Polipropilen Kumaş Nedir? Kumaş Satın Alanlar

Polipropilen kumaş alanlar,polipropilen satanlar, polipropilen satın alan, polipropilen kim alır, polipropilen alanlar, polipropilen kumaş alan, polipropilen kumaş kime satarım, polipropilen nereye satılır,

Polipropilen Kumaş Nedir? Kumaş Satın Alan

Polipropilen kumaş, termoplastik polimer polipropilenden türetilen herhangi bir tekstil ürününü tarif etmek için kullanılan bir terimdir. Bu plastik türü poliolefin grubunun bir parçasıdır ve polar olmayan ve kısmen kristallidir. Polietilenin yanında, polipropilen dünyada en yaygın olarak üretilen ikinci plastiktir ve ambalaj, kamış ve diğer tüketici ve sanayi ürünlerinde tekstil üretiminde olduğundan daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bu plastik türü ilk olarak 1951’de Amerikan şirketi Phillips Petroleum tarafından geliştirildi. Kimyagerler Robert Banks ve J. Paul Hogan propilenden benzin elde etmeye çalışıyorlardı ve yanlışlıkla polipropilen oluşturdular. Bu deney bir başarısızlık olarak kabul edilirken, bu yeni bileşiğin birçok uygulamada polietilen ile eşit olma potansiyeline sahip olduğu hızlı bir şekilde kabul edildi.

Bununla birlikte, 1957 yılına kadar polipropilenin seri üretime uygun bir maddeye dönüştürülmedi. 1954’te İtalyan kimyager Giulio Natta ve Alman meslektaşı bu maddeyi izotaktik bir polimer haline getirmeyi başardı ve İtalyan şirketi Montecatini hızla bu maddeyi ticari ve tüketici kullanımı için üretmeye başladı.

Polipropilen başlangıçta “Moplen” adı altında pazarlanmıştır ve bu isim hala LyondellBasell şirketinin tescilli ticari markasıdır . Bununla birlikte, kısaca polipropilen veya “polipro” olarak adlandırılan bu maddeyi bulmak çok daha yaygındır.

Polipropilen kullanımı bir dizi tüketici ve endüstriyel uygulamada giderek daha popüler hale geldikçe, bu tür plastiğin bir tekstil olarak da potansiyel gösterdiği yavaş yavaş keşfedildi. Polipropilen kumaş, dokumasız bir tekstil ürünüdür , yani dokuma işlemine gerek kalmadan doğrudan bir malzemeden yapılır. Bir kumaş olarak polipropilenin ana yararı, nem transfer kabiliyetleridir; bu tekstil nemi ememez ve bunun yerine nem polipropilen kumaştan tamamen geçer.

Bu özellik, bir polipropilen giysi giyilirken dışarı atılan nemin, nem tutucu bir giysi ile olduğundan çok daha hızlı buharlaşmasına izin verir. Bu nedenle, bu kumaş cilde yakın giyilen tekstillerde popülerdir. Bununla birlikte, polipro, iç çamaşırlar için kullanıldığında vücut kokularını emme ve tutma eğilimindedir ve nispeten düşük sıcaklıklarda erir. Erimiş polipro kumaş ciddi yanıklara neden olabilir ve bu sorun da bu kumaşı yüksek sıcaklıklarda yıkamayı imkansız hale getirir.

Polipropilen kumaş, var olan en hafif sentetik elyaflardan biridir ve çoğu asit ve alkaliye inanılmaz derecede dayanıklıdır. Ek olarak, bu maddenin termal iletkenliği çoğu sentetik lifinkinden daha düşüktür, yani soğuk havalarda aşınma için idealdir.

Ayrıca, bu kumaş aşınmaya karşı oldukça dayanıklıdır ve ayrıca böceklere ve diğer zararlılara karşı da dayanıklıdır. Dikkate değer termoplastik nitelikleri nedeniyle, polipro plastiği çeşitli şekil ve formlarda kalıplamak kolaydır ve eritme yoluyla yeniden şekillendirilebilir. Bu plastik aynı zamanda gerilme çatlamasına karşı çok hassas değildir.

Bununla birlikte, polipro imal edildikten sonra boyamak zordur ve bu kumaşı farklı dokularda şekillendirmek de zordur. Bu kumaş UV hasarına karşı hassastır ve lateks veya epoksilere iyi yapışmaz. Diğer tüm sentetik tekstil ürünleri gibi, polipropilen kumaş da çevre üzerinde önemli ölçüde olumsuz bir etkiye sahiptir.

Polipropilen Kumaş Nasıl Yapılır?

Çoğu plastik türü gibi, polipro da petrol yağı gibi hidrokarbon yakıtlardan türetilen maddelerden yapılır . İlk olarak, monomer propilen gaz formunda ham yağdan ekstrakte edilir ve bu monomer daha sonra polimer polipropileni oluşturmak için zincir büyüme polimerizasyonu adı verilen bir işleme tabi tutulur.

Çok sayıda propilen monomeri birbirine bağlandıktan sonra katı bir plastik malzeme oluşur. Kullanılabilir bir tekstil yapmak için polipropilen reçine çok çeşitli plastikleştiriciler, stabilizatörler ve dolgu maddeleri ile karıştırılmalıdır. Bu katkı maddeleri erimiş poliproya sokulur ve arzu edilen madde elde edildikten sonra, bu plastiğin tuğlalara veya peletlere soğumasına izin verilebilir.

Bu peletler veya tuğlalar daha sonra bir tekstil fabrikasına aktarılır ve yeniden eritilir. Çoğu durumda, bu polipropilen daha sonra tabakalar halinde oluşturulur veya kalıplar içinde soğumasına izin verilebilir. Eğer tabakalar oluşturulursa, bu ince lifler daha sonra istenen şekle kesilir ve giysi veya çocuk bezi oluşturmak için dikilir veya yapıştırılır. Giyim eşyası olmayan ürünlere polipropilen oluşturmak için çeşitli imalat yöntemleri kullanılmaktadır.

Polipropilen Kumaş Nasıl Kullanılır?

Polipropilen kumaş alanlar,polipropilen satanlar, polipropilen satın alan, polipropilen kim alır, polipropilen alanlar, polipropilen kumaş alan, polipropilen kumaş kime satarım, polipropilen nereye satılır,

Polipro kumaş, nem transferinin istendiği giyim uygulamalarında yaygın olarak kullanılır. Örneğin, bu tür plastik, ciltle doğrudan temas eden çocuk bezlerinin bileşenleri olan çocuk bezleri için üst tabakalar yapmak için yaygın olarak kullanılır . Bu bebek bezi bileşeni için polipropilen kullanılarak, bebeğin cildiyle temas eden hiçbir nem kalmayacağı garanti edilir, bu da döküntü oluşma olasılığını azaltır.

Bu dokunmamış kumaşın nem aktarıcı özellikleri, onu soğuk hava malzemeleri için popüler bir tekstil haline getirmiştir. Bu kumaştan yapılan giysilerin soğuk hava koşullarında askerlerin rahatlığını arttırdığı, ancak polipro kumaşlarla ilgili sorunların ABD ordusunun Nesil II ve Nesil III ECWCS sistemleri için en yeni nesil polyester tekstil ürünlerine geçmesine neden olduğu bulundu.

Bazı durumlarda, polipropilen kumaş da spor giyim yapmak için kullanılabilir, ancak bu tür plastiklerle ilgili bazı sorunlar, polyesterin yeni versiyonlarını bu uygulama için daha popüler hale getirmiştir. Bu kumaşın nem aktarıcı özellikleri spor giysiler için oldukça arzu edilirken, bu kumaşın sıcak suyla yıkanamaması, polipropilen spor giysilerindeki kokuların giderilmesini zorlaştırmaktadır. Buna ek olarak, bu tekstil ürününün UV hasarına karşı hassasiyeti onu her türlü dış giyim için kötü bir seçim haline getirir.

Giyim dünyasının ötesinde, polipropilen plastik binlerce farklı uygulamada kullanılmaktadır. Bu maddenin en ünlü kullanımlarından biri içme kamışlarıdır; pipetler orijinal olarak kağıttan yapılırken, polipropilen şimdi bu uygulama için tercih edilen malzemedir. Bu plastik ayrıca halatlar, gıda etiketleri, gıda ambalajları, güneş gözlükleri ve çeşitli çanta türlerini yapmak için de kullanılır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın