Şifon Kumaşın Farklı Çeşitleri. Kumaş Parçası Alanlar

Parça şifon kumaş,şifon parçası,ucuz şifon,şifon telası,parti şifon ham şifon,şifon alanlar,şifon alan,çiçekli şifon,baskılı şifon,multi şifon,ipek şifon,duz şifon,siyah şifon kumaş

Şifon Kumaşın Farklı Çeşitleri.

Şifon, pencere eşarpları, saçaklar, yatak kanopileri ve bazı aksesuarlarda yaygın olarak kullanılan hafif, şeffaf bir kumaştır. İsmi bez için Fransızca kelimeden türemiştir. Özel bakım, şifonla birlikte kullanılmalıdır çünkü kolay bir şekilde parçalanır ve çalışılması zor olabilir. Şifon, farklı malzeme türlerinden yapılır ve genellikle boyanır veya basılır.

İpek

Kumaş Alan

İpek, şifon için en iyi malzeme olarak kabul edilir çünkü zenginlik ve pürüzsüzlükteki diğer malzemeleri geride bırakır. İpek şifonlar genellikle parti kumaş alanlar çiçek ve yay gibi dekor aksesuarları için kullanılır. İpek, en hassas şifon kumaşlardır ve yırtılmaya ve aşırı güneş ışığına maruz kalan pencere işlemleri için uygun olmayan yırtılma eğilimi gösterir. Dikkatlice korunmalı ve kuru temizleme yapılmalıdır.

Polyester ve Reyon

Parça şifon kumaş,şifon parçası,ucuz şifon,şifon telası,parti şifon ham şifon,şifon alanlar,şifon alan,çiçekli şifon,baskılı şifon,multi şifon,ipek şifon,duz şifon,siyah şifon kumaşPolyester veya rayondan yapılan şifon, ipek muadilinden daha dayanıklıdır. Makinede kurutulmamasına rağmen, elle veya hatta çamaşır makinesinde hafif bir döngüde yıkanabilir. Poli-şifon, ipek kadar kolay bir şekilde örtüldü ve oldukça ucuz ve bu sayede bütçe bilinci ve pencere bakımı için idealdir. Poli-şifon, ipek kadar kolay yırtılmaz ve iyi saklar.

Şifon karışımları

Şifon, dayanıklılığı arttırmak veya elastikiyet kazandırmak için malzemelerin bir karışımından yapılabilir. İpek ve polyester genellikle parça kumaş alanlar güçlendirmek için birlikte karıştırılır. Karışımlar ipek şifondan daha ucuzdur, ancak pürüzsüzlük ve dokulardan bazılarını korurlar.

Benzer Kumaşlar

Organze ve Georgette şifon gibi çok kullanılan diğer kumaşlardır. Her üçü de ipek veya polyesterden yapılabilir ve benzer bir his vardır. Bununla birlikte, kumaşlar arasında ince farklar vardır. Organze, sert ve görünümde mat iken, şifon, akan doğası ve ışıltılı dokusu için ödüllendirilir. Georgette şifondan daha kalın ve daha az şeffaftır.

Şifon, pamuk, ipek veya sentetik elyaftan yapılabilen hafif, şeffaf, düz dokuma bir kumaştır. Kullanılan ipliklerin örgü tipi, büküm ve ağırlığı ile tanımlanır. Şifon kumaş alan genellikle gece kıyafetleri, bluzlar, kurdeleler, eşarplar ve iç çamaşırlar için kullanılır.

Dokuma

Şifon kumaş dengeli bir düz örgü ile inşa edilmiştir. Bu, tezgah üzerindeki çözgü ve atkı ipliklerinin aynı ağırlıkta olduğu ve örgü kumaşa dama tahtası görünümü veren, çapraz bir örüntü altında bir temel örgünün üzerinde dokunulduğu anlamına gelir.

Şifon kumaşı örgülemek için kullanılan parti iplik alanlar dönüşümlü olarak S-büküm ve Z-büküm krep iplikleridir. Krep iplikleri, inç başına yüksek sayıda bükülme ile eğrilir. S-büküm iplikleri bir yönde bükülerek eğrilir, Z-büküm iplikleri ise ters yönde eğrilir. S-büküm ve Z-büküm ipliklerinin alternatif kullanımı, kumaşın farklı yönlerde hafifçe ezilmesi anlamına gelir.

Şeffaflık

Parça şifon kumaş,şifon parçası,ucuz şifon,şifon telası,parti şifon ham şifon,şifon alanlar,şifon alan,çiçekli şifon,baskılı şifon,multi şifon,ipek şifon,duz şifon,siyah şifon kumaşŞifon kumaş, şeffaf bir görünüm veren ince örgü benzeri bir örgü sahiptir. Şeffaflık, şifon kumaşı dikerken dikişlerin bir giysinin sağ tarafında kumaş parçası alanlar gösterileceği durumlarda özel teknikler kullanılmalıdır. Dikiş çok düzgün ve dar olmalı ve bitmiş görünümü geliştirmek için dikişler ve dartlar minimumda tutulmalıdır.

Yıpratma

Şifon kumaş kolayca parçalanır, bu yüzden bitmiş bir giysiyi yıpranmasını önlemek için genellikle Fransız dikişleri dikilir. Şifon kumaşı ön yıkarken fazla aşınmayı önlemek için, herhangi bir ham kenar boyunca bir dikiş çizgisi dikilebilir.

Kesme ve Dikiş

Şifon kumaşı kesmek ve dikmek zordur, çünkü hafif ve kaygandır. Kesim yaparken, şifon kumaş kaymayan bir yüzeye konulmalı ve etrafta kaymasını önlemek için kesildikten sonra kağıt mendil tabakaları arasına sıkıştırılabilir.

Yorum Yap