı olarak birçok kategoriye ayrılabilir. Aşağıdaki bölümler. Textile tarafından belirlenen 12 uygulama alanını detaylandırmaktadır.

Protech

Teknik koruyucu kumaşların ana hedefi, işyerinde işçi güvenliğini artırmaktır. Teknik bir koruyucu kumaş, bir işçinin hayatını kurtarabilir ve bu nedenle kişisel koruyucu ekipman üretiminde kullanılır. Bu kumaşlara olan talep, toplumun duyarlılığı sayesinde dünya çapında büyüyor ve işte daha fazla güvenlik gerektiriyor. ASTM ve ISO gibi dünya çapında teknik koruyucu kumaşlar olarak kabul edilen kumaşların yerine getirmesi gereken gereksinimleri ve düzenlemeleri açıklayan bazı kuruluşlar vardır. Teknik bir koruyucu kumaşın amacı moda değildir; belirli tehlikelere karşı ekstra koruyucu değerlere sahip olacak şekilde tasarlanmıştır.

Agrotech

Tarımda kullanılan tekstiller, tarımsal tekstiller olarak adlandırılır. Bitki koruma ve gübreleme için kullanılırlar. Gereken temel özellikler; güç, uzama, sertlik, biyolojik bozunma, güneş ışığına karşı direnç ve toksik ortama dirençtir. Tüm bu özellikler, mahsullerin ve diğer gıda maddelerinin büyümesine ve hasat edilmesine yardımcı olur. Kademeli olarak bozulan malzemeleri kullanmaya yönelik artan bir ilgi var.

Tarımsal tekstil örneklerinden bazıları şunlardır:

• Sera örtüsünde ve balık ağlarında erozyonun önlenmesi ve ağaçlandırmanın önünün açılması • Tarlalarda katman ayrımı, bitkiler için ağlar, köksüz bitkiler ve çimenli alanların korunması • Güneşlikler (ayarlanabilir perdelere sahip oldukları için) ve rüzgar siperleri • Ambalaj malzemesi ve çantalarda biçilmiş çimlerin depolanması için • Örme ağlarda gerilmenin kontrol edilmesi • Havzalar için gölgelik • Kuş önleme ağları • Larvaların büyüme aşamaları için eleme ve ayırma kumaşları • Kıtlık zamanlarında toprak ve bitki suyu yönetimi için malzemeler ve bol su

Buildtech

Spot Kumaş Alan. İnşaatta kullanılan tekstiller: betonarme donatı, cephe temel sistemleri, iç yapı, izolasyonlar, yalıtım malzemeleri, iklimlendirme, gürültü önleme, görsel koruma, güneşe karşı koruma ve bina güvenliği. İlginç bir uygulama, çatı konstrüksiyonu için tekstil membranların kullanılmasıdır. Bu alan aynı zamanda tekstil mimarisi olarak da adlandırılır. Düşük sünme özellikleri nedeniyle PVC kaplı yüksek mukavemetli polyester (PES), Teflon kaplı cam elyaf kumaşlar ve silikon kaplı PES kullanılmaktadır. Bu tür yapıların görkemli örnekleri futbol stadyumlarında, havalimanlarında ve otellerde bulunur.

Clothtech

Giyim uygulamaları için teknik tekstiller. Özellikle parti kumaşın basınç ve yüksek sıcaklık altında işlendiği terbiye işleminde teknik tekstil, kumaşın düzgün işlemesini destekler. Bu genellikle PES, modal, viskon ve naylon karışımıdır. Clothtech kapsamındaki teknik tekstil ürünleri şunlardır: ayakkabı bağları, telalar, fermuarlar, elastik dar kumaşlar (bantlar), Velcro, etiketler, şemsiye bezi ve dikiş ipleri.

Geotek

Stok kumaş Alan. Geo tekstiller, setlerin güçlendirilmesinde veya inşaat işlerinde kullanılmaktadır. Bu tekstiller geçirgendir ve ayırma, filtreleme, koruma ve süzme özelliğine sahip oldukları için toprakla birlikte kullanılır. Uygulama alanları arasında inşaat mühendisliği, toprak ve yol yapımı, baraj mühendisliği, toprak sızdırmazlık ve drenaj sistemleri bulunmaktadır. Kullanılan kumaşın sağlamlığı, dayanıklılığı, düşük nem emilimi ve kalınlığı olmalıdır. Çoğunlukla nonwoven ve dokuma kumaşlar kullanılmaktadır. Beton, plastik ve diğer yapı malzemelerinin çatlamasını önlemek için cam, polipropilen ve akrilik gibi sentetik elyaflar kullanılır. Polipropilen ve PES uyumluluklarından dolayı geotekstil ve kuru / sıvı filtrasyonda kullanılmaktadır.

