Nasıl Yıkanır?

nasıl yıkanır,nasıl ütülenir,nasıl ütü yapılır,

NASIL YIKARIM?

Doğal kumaşlar narin midir? yıkamak zor mu? “Her şeyi elle yıkamak zorunda kalmayacağım!”

Çamaşır makinesine konulabilir mi?

Tabii ki evet!

Satın aldığınız ürünlerin yıkanması ve bakımı için tavsiyemize uyun ve zamanla her zaman güzel kalacaklar.

DOĞAL ELYAF KUMAŞLAR NASIL YIKANIR?

Yapılması gereken bir öneri var, doğal ve kesinlikle polyester içermeyen kumaşlardaki   giysiler, tekstil endüstrisi tarafından giysilerin yıkama sırasında zarar görmemesini sağlamak için yaygın olarak kullanılan tüm reçinelerden ve yapıştırıcılardan yoksundur ve düşürme.

Açıkçası, bunların hiçbirine sahip olmadan, özellikle onları satın aldığımız gibi yumuşak, nefes alabilen, hipoalerjenik ve sağlıklı kalmalarını istiyorsak, onları yıkarken biraz daha dikkatli olmanız gerekir.

Bu yüzden kesinlikle idealin her zaman onları yıkamak olacağını söyleyemeyiz … elle.

(açıkçası) ne biz ne de tüm bir ailenin kıyafetlerini elle yıkamayız …

Uyumlu renkler nelerdir,Mor ile uyumlu renkler,Birbirine yakışan renkler,Bordo ile uyumlu renkler,Mavi ile uyumlu renkler,Renk uyumu Testi,Bej rengi ile uyumlu renkler,Gri ile uyumlu renkler kıyafet bayan,

Neyse ki çok iyi gider “hassas” ve “el” programları olan çamaşır makineleri vardır ve bu tüm programları kullanmayı öğrenmek için harika bir fırsat.

Yani çamaşır makinesine evet !!  ve evet (biraz özenle) kurutucuya!

Bir kullanma  doğal  ve hassas deterjan kimyasal olanlar tüm bitkisel olmayan kimyasal maddeler ile boyanmış, çünkü zaman riski, giysiler, özellikle renkli olanlar bozma ve zayıflaması çok agresif ağartma maddeleri ihtiva aslında, tercihen sebze.

Daima iyice durulandığından emin olun.

Sabun artıkları, giysilerin üzerinde (özellikle kenevir ve ipeklerde) oksitlenen ve büyük kahverengi lekeler bırakan selüloz bırakabilir. Bu yüzden daima iyice durulayın.

Yayılır veya kurumaya bırakılır.

Doğal elyaf giysilerin daha uzun süre dayanması için, giysinin olabildiğince sık esneyerek havaya kurumaya bırakılması tavsiye edilir.

 Doğal kumaşlar plastik lifler içermez, bu nedenle daha hassas olabilirler (yıkılmaz plastikten farklı olarak), daha hafif veya daha ince giysilerin ipliklerini ovalayıp çekebilecek diğer giysilerin tüm metal aksesuarlarına dikkat edin. Bazen sadece bir kemer, bir sütyen kancası, bir kot pantolon, bir bilezik veya bir halka bile “bir ipliği kancalayabilir” ve delik veya küçük gözyaşları oluşturarak hasara neden olabilir.

Sadece gerektiğinde yıkayın!

Doğal Elyaf giysilerin kokuları nasıl emmediğine ve ne kadar süre temiz kaldıklarına şaşıracaksınız.

Bunun nedeni, doğal rejenerasyonu çok yüksek olan Canlı lifler olmalarıdır yani tüm “uygun olmayan” kokuları açığa çıkarma yeteneğidir. Bazen yeniden oluşturmak için başınızı birkaç saat havada asılı bırakmanız gerekir.

Çamaşır suyu kullanmayın!

Ağartıcıda bulunan klor kumaşı hemen lekeleyecektir.

Çamaşır suyu kullanmayın.

Bir lekeden kurtulmanız gerekiyorsa, sadece hafif bir doğal sabun kullanarak ve giysiyi güneşte kuru bırakarak lekeyi doğal olarak ağartmak için bu noktada çalışın.

Yüksek sıcaklıklardan kaçının.  Doğal elyaf giysilerin yüksek sıcaklıklarda kurutulması (örneğin kurutucuda çok yüksek sıcaklıklarda) çok çabuk büzülecektir. Kurutma makinesini kullanmak kesinlikle mümkündür, sadece çok fazla ısıdan kaçının.

Mükemmel bir tavsiye, kurutma makinesini ikinci “kurutma” dan itibaren kullanmaktır.

İlk kez havada kurutun, ikinci kez kurutucu ile gidin, her zaman düşük sıcaklıklarda.

Genel olarak, doğal kumaşlardaki giysiler diğer sentetik veya karışık kumaşlardan çok daha hızlı kurur.

Çoğu zaman, özellikle dış sıcaklıklar yüksekse, giysinin kuruması için uzun süre beklemek gerekli değildir.

Kuru temizleme yapmayın

Kuru temizleme kumaşı büzecek ve bozacaktır. Genellikle temiz lüks kıyafetlerin kurutulması tavsiye edilirse de, doğal lifler için geçerli değildir. İpek bile kuru temizleme yapılmamalıdır.

Ütü nasıl yapılır?

Giysilerinizi normal olarak ütüleyin, hatırlamanız gereken tek şey, renkleri korumak için içeride olmalarının her zaman daha iyi olmasıdır.

Bundan sonra, herhangi bir kumaş ütülenebilir:

İpek, Lyocell, Rayon ve Bambu o kadar ince ve hafiftir ki biraz buhar yeterlidir, neredeyse sıcak ütüyü üzerine koymanıza bile gerek yoktur kırışıklıklar hemen giderilecektir.

Pamuk sıcak ütü ile ütülenir …

Kenevir ve Keten biraz daha dayanıklı kumaşlardır, ancak giysiyi tamamen kurumadan ütüleyin, böylece kırışıklıkları gidermek çok daha kolay ve hızlı olacaktır.

Yün

Yün her zaman  el ile , çok fazla sürtünmeden veya sıkılmadan, özellikle değerli olanı alpaka yıkamak gerekir, ancak çamaşır makinenizde “yün” veya “el” programı varsa güvenle kullanabilirsiniz. Önemli olan, sıcaklığın her zaman 30 ° ‘nin altında olması  ve santrifüjün gerçekleştirilmemesi veya maksimum sıkma 400 olmasıdır.

Aslında lifleri bozan, daraltan ve keçe yapan santrifüj ve “sıkma” dır. Bu yüzden dikkat edin, ıslak giysileri çıkarın ve havlu ile kurutun, ardından suyun ağırlığını deforme etmemesi için düz bir şekilde kurumaya bırakın. Kullandığınız deterjan da önemlidir her zaman sebze seçin   (bazı doğal ürünler özellikle yünlü giysiler için Lanolin içerir) ve her zaman çok iyi durulayın!

Kesinlikle yumuşatıcı kullanmaktan kaçının ! İpliğe yerleşen bir “kimyasal patine” dir ve uzun vadede onu mahveder!

Organik pamuk

Organik Pamuklu giysiler süper yumuşaktır, çünkü yıkama sırasında düşmeyi önlemek için konvansiyonel Pamuk içine koyan yapıştırıcılara veya reçinelere sahip değildirler.

Peki Pamuk düşüyor mu? Biraz evet, yaklaşık% 5’lik bir damla hesaplanır, bu da altta yarım santimetre bile olmadığı anlamına gelir …. Bu damla doğaldır, çok normaldir ve aynı zamanda kumaşta polyesterin toplam yokluğunu gösterir.

