Tekstil Pamuk Önemi

Pamuk kumaş alan,polyester kumaş alan,parça kumaş alan,parti ip alan,stok ip alan,spot ip alan,ucuz ip,kilo ile ip alan,polyester ip alan,pamuk ip alan
kumaş tekstil giyim iplik

Pamukun Önemi

Bugün, dünya, diğer bir elyaftan daha fazla pamuk kullanıyor ve pamuk lider bir nakit mahsulü. Tek başına çiftlik seviyesinde, her yıl mahsulün üretimi, 5,3 milyar doların üzerinde mal ve hizmet alımını içeriyor. Bu, ülke çapında fabrikalar ve işletmeler için ticari faaliyetleri teşvik eder. Pamuğun işlenmesinden sonra işlenmesi daha da fazla iş faaliyeti ekonomisinde pamuk tarafından teşvik edilen yıllık iş geliri Pamuk Havlu kumaş alan bir numaralı katma değerli ürününü pamuk haline getirerek 120 milyar doları aşmaktadır.

tekstil kumaş iplik
tekstil kumaş iplik

Pamuk, sabahları taze pamuklu çarşaflar arasında kalana kadar sabahları yumuşak bir pamuklu havluyla yüzümüzü kuruduğumuz zamandan beri günlük hayatımızın bir parçasıdır. Mavi kottan ayakkabı şeritlerine kadar yüzlerce kullanım alanına sahiptir. Giyim ve ev eşyaları en büyük kullanım alanlarıdır, ancak endüstriyel ürünler binlerce balyadan parti iplik alan oluşmaktadır.

Pamuklu Denim Kotlar.

Pamuk bitkisinin tüm parçaları faydalıdır. En önemlisi, pamuklu kumaş alan yapımında kullanılan lif veya tohum üzerindeki kısa tüyler – plastikler, patlayıcılar ve diğer ürünler yapmak için selüloz sağlar ayrıca yüksek kaliteli kağıt ürünlerine dahil edilir ve dolgu minder, mobilya ve otomobil yastıkları için vuruş haline getirilir.

Pamuk tohumu, üç ürününü – yağ, yemek ve kabukları ayırmak için tohumu yağı öncelikle kısaltma, yemeklik yağ ve salata sosu için kullanılır. Kalan parça kumaş alan ve kabuklar ayrı veya çiftlik hayvanları, kümes hayvanları ve balık yemi olarak ve gübre olarak kullanılır. Pamuk bitkisinin sapları ve yaprakları toprağı zenginleştirmek için sürülür.

Bazı pamuk tohumu da fırınlanmış ürünler ve diğer gıda ürünlerinde yüksek protein konsantresi olarak kullanılır.

Pamuk Dokuma Nasıl

Tekstil fabrikasında balyalar makinelerle açılır ve tiftik üfleme ve atma ile tiftik karıştırılır ve temizlenir. Dışarı çıkan kısa tiftik, diğer endüstrilerde kullanılmak üzere ayrılır ve satılır. Tiftiğin en iyi kısmı yaklaşık 1 inç ila 1 ¾ inç uzunluğunda liflerden oluşur.

Parça Kumaş Alan

Pamuk kumaş alan,polyester kumaş alan,parça kumaş alan,parti ip alan,stok ip alan,spot ip alan,ucuz ip,kilo ile ip alan,polyester ip alan,pamuk ip alan
kumaş tekstil giyim iplik

Karıştırılmış ve yumuşatılmış pamuk, lifleri biraz daha temizleyen ve yan yana duran bir tarak makinesine girer. Taraklama makinesinin tarama işlemi parti kumaş alan liflerin temizlenmesi ve düzleştirilmesi işini bitirir ve bir şerit (yumuşak bir şekilde verilmiş) olarak adlandırılan yumuşak, bükülmemiş bir ip haline getirir.

Modern eğirme çerçevelerinde, iplik doğrudan şeritten kısaltılır. Eğirme cihazları, şeridin liflerini alır ve ikinci bir bükümde lifleri  parça kot alanlar kadar döndürür, bu da elyafları dokumaya veya dokumaya yönelik bir iplik haline getirir.

Tezgâhlar adı verilen makineler, ilk el örgü çerçevelerinin yaptığı gibi, pamuk iplikleri kumaşlara dokundurur. Modern Tekstil tezgahı uzun metrajlı iplikler (çözgü) ve çapraz ipliklerin (doldurma) birbirine geçmesiyle büyük hızlarda çalışır. Gri mallar olarak adlandırılan dokuma kumaş alanlar ağartılmış, önceden boyanmış, boyanmış, baskılı ve ev için giyim veya ürün haline getirilmeden önce özel bir yüzey elde edilen bir bitim tesisine gönderilir. Diğer makineler gömlek, kazak veya battaniyeler için örme yapmaktır.

Öyleyse bu, pamuğun hikayesidir – nerede stok kumaş alan ve nasıl büyüdüğü, pazarlandığı, işlendiği ve dünyaya bu kadar uzun süre hizmet etmiş birçok yararlı ürüne nasıl üretildiği. Bilim adamları, dünyanın en eski elyaflarından biri olan pamuğu üretmek ve kullanmak için daha iyi yollar geliştirmeye devam ettikleri için hiç bitmeyen bir hikaye.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın