Poliviskon kumaş nitelikleri nelerdir?

Poliviskon kumaş alan,polyester kumaş alan,parça poliviskon kumaş,takım elbise kumaş,kumaş pantolon kumaşı,yün takım elbise kumaşı,

Poliviskon kumaş nitelikleri nelerdir?

Poli-viskoz kumaş (veya sadece poliviskoz) bir viskon ve polyester karışımıdır. Her ikisi de kendi başlarına kıyafet haline getirilir, ancak giymek ve bakım için çok farklıdır – aşağıya bakınız. Polyesterin viskoz ile karıştırılması, her iki dünyanın da en iyisini sağlar, çok uygun fiyata. Polyviscose, en iyi şekilde yarı doğal veya yarı sentetik bir elyaf olarak tanımlanır.

Yeni bir kumaş kalitesi elde etmek için viskon ve polyesterin harmanlanmasıyla, poli-viskon, standart viskonun hoş örtüsünü ve havasını büyük ölçüde korur, bu nedenle dokunması kullanımı oldukça doğaldır. Ancak eklenen polyester kumaş alanlar makinede yıkanabilir olması ve çamaşır kurutulabilmesi nedeniyle poliviskozun bakımı için daha kolay olduğu anlamına gelir. Aynı zamanda çok sağlamdır ve zor kıyafetler veya halka açık koltuklar gibi ağır ticari ortamlar için idealdir. Polyviscose, yapay liflerin çoğundan daha iyi fitil ve nefes hissine sahiptir, ancak yün gibi tamamen doğal liflerden daha az nefes alır. Poli viskon, her iki bileşen malzemesinin de bir özelliği olan yüksek bir parlaklığa sahiptir. Ve bu ısı set olabilir gibi ürünler için bir avantajdır pileli bayanlar etek kalıcı kırışık yarar.

Neden poliviskoz satın alıyor?

Poliviskozu seçen üç ana müşteri tipi vardır. Birincisi, ağır döşemeler , giysiler veya aşınmaya ve yırtılmaya muktedir veya ağır oturma, üniforma, çocuk giysileri gibi düzenli yıkamaya ihtiyaç duyan veya yumuşak döşemelerde kullanılan kumaşı kullanarak, dayanıklı ve yıkanabilir niteliklerinin yanı sıra maliyet etkinliğini takdir eder kumaş alan. Diğer bir grup, yün alerjisinden muzdarip olanlardır. Bu müşteriler, anti-alerjenik (veya hipoalerjenik) özellikleri sayesinde, poliviskozu yün ikamesi olarak seçerler. Aslında, iyi bir poliviskoz, ilk bakışta bir ete veya eteğe yapıldığında saf yeni yünden ayırt edilmesi zor olabilir. Pek çok yönden poli-viskon yün için ideal bir alternatiftir.

Üçüncü bir sebep ise hayvansal kaynaklı olmayan yarı doğal bir üründür. Bu yüzden, poliviskoz, yünler için veganlar ve bazı vejeteryanlar tarafından tercih edilir.

Poli viskon nedir?

Rayon olarak bilinen viskoz, çözünmüş odun hamuru veya bambudan rejenere edilmiş, insan yapımı bir doğal bitki bazlı selüloz lifidir. Viskon, ilk kez 1883 yılında Fransa’da ve 1910’dan beri ticari olarak üretildi, kimyasal olarak pamuğa daha çok benzese de, aslında yapay ipek olarak bilinir. Çok yönlü ve üretimi oldukça ucuz, sayısız uygulama bulmuş ve şu anda dünyanın en çok üretilen insan yapımı elyafı. Pürüzsüz, yumuşak, hafif ve rahat, viskoz kumaşlar iyi giyinerek, yazlık elbiseleri, yumuşak etekleri, bluzları ve sentetik kadifeleri sevdiğiniz için favori yapar. Viskon statik direnç gösterir ve nefes alabilir, vücut ısısını veya terlemeyi hapsetmez. Bununla birlikte, kendi viskonu çok güçlü değildir, özellikle de suyu kolayca emer ve tutar, ıslak olduğunda gücünün yarısını kaybeder, nemliyse küflenmeye neden olur. Viskon, güneş ışığına maruz kaldığında da düşebilir ve aşınmaya, büzülmeye, boncuklanmaya, kırışmaya ve kırışmaya karşı hassastır. Genellikle sadece kuru temizleme yapılmalıdır.

parça polyester kumaş alan,poliviskon parçası alan,polyester kumaş alan,parça polyester kumaş alan,parça viskon alan,poliviskon kumaş, polyester kumaş,poliviskon kumaş,parça polyester kumaş alan,poliviskon parçası alan,polyester kumaş alan,parça polysetr kumaş alan,parça viskon alan,poliviskon kumaş

Polyester, yağdan rafine edilmiş yapay bir elyaftır. Viskonun aksine saf polyester kumaş, boncuklanma, kırışıklık ve aşınmaya karşı dirençlidir ve normal sıcaklıklarda büzülmez. % 90 kristalin olması, suyu kolayca emmez, bu nedenle daha hızlı kurur ve küflenmez. Fakat bu suya dayanıklılık de dezavantajlara sahiptir, onu renklendirmek için pahalı parti kumaş alan boyalar’ gerektirir ve o zaman bile güneş lekelerine maruz kalabilir. Bu, poli-viskonun iki aşamalı bir işlem olması için ölmeyi gerektirir. Terini viskon kumaş alanlar edememesi, polyesteri sıcak havalarda giymek için rahatsız edici hale getirir. Ancak viskoya eklendiğinde, bu özellikler çoğunlukla kendi haline gelir.

Poliviskon çevresel olarak sürdürülebilir mi?

Viskon, bitki bazında ve bu nedenle yenilenebilir olduğundan, diğer sentetik elyaflardan daha çevre dostu ve sürdürülebilir bir malzeme olarak yaygın şekilde görülmektedir. Fakat bu doğru mu, peki ya viskoz? Cevap karışık. Poli-viskonun polyester bileşeni, endüstrinin getirdiği iklim değişikliği ile ilgili tüm etkileri ve ayrıca imalattan elde edilen kimyasal etkileri ile hidrokarbonlardan kaynaklanan açıkça sorunludur. Bu diğer yapay liflere benzer.

Poliviskon kumaş alan,polyester kumaş alan,parça poliviskon kumaş,takım elbise kumaş,kumaş pantolon kumaşı,yün takım elbise kumaşı,
Poliviskon kumaş alan,polyester kumaş alan,parça poliviskon kumaş,takım elbise kumaş,kumaş pantolon kumaşı,yün takım elbise kumaşı,

Ancak viskon ile argümanlar daha karmaşıktır. Bitki bazlı bir lif olarak, viskoz doğal olarak toksik değildir veya kirletici değildir. Ancak, onu oluşturmak ve düzenli aşınma ve yıkamaya dayanmasına izin vermek için, ham selülozun kostik soda, amonyak, aseton ve sülfürik asit gibi kimyasal olarak muamele edilmesi gerekir; bunlar daha sonra filtrelenir ve ince bir iplik halinde döndürülür. Kampanyalar bu sürecin üretim tesislerini çevreleyen hava ve su yollarına toksik kimyasallar saldığını iddia ediyorlar. Aynı zamanda kullanılan spot kumaş alanlar tekstil işçilerinde ve viskon fabrikalarının yakınında yaşayanlarda daha yüksek kalp hastalığı, doğum kusurları, cilt koşulları ve kanser ile bağlantılı olduğu söylenir. Bu nedenle doğal ve sürdürülebilir bir kaynaktan ancak kimyasal maddelerden yapılmış bir kumaşımız var. Ancak, üreticiler, doğa dostu bir dünya için çaba sarfettikçe temiz üretimi sağlamak için olumlu çabalar sarf ediyorlar. Viskoz, çözücü olarak oksit kullanan işlemi ile giderek daha fazla üretilmektedir. Bu, daha az atıkla sonuçlanarak daha çevre dostu olmasını sağlar.

Viskon üretimi aynı zamanda pulpa ağacı tarlaları için temizlenen dünya ormanlarının hızla tükenmesine de katkıda bulunur. Ve çıkarma işlemi ağacın yaklaşık% 70’ini boşa harcıyor. Rayonun ve viskonun yaklaşık% 30’u nesli tükenmekte olan ve eski ormanlardan elde edilen kağıt hamurundan yapılır ve tehlike altındaki türler için gerçek risk altında habitat tahribatına neden olur. Yerli topluluklardan insan hakları ihlalleri ve toprak kapma da bu uygulama ile ilişkilidir. İşçiler, yerel topluluklar ve çevre üzerindeki bu etkilere, viskoya (bambu viskonu dahil) verilmiş olup, sürdürülebilirlik için “D” ve “E” puanları verilmiştir.

Yani, resim genel olarak çok yönlü. Örneğin, saf yeni yün kesinlikle daha doğal olmasına rağmen , ikisini de etkileyen metan üreten ve kendileri için önemli ölçüde peyzaj bozulmasına neden olabilecek koyun yetiştiriciliği gerektirir. Hayatın birçok alanında olduğu gibi, kendi kararlarınızı en iyi bilgiye dayanarak vermelisiniz, bu da size burada vermeye çalıştığımız şeydi.

Ancak, sürdürülebilirliği sağlamanın bir diğer önemli unsuru olduğunu akılda tutunuz; bu, atıkları tekrar tutarak ve yeniden kullanarak en aza indirmektir. Viskosla bağlantılı ekolojik kaygıların çoğu, dev şirketlerin üreticilerini daha düşük ekolojik ve sosyal standartlarda üretmeye zorladıkları hızlı moda endüstrisinin en sevilen kumaşlarından biri olarak artmaktadır. Bu, sürdürülebilir olmayan bu sosyal ve çevresel uygulamaları teşvik eder.

Yorum Yap

  • error: Content is protected !!