Hometech

Ev ortamında kullanılan tekstiller arasında iç dekorasyon ve mobilyalar, halılar, güneşe karşı koruma, yastık malzemeleri, ateşe dayanıklılık, zemin ve duvar kaplamaları ve tekstil takviyeli yapılar / donanımlar bulunmaktadır.

Geniş alanlı binalar, gemiler ve otobüsler gibi sözleşmeli pazarda yangın geciktirici malzemeler kullanılmaktadır. Alev geciktirici özellikler, modakril gibi doğal alev geciktirici liflerin kullanılması veya yanma geciktirici katkı maddeleri, örneğin fosfor bileşiklerinin bromürü gibi bir kaplamanın uygulanmasıyla elde edilir.

Indutech

Kilo İle Kumaş. Endüstriyel tekstiller, kimyasal ve elektriksel uygulamalar ve makine mühendisliği ile ilgili tekstiller için kullanılmaktadır. Uygulamalar arasında serigrafi baskı, filtreleme, plazma ekranlar, tahrik teknolojisi, kaldırma / taşıma ekipmanı, ses yalıtım elemanları, eritme işlemleri, silindir kapakları, öğütme teknolojisi, yalıtımlar, contalar ve yakıt hücreleri bulunur. Nonwoven nanofiber filtreleme gibi gelişmiş Indutech ürünleriyle, yenilikler artık geçmişte var olan mikro filtreleme performans boşluğunu dolduruyor ve gelişmiş hava kalitesi, azaltılmış enerji maliyeti ve daha uzun hizmet ömrü gibi faydalar sunuyor.

Medtech

Medikal tekstiller, hem tüketici hem de medikal pazarlarda sağlık ve hijyen uygulamalarında kullanılan tüm medikal kumaşları kapsamaktadır. Genellikle yaraları dikmek için kullanılan bandaj ve dikişlerde kullanılırlar. Sütürler ve yara sargılarında sentetik liflerin yanı sıra ipek gibi lifler de kullanılır. İçi boş sentetik lifler, ilaçların vücudun herhangi bir belirli bölümüne ulaştırılması için nanopartiküllerle birlikte kullanılır. Tıbbi uygulamalarda pamuk, ipek, PES ve poliamid kumaşlar da kullanılmaktadır. Meditech ürünleri arasında cerrahi dikişler, kontakt lensler ve cerrahi sargılar bulunur.

Mobiltech

Parti Kumaş Satın Alan. Bu tekstiller otomobil, demir yolu, gemi, uçak ve uzay araçlarının yapımında kullanılmaktadır. Örnekler, Kamyon kılıfları (PVC kaplı PES kumaşlar), araba bagaj kaplamaları, kargo bağlama kayışları için bağlama kemerleri, koltuk kılıfları (örme malzemeler), emniyet kemerleri, kabin hava filtreleme hava yastıkları için dokumasızlar, paraşütler ve şişirilebilir teknelerdir. Bu tekstiller otomobillerde, gemilerde ve uçaklarda kullanılmaktadır. Hava kanalları, triger kayışları, hava filtreleri gibi motor malzemelerinde ve motor ses yalıtımı için dokusuz kumaşlarda birçok kaplamalı ve güçlendirilmiş tekstil kullanılmaktadır. Arabaların iç mekanlarında da bir dizi malzeme kullanılmaktadır. Bunlardan en bariz olanı koltuk kılıfları, emniyet kemerleri ve hava yastıklarıdır, ancak tekstil sızdırmazlık malzemeleri de bulunabilir. Naylon güç verir ve yüksek patlama gücü onu araba hava yastıkları için ideal kılar. Karbon kompozitler çoğunlukla uçak parçalarının imalatında kullanılırken, karbon fiber yüksek kaliteli lastikler yapmak için kullanılır. Sıcak hava balonları yapımında yüksek gerilimli PES kullanılmaktadır.

Ecotech

Kilo İle Kumaş. Çevre koruma uygulamalarında tekstiller için yeni uygulamalar şunları içerir: zemin sızdırmazlık malzemeleri, erozyon koruması, hava temizleme, su kirliliğinin önlenmesi, su temizleme, atık işleme / geri dönüşüm, biriktirme alanı yapımı, ürün çıkarma, evsel su kanalizasyon tesisi. Buradaki birincil bölüm, kentsel veya tehlikeli atık sızıntısına karşı düzenli depolama alanlarını güvence altına almak için jeosentetik ürünlerin kullanımını ifade eden depolama sahası atık yönetimidir. Diğer alanlar, kimyasal / petrol endüstrilerinde yer kaplamaları ve benzerleri gibi ikincil korumayı, tankların sızması durumunda ikincil muhafaza için proses tanklarının etrafını içerir. Modern bir mühendislik depolama sahası aşağıdaki bileşenlere sahiptir: toprağın ve yer altı suyunun kirleticilerle kirlenmesini önlemek için bir taban kaplama sistemi; düzenli depolama sahasının kapasitesi bittiğinde atıkları kapatmak için bir kapak sistemi; kirletici maddelerin toprağa girmesini önleyen geçirimsiz bir sızdırmazlık tabakası; sızıntı sularının toplanması ve bir toplama çukuruna iletilmesi için bir sızıntı suyu toplama sistemi; ve ikincil bir sızıntı suyu toplama / sızıntı tespit sistemi.

İşlenmemiş içerikler

Stok Kumaş Alan. Teknik tekstiller, son ürünün istenen özelliklerine göre çeşitli elyaflardan / filamentlerden üretilir. Kullanılan lifler / filamentler genel olarak doğal veya insan yapımı olarak sınıflandırılabilir. Doğal lifler, teknik tekstil endüstrisi için önemli hammaddelerdir. Ağırlıklı olarak teknik tekstillerde kullanılan doğal lifler şunları içerir: pamuk, jüt, ipek ve hindistan cevizi. Yapay elyaflar (MMF) ve yapay filament iplikler (MMFY), bir bütün olarak tekstil endüstrisindeki toplam elyaf tüketiminin yaklaşık% 40’ını oluşturmaktadır. Bu lifler, özelleştirilebilir özelliklerinden dolayı teknik tekstil endüstrisi için önemli bir hammadde oluşturur. Teknik tekstillerde hammadde olarak kullanılan temel yapay elyaf, filament ve polimerler şunlardır: viskon, PES, naylon, akrilik / mod akrilik, polipropilen ve yüksek yoğunluklu poli etilen (HDPE) gibi polimerler,

Isı ve aleve karşı koruyucu giysi

Kilo İle Kumaş. Sanayileşme ile birlikte işçi güvenliği önemli bir konu haline geldi. Bu nedenle, endüstriyel tekstil endüstrisinin büyüyen bir kesimi, elyaf, kumaş ve koruyucu giysilerde bir dizi yeni gelişmeye dahil olmuştur. Isı ve alev koruması için gereksinimler, kullanıcının normal çalışma gününün bir parçası olarak ara sıra orta düzeyde radyan ısıya maruz kalabileceği durumlar için giysilerden, kullanıcının tabi olduğu uzun süreli koruma için giysilere kadar uzanmaktadır. şiddetli radyant ve konvektif ısı veya itfaiyecinin giysisi gibi doğrudan aleve.

Bununla birlikte, aleve karşı koruma sağlama sürecinde, giysi termal olarak o kadar yalıtkan olabilir ve su buharına karşı geçirimsiz olabilir ki, kullanıcı rahatsızlık ve ısı stresine maruz kalmaya başlayabilir. Vücut ısısı yükselebilir ve kullanıcı terle ıslanabilir. Bu akılda tutularak, herhangi bir rahatsızlık vermeden giyilebilecek termal ve alev koruyucu giysiler geliştirmek için girişimlerde bulunulmuştur.

Tutuşma kolaylığı, yanma hızı ve ısı yayma hızı, yangın tehlikesinin boyutunu belirleyen tekstil malzemelerinin önemli özellikleridir. Termal koruma seviyesini etkileyen diğer faktörler arasında sentetik elyaf kumaşların erime ve çekme özellikleri ile yanma sırasında duman ve zehirli gaz emisyonu sayılabilir.

