Poplin Kumaş Denizli

Poplin kumaş esnek midir,Poplin kumaş esner mi,Poplin kumaş elbise özellikleri,Poplin kumaş yazlık mı,Poplin kumaş çeker mi,Poplin kumaş kırışır mı,Poplin kumaş pamuklu mudur,Poplin kumaş iç gösterir mi,

Aklınıza “poplin kumaş nedir?” kumaş alanlar sorusu geliyorsa. O zaman kesinlikle doğru yerdesiniz. Yıl boyunca giydiğimiz çok çeşitli giysiler poplin kumaştan yapılmaktadır. Kumaş satın alanlar. Erkek ve kadın gömleklerinin çoğu bile poplin ile yapılır. 0536 336 43 43 Ama poplinin ne olduğunu, neyden yapıldığını, normal düz kumaştan nasıl farklı olduğunu, poplinin ne için kullanıldığını tam olarak bilmiyoruz! Bugün 10 yıllık tekstil ve moda eğitimime ve 5 yıllık pratik deneyimime dayanarak böyle sıradan bir kumaşın bazı sırlarını açıklayacağım.

Poplin Kumaş Nedir?

Poplin Kumaş

Poplin, kolay dökümlü, ancak aynı zamanda sağlam ve sert olan ince, düz dokuma bir kumaştır. Çoğunlukla %100 pamuktan ve polyester, yün, keten ve poli-pamuk karışımı gibi diğer bazı malzemelerden yapılır. Poplin, 0536 336 43 43 kendine özgü nervürlü bir dokuya sahiptir ve onu güçlü ve parlak kılan sıkı dokumayı kapatır. Normal düz kumaştan farklı olarak poplin, birim alan başına atkı ipliğinden daha fazla çözgü ipliği ile yapılır. Çözgü ve atkı sıklık oranı 1:80 – 2:1 arasındadır ve ön yüzde daha fazla çözgü yüzer.

Kullanmak

Poplin, pamuğun ana çeşitlerinden biridir. Ağırlıklı olarak gömlekler, yazlık giysiler ve günlük iç çamaşırlar için kullanılır. Düz dokuma pamuklu kumaş, kompakt yapı, düzgün kumaş yüzeyi, net dokuma, pürüzsüz ve yumuşak ve ipeksi bir his özelliklerine sahiptir. 0536 336 43 43 Kumaşın yüzeyi, çözgü ipliklerinin kabarık kısımlarından oluşan bariz, iyi orantılı, elmas şeklindeki parçacıklara sahiptir.

Kot parçası alınır,penye parçası alınır,kadife parçası ALINIR,polar parçası ALINIR,poplin ALINIR,parça kumaş ALINIR,süprem parçası ALINIR,interlok ALINIR,jarse ALINIR,denim ALINIR,denim parçası ALINIR,gabardin parçası ALINIR,kumaş çeşitleri ALINIR,

İnce kumaşla karşılaştırıldığında, poplin daha sıkı bir çözgü yönüne sahiptir ve çözgü ile atkı yoğunluğunun oranı yaklaşık 2:1’dir. 0536 336 43 43 Poplin, sıkı yapılı gri bir kumaşa dokunmak için tek biçimli çözgü ve atkı iplikleri kullanır; bu kumaş daha sonra yakılır, rafine edilir, merserize edilir, ağartılır, basılır, boyanır ve bitirilir. 0536 336 43 43 Gömlek ve dış giyim gibi giysiler için uygun olduğu gibi, işlemeli taban bezi olarak da kullanılabilir.

Sıradan poplin, tam penye poplin ve yarım iplikli poplin (çözgü ipliği) dahil olmak üzere çözgü ve atkı ipliği malzemelerine bölünür; fantezi dokuyarak, gizli kareli poplin, saten poplin, jakarlı poplin ve ipliği boyalı poplin, Renkli çizgili renkli poplin, flaş renkli poplin vb.; baskı ve boyama ile ağartılmış poplin, alacalı poplin, baskılı poplin vb. olarak ayrılır; bazı çeşitler ayrıca yağmur geçirmez, ütülenmeyen, büzülmeye dayanıklı ve diğer bitirme. Yukarıdaki poplin, saf pamuk ipliğinden veya polyester-pamuk karışımlı iplikten yapılabilir.

Üretim yöntemi

Bir metre gömlek kumaşı,ipliği boyalı gömlek kumaş,ipliği boyalı gömleklik kumaş, 120/2 gömlek kumaş,60/1 gömlek kumaşı,100/2 gömlek kumaşı,bir ton gömleklik kumaş,2 metre çizgili gömlek kumaşı,
B

Poplin kumaşı da düz dokuma ile dokunmaktadır. Düz kumaşla karşılaştırıldığında, çözgü yoğunluğunun atkı yoğunluğuna oranı genellikle 1.8~2.2:1’dir. 0536 336 43 43 Çözgü yoğunluğu atkı yoğunluğundan önemli ölçüde daha büyük olduğu için, kumaşın yüzeyi, çözgü ipliklerinin yükseltilmiş kısımlarından oluşan baklava şeklindeki tanelerden oluşur. Poplin kumaşları dokumak için genellikle saf pamuk veya polyester-pamuk ince iplikler kullanılır. Kullanılan farklı ipliklere göre, iplik poplin, yarım iplik poplin (çözgü yönü için iplik ipliği) ve iplik poplin (hem çözgü hem de atkı yönü için iplik ipliği) olarak ayrılır.

Yorum Yap

  • error: Content is protected !!