Spot Viskon Kumaş

kumaş kim alır, spot viskon kumaş kim alır, spot viskon alan yer, spot viskon kumaş, spot viskon kumaş alan, spot viskon kumaş alan kişiler, spot viskon kumaş alan yerler, spot viskon kumaş alanlar, spot viskon kumaş kim alır, spot viskon kumaş nerede satılır, spot viskon kumaş nereler alır, spot viskon kumaş satışı, viskon kumaş alan kumaşçı, viskon parçası,viskon parçası alan,viskon parçası alanlar,parça viskon,parça viskon alanlar,

Spot Viskon Kumaş.

Viskon kumaş dokunuşa dayanıklı ve yumuşaktır ve dünyanın en sevilen tekstillerinden biridir. Ancak viskoz kumaş tam olarak nedir ve nasıl üretilir ve kullanılır?

Viskon Nedir?

Bir kumaş haline getirildiğinde rayon olarak da bilinen viskoz, bir tür yarı sentetik kumaştır. Bu maddenin adı, onu yapmak için kullanılan işlemden gelir; Bir aşamada, suni ipek, daha sonra katı bir forma yerleşen bal benzeri bir sıvıdır.

Rayonun ana maddesi odun hamurudur, ancak bu organik madde giyilebilir bir kumaş haline gelmeden önce uzun bir üretim sürecinden geçer. Bu özelliklerden dolayı, rayon’un sentetik mi yoksa doğal bir kumaş mı olduğunu belirlemek zordur; Kaynak materyali organik olmasına rağmen, bu organik materyalin maruz kaldığı işlem o kadar yorucudur ki sonuç esasen sentetik bir maddedir.

Viskon Kumaş Nasıl Yapılır?

viskon kumaş elbise,yazlık viskon elbise modelleri,viskon kumaştan elbise modelleri,tesettür viskon elbise modelleri,viskon kumaş tesettür elbise,viskon kumaş özellikleri,viskon kumaş nasıl dikilir,viskon nasıl dikilir,viskon nasıl nasıl ütülenir,viskon ütüleme,kumaş alıcısı,kumaş alıcıları
Viskon Kumaş Nedir? Özellikleri Nedir? Neler Dikilir? Kumaş Alıcısı

Diğer rayon benzeri kumaş türleri, başlangıç ​​materyali olarak lignin içermeyen selülozu gerektirir, ancak bu tip kumaş odun hamurundan selüloz ile yapılabilir. Bu rayon üretim yöntemi birçok alternatiften çok daha ucuzdur ve bu işlemle yapılan rayon büyük ölçüde üretilebilir.

1. Selüloz ekstraksiyonu: Rayonun üretim süreci odun hamuru selülozun oluşturulması ile başlar. Kaliteli spot viskon kumaş oluşturmak için, kullanılan selülozun en az yüzde 90 oranında saf olması gerekir.

2. Alkali selüloz dönüşümü: Bu selüloz daha sonra selülozu alkali selüloza dönüştüren kimyasal bir reaksiyon üreten kostik sodada çözülür. Bu işlem, selülozdaki yabancı maddeleri uzaklaştırır ve üretim işleminin bir sonraki basamağına hazırlar.

3. Presleme: Alkali selüloz daha sonra fazla sıvıyı gideren iki silindir arasına bastırılır. Bu preslenmiş tabakalar daha sonra parçalanır ve “beyaz kırıntı” adı verilen bir maddeye parçalanır.

4. Beyaz kırıntı daha sonra saf oksijene maruz bırakılarak yaşlanır ve daha sonra “sarı kırıntı” adı verilen yeni bir madde oluşturmak için karbon disülfite maruz kalır.

5. Olgunlaşma: Sarı kırıntı daha sonra eritilir ve birkaç saatlik bir süre için “olgunlaşmasına” izin verilir.

6. Filtreleme ve ekstrüzyon: Olgunlaştıktan sonra sarı kırıntı süzülür ve gaz kabarcıkları giderilir. Daha sonra, duş başlığı gibi birçok deliğe sahip bir aygıt olan bir memecikten geçirilir.

7. Asit banyosu ve tamamlanması: Son olarak, elde edilen madde, rayon filamentleri ile sonuçlanan bir sülfürik asit banyosuna batırılır. Daha sonra filamentler döndürülür, çekilir ve daha sonra istenen şekilde ve ebatta kesilebilen bir kumaş üretmek için yıkanır.

Bu Kumaş Nasıl Kullanılır?

Elbise kumaşlar,elbiselik şifon,elbiselik krep,elbiselik viskon,elbiselik poliviskon kumaş,elbiselik kumaş çeşitleri,elbise için kumaşlar,elbise yapılabilen kumaşlar,elbise yapmak için kumaşlar
Elbise kumaşlar,elbiselik şifon,elbiselik krep,elbiselik viskon,elbiselik poliviskon kumaş,elbiselik kumaş çeşitleri,elbise için kumaşlar,elbise yapılabilen kumaşlar,elbise yapmak için kumaşlar

Rayon genellikle pamuk yerine kullanılır. Bu spot viskon kumaş, pamukla birçok özelliği paylaşır, ancak bazı durumlarda, üretimi daha kolay veya daha ucuz olabilir. Çoğu tüketici pamuk ve ipek arasındaki farkı dokunarak anlatamaz ve bu kumaş organik malzemelerden yapıldığı için, bazen polyester gibi tamamen sentetik kumaşlardan daha üstün görülür.

