Polyester ve Yün: Fark Nedir? Hangisi daha iyidir?

100 polyester,Polyester Nedir,Polyester kumaş likralı mıdır,Polyester kumaş naylon mu,Polyester diğer adı,Polyester mi pamuk mu,Polyester pamuk karışımı kumaş özellikleri,50 pamuk 50 polyester kumaş,polyester ip satın alan yerler,ucuz polyester kumaş kim alır,iplik kim alır,

Polyester ve Yün: Fark Nedir? Hangisi daha iyi?

KUAŞ SATIN ALAN KİŞİLER. Havalar soğumaya başladığında kendinizi yeni, daha sıcak giysiler ararken bulabilirsiniz. Mağazalarda bol bol polyester ve yünden yapılmış giysiler, ceketler ve kabanlar bulacaksınız. Ama bu mükemmel yeni ceketi ararken, bu malzemelerden hangisini seçeceğinizi nereden bileceksiniz? Hangisi daha iyi?

Polyester kumaş alan yün arasındaki temel fark, polyesterin sentetik bir kumaş, yünün ise doğal bir kumaş olmasıdır. Polyester sentetik olduğu için daha dayanıklıdır ve bakımı kolaydır, ancak o kadar sıcak ve nefes alabilir değildir. Yün doğal bir kumaştır, bu nedenle daha pahalıdır ve daha fazla bakım gerektirir. Bununla birlikte, daha nefes alabilir, daha sıcak ve suya daha dayanıklıdır, bu nedenle soğukta ve karda giymek daha iyidir.

KİLO İLE KUMAŞ.

140 cm Elbise boyu nereye gelir,Elbise boyu ne kadar olmalı,Boya göre elbise boyu,120 cm Elbise boyu nereye gelir,90 cm elbise boyu nereye gelir,Ferace Beden hesaplama,135 cm elbise boyu nereye gelir,130 cm Elbise boyu nereye gelir,
140 cm Elbise boyu nereye gelir,Elbise boyu ne kadar olmalı,Boya göre elbise boyu,120 cm Elbise boyu nereye gelir,90 cm elbise boyu nereye gelir,Ferace Beden hesaplama,135 cm elbise boyu nereye gelir,130 cm Elbise boyu nereye gelir,

Ama hangisi daha iyi: polyester mi yün mü? Bu yüzden polyester ve yünlü kumaşlar için bu kılavuzu yazdım. Polyester ile yünü karşılaştırmak için bu kılavuzu kullanacağız. Umarım, kararınızı kolaylaştırmanıza yardımcı olur. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Polyester ve Yün: Önemli Noktalar

 PolyesterYün
Nefes alabilirliknefes alabilirPolyesterden daha fazla nefes alabilir
DayanıklılıkÇok dayanıklı, büzülme ve kırışmaya dayanıklıBakımlı olduğu sürece çok dayanıklı
YumuşaklıkBazı sürümler diğerlerinden daha yumuşakYumuşak ama bazı insanlara cızırtılı gelebilir
SıcaklıkIlıkPolyesterden daha sıcak
Nem EmmeSuya dayanıklı, çabuk kururÇok suya dayanıklıdır, doğal olarak suyu iter ancak kuruması daha uzun sürer
Bakım KolaylığıÇok kolay, sadece yüksek sıcaklıklardan kaçınınDaha fazla bakım gerektirir, kuru temizleme tercih edilir ancak elde yıkanabilir
MaliyetUcuzDaha pahalı
KullanırGiyim, mont, spor giyim, ceket astarıKışlık giysiler, kabanlar, battaniyeler, çoraplar, eşarplar

TAVSİYE YAZIKAÇ METRE KUMAŞ GİDER HESAPLAMA.

Polyester Kumaş Nedir?

Polyester ip alanlar sentetik bir kumaştır, yani doğada bulunmayıp icat edilmiştir. 1940’larda üretilmiş olmasına rağmen, eski zamanlardan beri var olan pamuk, ipek ve yün gibi doğal kumaşlara kıyasla hala daha yeni bir kumaş türüdür. 1940’larda yaratılmış olmasına rağmen, yaklaşık 30 yıl sonra “mucize bir kumaş” olarak selamlanıncaya kadar yükselmedi.

Kumaş alan. Çok yönlülüğü ve lekelenmeye ve kırışmaya direnme kabiliyeti nedeniyle mucize bir kumaş olarak adlandırıldı. O zamana kadar piyasada bulunan diğer kumaşlara göre bakımı çok kolaydı. Ancak polyester çok yönlüdür ve plastikten yapıldığı için sahip olduğu niteliklere sahiptir.

Plastiği düşündüğünüzde, kumaşı düşünme eğiliminde değilsiniz. Ama onu plastik yapan şey dokusu değil; neyden yapıldığıdır. Polyester, ham petrolden elde edilen petrolden yapılır. Petrol, plastiği oluşturan farklı polimerler oluşturmak için kullanılır.

Kısa boylular için elbise,Minyon bayanlar için kombinler Tesettür,Kısa boylu kadınlar için elbise,Minyon kadınlar nasıl Giyinmeli,Kısa boylular için abiye tavsiyeler,Kısa boylular için uzun elbise modelleri,Kısa boyluların giymemesi gerekenler,Kısa boylu kadınlar nasıl pantolon giymeli,
Kısa boylular için elbise,Minyon bayanlar için kombinler Tesettür,Kısa boylu kadınlar için elbise,Minyon kadınlar nasıl Giyinmeli,Kısa boylular için abiye tavsiyeler,Kısa boylular için uzun elbise modelleri,Kısa boyluların giymemesi gerekenler,Kısa boylu kadınlar nasıl pantolon giymeli,

KİLOYLA KUMAŞ.

Ancak tek tip polimer yoktur. Polimerler, farklı özelliklere sahip olacak şekilde modifiye edilebilir. Bu nedenle polyester, genel olarak plastik olarak bildiğiniz şeylerden farklı görünür. Plastik modifiye edilebildiğinden, farklı dokulara sahip farklı polyester elyaf türleri de vardır.

Polyester kumaş alanlar. lifleri yapmak için temel süreç budur. İlk olarak, liflere belirli özellikler kazandırmak için petrol ve diğer kimyasallardan oluşturulmalıdır. Daha sonra, lifler iplik oluşturmak için birlikte bükülür. İplikler, kumaş oluşturmak için birlikte dokunur. Ancak belirli kumaş görünümleri oluşturmak için farklı şekillerde dokunabilirler. Bu nedenle polyesterden yapılan iki giysi farklı görünebilir ve hissedilebilir.

Yün Kumaş Nedir?

Yün, yüzyıllardır giysi ve diğer tekstillerin yapımında kullanılan en eski doğal kumaşlardan biridir. Yün denilince akla genellikle koyun gelir. Yünün çoğunluğu koyunlardan elde edilse de, farklı koyun yünü türleri vardır. Koyunların yanı sıra alpaka, lama ve keçi gibi yün üreten başka hayvanlar da vardır.

Spot kumaş alanlar. Dünyanın birçok ülkesinde koyun bolluğu bulunduğundan, tekstilde en yaygın olarak koyun yünü kullanılmaktadır. Bu nedenle, aynı zamanda en ucuz yündür. Bununla birlikte, Merinos gibi belirli koyun ırklarından elde edilen yünler daha pahalı olma eğilimindedir.

Alpakalar gibi daha az yaygın hayvanlardan elde edilen yünler gerçekten pahalı olabilir. Bunun nedeni, hayvanların sadece belirli ülkelerde bulunması ve yılda bir kez budanmasıdır. Alpaka gibi yün türleri o kadar bol değildir, bu da o tür yünden kumaş veya giysi elde etmenin daha pahalıya mal olacağı anlamına gelir.

KİLOLUK KUMAŞ SATANLAR

Yünlü kumaşla ilgili olan şey, yün üreten hayvanların sadece kumaş yapmak için kesilmemesidir. Yünlü hayvanları kesmek sağlıkları için iyidir. Aksi takdirde yün karışabilir ve kirlenebilir ve bu da onu bakteriler için üreme alanı haline getirir. Bu hayvanı hasta edebilir.

Ama yün kesildiğinde, orada öylece duruyordu, bu yüzden insanlar onu kullanışlı hale getirmenin bir yolunu buldular. Böylece yünlü kumaş ortaya çıktı. Kumaşı yapmak için önce yünün ayıklanması ve temizlenmesi gerekir. Daha sonra, yün ipliği oluşturmak için birkaç lif birlikte bükülür. Son olarak, yünlü kumaş yapmak için birkaç iplik dokuma tezgâhlarında birlikte dokunur.

Polyester ve Yün Arasındaki Fark Nedir?

Kilo ile parça kumaş. Bu kumaşlar benzer ürünler için kullanılsa da her birinin kendine has özellikleri vardır. Artık bu iki kumaşın nasıl ortaya çıktığı hakkında biraz arka plan bilgisine sahip olduğunuza göre, aralarındaki daha spesifik farklılıkları tartışmanın zamanı geldi. Her şeyin tek bir şeye bağlı olduğunu unutmayın: biri sentetik bir kumaş, diğeri ise doğal bir kumaş.

Yorum Yap