Alev koruyucu giysiyi seçerken ve tasarlarken aşağıdaki noktalar akılda tutulmalıdır:

Tekstil liflerinin ısıl veya yanma davranışı • Kumaş satın alan yapısının ve giysi şeklinin yanma davranışına etkisi • Toksik olmayan, dumansız ve alev geciktirici katkı maddelerinin veya cilaların seçimi • Kullanıma bağlı olarak koruyucu giysinin tasarımı konfor özellikleri dahil • Tutuşma kaynağının yoğunluğu • Oksijen kaynağı.

Liflerin termal davranışı

Spot Kumaş Satın Alan. Koruyucu giysilerde, bir alev kaynağından tutuşma eğiliminin düşük olması veya eğer öğe tutuşursa, düşük ısı çıkışı ile yavaş bir ateş yayılması arzu edilir. Genel olarak, naylon, PES elyaf ve polipropilen elyaflar gibi termoplastik elyaf kumaşlar, alevden büzüldükleri için bu gereksinimleri karşılar ve yanarlarsa bunu küçük, yavaş yayılan bir alevle yaparlar ve sönerler. Bununla birlikte, koruyucu giysiler için, kumaşların yüksek boyutsal stabilitesinin yanı sıra yalıtım sağlayarak ısıya karşı koruma gibi ek gereksinimler vardır, böylece kullanıcının çalışması sırasında beklenen ısı akışlarına maruz kalmaları durumunda bunlar ne büzülür ne de erir ve eğer daha sonra ayrışırlarsa, kömür oluştururlar. Yukarıda belirtilen gereksinimler termoplastik liflerle karşılanamaz ve bu nedenle aramid lif, alev geciktirici pamuk veya yün, kısmen oksitlenmiş akrilik lifler ve benzeri gibi yüksek performanslı liflerden birine başvurulmalıdır. Aramid fiberin, yüksek oksijen indeksi ve yüksek termal stabilitesine rağmen, yüksek termal iletkenliklerinden dolayı erimiş metal sıçramalarında cilt yanıklarını önlemek için uygun bulunmadığı da not edilebilir.

Hazır giyimciler,hazır giyim satın alan,spot hazır giyim alan,parti hazır giyim,stok hazır giyim,tekstilciler,tekstil firmaları,tekstil firması,hazır giyimci,zeytinburnu hazır giyimciler,
Hazır giyimciler,hazır giyim satın alan,spot hazır giyim alan,parti hazır giyim,stok hazır giyim,tekstilciler,tekstil firmaları,tekstil firması,hazır giyimci,zeytinburnu hazır giyimciler,

Kilo İle Kumaş. Yukarıdaki tartışmadan, ayrışma modunun ve ayrışma ürünlerinin (katı, sıvı ve gaz halindeki ürünler) doğasının, lifin kimyasal yapısına ve ayrıca uygulanan cila veya kaplamaların türüne bağlı olduğu not edilebilir. kumaşlar. Bu tür bozunma ürünleri yanıcı nitelikte ise, atmosferik oksijenin varlığı alevli veya alevsiz tutuşmaya neden olur. İlgili ısı, termal ayrışma için gerekenden daha yüksek olduğunda, tutuşmayı yayarak malzemenin tamamen yok olmasına neden olabilir. Elyaf özelliklerine ve kumaş kaplamasına ek olarak, çeşitli giysi özellikleri de termal korumayı etkiler. Belirli bir kumaş kalınlığı için yoğunluk ne kadar düşükse ısıl direnç o kadar büyük olur. Bu, pamuk ve yün gibi elyaflar için geçerlidir. ısıtmada yalıtkan bir kömür oluşturur. Bu nedenle, pamuk, yün ve diğer erimeyen liflerden yapılan daha kalın kumaşlar iyi termal koruma sağlarken, daha kalın termoplastik lifli kumaşlar daha şiddetli yanıklar üretir.

Sonuç İplik Alanlar.

Teknik tekstiller birçok endüstriyel uygulamada kullanılmaktadır. Teknik tekstillerin birincil kullanımı, işyerlerinde insanların güvenliğini artıran koruyucu kumaşlar içindir. Koruyucu teknik kumaşlar, yüksek sıcaklıklardan, yanıklardan, elektrik arkı flaş deşarjından, erimiş metal darbelerinden, metal kıvılcımlarından ve petrokimya, gaz tesisi ve rafineriler gibi asidik ortamlardan koruma sağlar. Gelecekte, teknik tekstiller, çeşitli tehlikeler için koruyucu giysiler sağlayarak güvenlik alanına hakim olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın