Şifon Kumaş Alan

Şifon Kumaş Alan.
Şifon Kumaş Alan.

Şifon , şeffaf bir görünüm kazandıran örgülü dokuma ile hafif, düz dokulu bir kumaştır. Şifon kelimesinin bir bez anlamına geldiği Fransız kökenlidir. Öncelikle pamuktan, ipekten veya naylon, rayon ve polyester gibi sentetik liflerden yapılır. Şifon genellikle Elbise ve Eşarp için kullanılır.

Tarihçe

Şifon Kumaş Alan.
Şifon Kumaş Alan.

Şifon Kumaş Alan. Kumaş sadece 1938’de Naylon icat edilene kadar İpek ile yapıldı. 1958’de Polyester kumaş kullanıma girmesinden sonra, polyester şifon harmanı dayanıklılığı ve ekonomikliği nedeniyle daha popüler oldu.

Yapılış

Üretiminde tezgah üzerinde benzer ağırlıklı atkı ve çözgü ipliklerinin kullanıldığı düz bir dengeli dokumadır. Şifon için genellikle kullanılan haç şeklinde desen dokuma, kumaşa damalı, örgü benzeri bir etki kazandırır.

Kumaş dokumada kullanılan iplikler dönüşümlü olarak bükülür ve kumaşın farklı yönlerde hafif buruşturulmasıyla sonuçlanır.

Kaygan bir dokuya sahip olduğu için çalışmak zor bir kumaştır. Kumaş kesilirken veya dikilirken dokumacılar, kaymayı mükemmel hale getirmek için kaygan olmayan yüzeyi yerleştirir. Bu amaçla, kumaş her iki tarafına dikiş veya dikiş işlemi sırasında kumaşın bir arada tutulmasına yardımcı olan tabaka kağıdı diker. Kağıdın kaba yüzeyi kumaşı yerinde tutar. Dikiş işleminin tamamlanmasından sonra, kağıtlar özenle söküldü.

Şifon Kumaş Alan.
Şifon Kumaş Alan.

Şifon Kumaş Alan. Bir önlem olarak ustalar yavaş yavaş ve istikrarlı bir şekilde bu kumaşla çalışırlar. Kumaş dikiş işlemi sırasında esnetilirse, birlikte demetlenebilir ve bütün dikişi mahvedebilir. Bitmiş görünümü iyileştirmek için dikiş çok temiz ve güzel olmalıdır.

Kumaşın en popüler varyantı olan ipekten yapılır. İpek kumaşın parlak dokusu, Şifon’u daha cazip hale getirir. Hafif olmasına rağmen, kumaş önemli bir mukavemete sahiptir. Doğal ipek elyaftan imalatı nedeniyle sentetik Şifon’dan daha pahalıdır.

Naylon ve polyester gibi sentetik malzemeler bu kumaşın yapımında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu malzemeler kolayca farklı renklere boyanabilir. Sentetik şifon da ipek varyantından daha ekonomik ve dayanıklıdır.

Formunda, kumaş genel görünümüne daha parlak ve doku kazandırır. Bu kumaş aynı zamanda Atkılar, Kemerler ve aksanlar da üretmek için kullanılır .

Şifon Kumaş Alan. Bir kumaş katmanında bu kumaşın kullanılması bol miktarda görülebilir. Bir giysiye hacim katar ve çoğunlukla nakışlar ve aplikler için temel kumaş olarak kullanılır. Bu şeffaf kumaş, süslenmiş kanepe kapakları ve perdeler gibi ev eşyaları üretmek için de kullanılır.

Bakım

Şifon giysileri tercihen elle yıkanmalı veya yavaş makine, kumaş yıpranmaması için ekstra özenle yıkanmalıdır.

Özellikle ilk birkaç yıkama devresinde, bu renk kıyafetler renginizi değiştirebileceğinden diğer giysilerle yıkamamanız önerilir. Ayrıca, bu kumaş uzun süre suda tutulduğunda renk kaybetmeye başladığı için yıkama devri süresi kısaltılmalıdır.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın