Spot Saten Kumaş

Spot Saten Kumaş

Saten, süslü elbiseler için sıklıkla kullanılan yumuşak, parlak bir kumaştan daha fazlasıdır. Bir saten dokuma, birçok kumaş tipini içerebilir ve nedime elbisesi ve elbiselerinin ötesinde kullanımıdır. Saten tekstili değil, dokuyu ifade eder ve saten olarak nitelendirilen çoğu kumaş, akşam çantalarından döşemeye kadar her yerde görülebilen yumuşak, parlak bir yüzeye sahiptir.

Saten Nedir?

Saten, düz dokuma ve dimi boyunca üç ana tekstil dokumadan biridir. Saten dokuma, güzel bir örtü ile parlak, yumuşak ve elastik bir kumaş oluşturur. Saten kumaşı, bir tarafında yumuşak, parlak bir yüzey, diğer tarafında bir perdahlama yüzeyi ile karakterize edilir. Bu saten dokuma tekniğinin bir sonucudur ve saten dokumayı tanımlayan şeyde birçok farklılıklar vardır.

Satenin Kökenleri Nelerdir?

Saten kumaş satış,saten kumaş satışı, saten kumaş satan yerler, saten kumaş nerede satılır,ucuz saten kumaş, saten kumaş metre fiyatı,ne kadar saten kumaş gider,parti saten kumaş,stok saten kumaş,spot saten kumaş,ham saten kumaş,likralı saten kumaş,krep saten kumaş,ev tekstili saten kumaş
Saten kumaş satış,saten kumaş satışı, saten kumaş satan yerler, saten kumaş nerede satılır,ucuz saten kumaş, saten kumaş metre fiyatı,ne kadar saten kumaş gider,parti saten kumaş,stok saten kumaş,spot saten kumaş,ham saten kumaş,likralı saten kumaş,krep saten kumaş,ev tekstili saten kumaş

Spot saten kumaş alanlar yalnızca ipekle yapıldığı Ortaçağ Çinine kadar uzanıyor. Dokuma, Orta Çağ Arapça’sında Zaitun olarak adlandırılan ve bu nedenle bugün saten adı yazıyor. Kumaş ve dokuma tekniklerinin her ikisi de İpek Yolu boyunca geçirildi ve Orta Doğu’da geniş çapta üretildi. İtalya onikinci yüzyılda saten üreten ilk Batı ülkesiydi ve on dördüncü yüzyılda Avrupa çapında popüler hale geldi. Aslında, Versay Sarayı’ndaki mobilyaların çoğu saten döşemeliktir.

Saten Dokuma Nedir?

Saten dokuma, bir çözgü ipliği üzerinden geçen dört veya daha fazla atkı ipliği veya bunun tersi ile karakterize edilir: bir atkı ipliği üzerinden geçen dört veya daha fazla çözgü ipliği. Dokumada, çözgü ipliği veya iplikleri dokuma tezgâhında sabit tutulur ve atkı ipliği veya iplikleri çözgülerin üzerine ve altına dokunur.

Farklı Saten Dokular Nelerdir?

polyester kumaş alan polyester kumaş alanlar stok polyester kumaş spot polyester kumaş parti polyester kumaş
polyester kumaş alan polyester kumaş alanlar stok polyester kumaş spot polyester kumaş parti polyester kumaş

Saten, uzun, sürekli elyaflardan dokunur ve saten, kullanılan elyaftan değil, filamentin uzunluğundan tanımlanır. Orijinal olarak, ipekböceği kozasından çıkarılan uzun, sürekli bir iplik olan ipek kullanılarak saten yapılmıştır. Modern saten, her ikisi de uzun filamentler oluşturmak için imal edilebilen polyester ve suni deriden yapılabilir.

Birkaç çeşit saten dokuma vardır:

4 koşumlu saten dokuma. 4/1 saten dokumada, atkı ipliği üç çözgü ipliği üzerine gider ve sonra bir tane altına geçer. Bu daha elastiktir ve çözgü ve atkı ipliklerinin 1/1 oranında geçtiği düz bir örgüye göre daha fazla esneme özelliğine sahiptir.

5 koşum saten dokuma. Bu, atkı ipliği dört çözgü ipliği üzerinden geçtikten sonra bir tane altına girmesi dışında, neredeyse 4 koşum çeşidi ile aynıdır.

8 koşum saten dokuma. Bu, satenlerin en esnek şeklidir ve bu örgüyü elde etmek için atkı ipliği yedi çözgü ipliği üzerinden geçirilir ve sonra biri altına yerleştirilir.

Satenin Özellikleri Nelerdir?

Saten dokumalar düz dokuma kumaşlardan daha esnektir ve saten genellikle parlak yüzey ve güzel örtüsüyle bilinir.

 İşte satenin bazı özellikleri.

Parlak ön. Saten dokumalar, kumaşın parlak, yumuşak bir sağ tarafını oluşturur ve çözgü ve atkı ipliklerinin düzenlenmesi nedeniyle donuk bir sırt oluşturur. Saten yumuşak ve çok lüks hissediyor.

Güzel örtü. Liflerin konsantrasyonu ve kumaşın esnekliği nedeniyle, saten dokumalar, onları gece elbiseleri ve perdeler için ideal kılan yumuşak ve kolay bir örtü oluşturur.

Dayanıklı . Saten, çok gergin bir şekilde dokunmuş uzun filament lifleri kullandığından, elde edilen malzeme birçok düz dokuma kumaştan daha güçlüdür.

Kırışıklık dayanıklı. Saten diğer kumaşlar kadar kolay kırışmaz ve daha kalın satenler kırışıklıklara daha az eğilimlidir.

Bununla birlikte, satenin ayrıca bazı dezavantajları vardır:

Kolayca yapışıyor. İplikler, kolayca durmayan tomurcuklara bırakılan bir saten dokumaya kolayca takılabilir.

Çalışması zor. Saten yumuşak ve kaygan olduğu için dikiş işleminde affedilmez olabilir.

Farklı Saten Çeşitleri Nelerdir?

Birkaç farklı saten tipi vardır ve bunlar dokumada hangi liflerin kullanıldığına ve hangi tip saten dokuma kullanıldığına bağlı olarak değişir. İşte birkaç saten dokuma örneği:

Antik saten. Antik saten, atkı iplikleri olarak düzensiz eğirilmiş iplikler kullanır ve 5 koşum veya 8 koşum şeklinde dokunur.

Baronet saten. Bu saten formu rayon çözgü iplikleri ve pamuk atkı iplikleri kullanır ve son derece parlak olarak kabul edilir.

Charmeuse. Fransızca “büyücü” kelimesinden gelen Charmeuse parça saten kumaş alan kolay örtü ile çok hafiftir ve parlak bir cepheye ve donuk bir sırtla saten geleneksel özelliklere sahiptir.

Geri krep saten. Bir tarafı parlak, saten cilalı ve arka yüzü krep dokulu, krep sırtlı saten geri dönüşümlüdür.

Düşes saten. Düşes saten ağır bir kumaştır. Sert ve standart satenlere göre daha az parlaklık gösterir ve genellikle düz renkler halinde boyanır ve elbiseler için kullanılır.

Messaline. Bu saten şekli çok hafiftir ve çok parlakdır ve genellikle rayon veya ipekten dokunur.

Polisatin . Bu, polyester ipliklerden elde edilen saten dokuma için bir kısaltmadır.

Terlik saten. Bu spot saten kumaş alanlar aksesuarlar, ayakkabılar ve giysiler için sıkıca dokunmuş, orta ağırlıklı bir kumaştır.

Saten Nasıl Kullanılır?

Saten kumaş alanlar dokumanın kullanıldığı birçok yol sayesinde iç dekorasyondan modaya kadar çeşitli kullanımlara sahiptir ve işte en popüler kullanımlarından birkaçı.

Elbiseler. Saten, güzel örtüsü ve parlak hissi nedeniyle gece elbisesi ve gelinlik için temel bir üründür.

Döşeme. Satenin Avrupa’daki en eski kullanımlarından biri Versay Sarayı’ndaki dekoratif mobilyalardı ve saten hala yastık kılıfları, sandalyeler ve diğer yastıklı mobilyalar için kullanılıyor.

Yatak çarşafları. Dokuma esnek ve yumuşak olduğu için, saten yatak çarşaflarında sıklıkla kullanılır.

Ayakkabılar. Bale terliklerinden tasarımcı topuklu ayakkabılara kadar saten, ayakkabı tasarımcıları için tercih edilen bir kumaştır.

Moda aksesuarları. Gece çantaları ve kavramalar genellikle saten yapılır.

Saten ve Saten Arasındaki Fark Nedir?

Saten dokuma deseninde kısa kesikli elyaflar kullanılarak yapılan saten kumaş alan. Kesik lifler, ipek gibi uzun lifli liflerden ziyade lif lifleri olarak adlandırılan kısa liflerdir. Örneğin, pamuk, saten ile aynı şekilde dokunulduğunda, bir pamuk satıcısı oluşturan kısa elyaflar üretir.

Saten ve İpek Arasındaki Fark Nedir?

İpek, elyafın adı, saten ise tekstil örgüsünün adıdır. Bu nedenle, spot saten kumaş alanlar oluşturmak için ipek elyaflar kullanılabilir, ancak ipek elyaflar, saten olarak kabul edilmeyen başka desenlerde de dokunabilir. Öte yandan saten, sadece ipekten değil, uzun liflerden elde edilebilir. Kılavuzumuzla ipek kumaş hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kumaş Bakım Rehberi: Saten İçin Nasıl Bakarsınız?

spot saten kumaş, spot saten kumaş alanlar, spot saten kumaş alan,spot saten kumaş satışı,spot saten kumaş kim alır, spot saten kumaş kimler alıyor,ucuz saten kumaş,parça saten kumaş alan,saten parçası alanlar,saten kumaş parçası alan,saten kumaşlar,
spot saten kumaş, spot saten kumaş alanlar, spot saten kumaş alan,spot saten kumaş satışı,spot saten kumaş kim alır,

Satenin yıkanması ve bakımı esas olarak spot saten kumaş alan tipine bağlıdır. Sentetik elyaftan ve saten pamuktan yapılan satenler evde yıkanabilirken, ipekten yapılan satenlerin kuru temizlenmesi gerekir. Saten ürünlerinizi evde yıkarken, bazı genel kurallar vardır:

Elle veya narin döngüsünde hafif bir deterjanla soğuk suda yıkayın.

Kuru sateni asmayın ya da sateni sıkıca sıkmayın, çünkü saten kolayca şekil kaybedebilir, bu yüzden öğeyi sıkmayın.

Kurutucuya saten koymayın. Bunun yerine, temiz bir havlu üzerinde kurumaya düz olarak yerleştirin. Bu konuda saten kumaş alan firmalar sadece tavsiye edeceğim kumaş firması www.kumas.org  dir.

Yorum Yap

  • error: Content is protected !!