Pes Kumaş Nedir? Pes Kumaş Satın Alanlar Nerede?

Parti kumaş alanlar. Bir veya iki karışımlı kumaş olmadan giysi veya kumaş alışverişi yapılmaz – ve karışımlı kumaşlar neredeyse her zaman kazanır! Kumaş parçası alanlar. Bunun nedeni, harmanlanmış kumaşlarda, tek tek bileşenli liflerin özelliklerinin harmanlanması ve sonucun çok daha üstün bir kumaş olmasıdır. 

Karışımlı kumaş nedir?

Tekstil üretiminde harmanlama, farklı bir iplik üretmek için farklı orijinli birkaç elyafın karıştırıldığı bir süreçtir. Harmanlanmış lifler farklı kökenlere, bileşime, uzunluğa, kalınlığa veya renge sahip olabilir.

. Parça gabardin kumaş satın alan yerler,ham gabardin satın alanlar,toptan gabardin kimler alıyor,likralı gabardin satın alan firmalar,şardonlu gabardin nereye satılır,ucuz gabardin kumaş.

Karışımlı kumaşlar nasıl yapılır?

Karışımlar genellikle bir iplik üretmek için iki veya daha fazla kesikli elyafın karıştırılmasıyla yapılır. Başka bir deyişle, bir iplik oluşturmak için birden fazla elyaf birlikte bükülür. Bu lifler, hedeflediğiniz etkiye/avantajlara (performans, maliyet veya estetik) bağlı olarak farklı tiplerde olabilir. 

Balya karıştırma, flok karıştırma, tülbent karıştırma, şerit karıştırma, elyaf karıştırma ve fitil karıştırma gibi çeşitli karıştırma işlemleri vardır.

Karışımlı kumaşların avantajları

Her doğal veya yapay elyafın kendine has iyi ve kötü nitelikleri vardır. Karıştırma, liflerin farklı niteliklerini birleştirmemize, iyi özelliklerini vurgulamamıza ve kötü niteliklerini en aza indirmemize olanak tanır.

Karıştırma kesinlikle kumaşın performansını artırır. Örneğin, pamuk ve polyester elyaf karışımı daha az kırışıklık ve daha iyi emicilik sağlar. Ayrıca kumaşın dokusunu ve hissini geliştirir.

toptan astarlık kumaş astarlık kumaş istanbul zeytinburnu astarlık kumaş

Bazen harmanlama kumaşın maliyetini düşürür. Örneğin yün pahalı bir elyaftır. Ancak yün, daha az maliyetli olan polyester ile karıştırıldığında, kumaşın maliyeti azalır.

Aynı zamanda elyaflardaki varyasyonları dengeleyerek ham maddeyi eğirme ve terbiye için optimize eder.

Son olarak, karıştırma, ürünün dayanıklılığını artırır. Güçlü, dayanıklı sentetik lifler, ipek gibi narin doğal liflerle harmanlandığında, kumaşın ömrü kesinlikle artar.

Karışımlı kumaşların nitelikleri

Karışımlı kumaşlar, istenen tüm niteliklere sahip yeni bir kumaş üretmek için iki elyafın doğal niteliklerini karıştırır.

Günümüzde en yaygın karışımlar, doğal liflerin insan yapımı liflerle karıştırılmasıyla yapılmaktadır.

Doğal lifler dayanıklıdır, nefes alabilir, emicidir, biyolojik olarak parçalanabilir ve alerjik değildir. Bunlar onların olumlu nitelikleridir. Olumsuz nitelikleri, pahalı olmaları, yüksek bakım gerektirmeleri, hassas olmaları ve hızlı büzülmeleridir.

Öte yandan, insan yapımı lifler suya karşı dayanıklıdır ve bu nedenle lekelenmeye daha az eğilimlidir. Ayrıca gerilebilir, dayanıklı, güçlü ve şeklini korumada iyidirler. Olumsuz nitelikleri arasında cilt alerjilerine eğilimli olmaları ve biyolojik olarak parçalanmamaları yer alır.

Farklı popüler karışımlı kumaş türleri

Polyester karışımları

ikinci kalite kumaş satın alanlar ikinci kalite kot kumaş alanlar ikinci kalite penye satın alan firmalar ikinci kalite saten kumaş alan yerler

Polyesterin kolay yıkanması ve giyilmesi, daha az kırışması, şeklini koruyabilmesi, dayanıklılığı ve daha ucuz olması gibi birçok avantajı vardır. Doğal lifler gibi çekmez; Polyester hakkında daha fazlasını buradan okuyun.

Pamuklu/polyester kumaş: Pamuklu polyester karışımı, özellikle gömleklik malzemeler olmak üzere giyimde yaygındır. Bu karışım yumuşak, hafif ve dayanıklıdır. Üstelik çekmez ve kırışmaz. Karışım %100 pamuk kadar nefes alabilir olmayabilir, ancak yeni özellikleri onu yoğun kullanım ve günlük kullanım için ideal hale getirir. En iyi tişörtler neredeyse her zaman pamuk ve polyester karışımıdır.

Yorum Yap

  • error: Content is protected !!