Bu kumaş pamuğun kullanıldığı çoğu uygulama için kullanılır. Elbiseler, gömlekler veya pantolonlar olsun, suni ipek, çok çeşitli kıyafetler yapmak için kullanılır ve bu kumaş havlu, el bezi veya masa örtüsü gibi ev eşyalarının yapımında da kullanılabilir.

Rayon’un Maliyeti Ne Kadardır?

Tekstil üreticilerinin rayon üretmesinin nedenlerinden biri de pamuktan biraz daha ucuz olmasıdır. Bu kumaşın pamuğa göre daha ucuz olması, kullanılan üretim işlemlerine ve nerede yapıldığına bağlıdır, ancak gelişmiş ekonomik uygulanabilirlik, rayon üretimini zorlayan faktörlerden biridir.

Rayon kesinlikle ipeğe göre daha ucuza üretilir, ancak genellikle rayonun kalitesinde gerçek ipliğin kalitesiz olduğu kabul edilir. Suni ipek yapmak için kullanılan hammaddeler, ham pamuk veya ipek liflerinden çok daha ucuzdur, fakat suni ipek kumaş parçası oluşturma işlemi, pamuk veya ipek oluşturmak için kullanılan işlemden çok daha karmaşıktır. Bu nedenle, rayon, işçilik maliyetlerinin inanılmaz derecede düşük olduğu bir alanda üretildiğinde, pamuğa göre daha ucuzdur.

Tüketici açısından bakıldığında, suni ipekten yapılan giysiler ve ev eşyaları, genellikle pamuktan yapılan ürünlere eşittir. Bununla birlikte, suni ipek ürünlerinden yapılan ürünler tüketiciler için ipek ürünlerinden daha ucuzdur.

Rayon Çevreyi Nasıl Etkiler?

Suni bitkilerden elde edilen maddeler ile yapıldığından, doğası gereği kirletici değildir. Selülozun kendisi ekosistemdeki otomatik işlemlerle doğal olarak geri dönüştürülen doğal bir maddedir. Rayonun yarı sentetik bir elyaf olarak kabul edilmesi, birçok tüketicinin ve işletme sahibinin, sürdürülebilirliği ve çevresel etki açısından rayonu pamuğa eşit olarak görmesini sağlamıştır.

Rayon, ancak, sadece selülozdan ibaret değildir. Rayon üretim sürecinde bir takım toksik kimyasallar kullanılır ve üretim işlemi tamamlandıktan sonra bu maddelerin uygun şekilde imha edilmesi zordur. Aslında, rayon üretimi sırasında üretilen kirli su, bu tür bir lifin gelişmesinden bu yana büyük bir endişe kaynağı olmuştur; Bu kaygılar 1970’lerin çevresel hareketi boyunca sürdü, ancak 1990’lı ve 2000’li yıllarda rayon üretiminin çoğunluğunun yurt dışına taşınmasından sonra öldüler.

kumaş kim alır, spot viskon kumaş kim alır, spot viskon alan yer, spot viskon kumaş, spot viskon kumaş alan, spot viskon kumaş alan kişiler, spot viskon kumaş alan yerler, spot viskon kumaş alanlar, spot viskon kumaş kim alır, spot viskon kumaş nerede satılır, spot viskon kumaş nereler alır, spot viskon kumaş satışı, viskon kumaş alan kumaşçı, viskon parçası,viskon parçası alan,viskon parçası alanlar,parça viskon,parça viskon alanlar,
kumaş kim alır, spot viskon kumaş kim alır, spot viskon alan yer, spot viskon kumaş, spot viskon kumaş alan, spot viskon kumaş alan kişiler,

Pamuk üretimi meşhur başka bir kirli süreçtir; Pamuk organik olarak yetiştirilmedikçe ve üretilmedikçe, spot viskon kumaş ham pamuğu bir tekstil elyafına işlemek için bir takım kimyasallar kullanılır. Bununla birlikte, bu kimyasallar pamuk üretim işleminin isteğe bağlı bir parçasıdır; işletmeler sürdürülebilir pamuk üretmek istiyorlarsa toksik olmayan maddelerle ikame edilebilirler.

Bununla birlikte, toksik kimyasalların kullanılması, rayon üretim sürecinin ayrılmaz bir parçasıdır. Örneğin, sodyum hidroksit kullanmadan, su yollarını kirleten ve hava kalitesini düşüren rayon üretmek mümkün değildir. Karbon disülfit, rayon üretim sürecinin bir başka ayrılmaz parçasıdır ve bu kimyasal, doğum kusurları, kanser, cilt koşulları ve kalp hastalığı gibi insanlarda olumsuz etkilerle bağlantılıdır. Ayrıca, özün özü, bir ağacın yaklaşık yüzde 70’ini boşa harcar ve kalan kimyasal olarak kirlenmiş ağaç materyali genellikle ayrım gözetmeden dökülür.

Yorum Yap

  • error: Content is protected !!