Her durumda, paketleme aşamasında üreticiler, giysiyi birkaç cm daha bol hale getirerek hesaplarlar.

Buna ek olarak, tüm organik ürünler üretimde zaten yukarı doğru yıkanmıştır, bu nedenle damla olmalı, çok azdır ve genellikle fırçalanmış tişörtü veya kalın pamuklu giysiler gibi daha ağır ürünler için olur. T-shirt ve hafif T-shirtlere gelince, damla neredeyse sıfır veya neredeyse algılanamaz.

Çamaşırlarınızı 40 ° ‘ye kadar çamaşır makinesinde güvenle yıkayın, 60 °’ ye kadar da koyabilirsiniz, ancak doğal liflerin temizlenmesi son derece kolay olduğundan yüksek sıcaklıklar gerekli değildir.

Onları her zaman yumuşak bir döngü ile kurutucuya koymaktan ve her zaman baş aşağı problemsiz ütülemekten korkmayın.

Kendinizi 4 beden daha az bir giysi bulmak istemiyorsanız , yünün pamuk ile aynı yıkama döngüsüyle yıkanmaması kesinlikle önemlidir 😉

Yün mümkün olduğunca az yıkanmalıdır sadece gerektiğinde,bulacağınız organik yün daha da az! aslında, tüm doğal Lanolin’i (doğada koyun kürküne uygun bir madde ve bakteri ve parazitleri kaldırarak temiz tutmaya hizmet eden bir madde) korur, bu  nedenle genellikle kafayı havaya çıkarmanın yeterli olduğunu ve temizleşeceğini görürsünüz. Ayrıca sıcak ütüden gelen buharla buharlayabilir veya (yün katlar durumunda) hafifçe fırçalayabilirsiniz.

İpek

Maksimum 30 ° ‘de hassas “İpek” döngüsüne ek olarak, sahip olmanız gereken tek önlem, yıkama sırasında iplikleri çekebilecek plastik veya metalde fermuar kanca, düğme veya “aksesuar” ile aynı yıkama kıyafetlerini giymemek. çamaşır makinesinde.

Kurutma makinesini kullanmayın, İpek çok ince de olsa çok dayanıklı bir elyaftır, ancak ıslak olduğunda daha kırılgandır, ipek giysilerin özel çamaşır makinesi ağına yerleştirilmesi tercih edilir, bu şekilde elyaf daha korumalı ve mükemmel kalır.

Her zaman çok iyi durulanan bitkisel bir deterjan kullanın.

Korkmayın ve ipek çamaşırlarınızı çamaşır makinesinde bile güvenle yıkayın! Yumuşak kıyafetler, düşük sıkma ve sonra giysileri havaya asın, hemen kururlar ve zamanla mükemmel ve harika kalırlar.

Liyosel, Rayon ve odundan elde edilen lifler

Çok yumuşak, pürüzsüz ve ince lifler ama her şeyden önce yıkamak çok kolay!

Narin bir programla çamaşır makinesine evet (çamaşırı mükemmel bir şekilde yıkamak ve temizlemek için 30 ° yeterlidir) ve hızlı, ağartıcı ve ağartıcı içermeyen doğal deterjan ile.

Hava kuru (bu doğal liflerdeki giysiler gerçekten 10 dakika içinde kurur!), Isı ve sürtünme “elyafın saçını kaldırabilir” çünkü giysiyi daha az parlak, pürüzsüz ve parlak hale getirebilir.

Ütülemek için bile çok kolay bir kumaştır, sadece sıcak demir ile hızlı bir şekilde buharlayın veya düşük sıcaklıkta ütüleyin, kırışıklıkları giderirken sorun yaşamayacaksınız!

Bambu kumaş kim alır?

Pamukun yıkanması çok kolay çamaşır makinesinde 30 ° veya 40 ° ‘de, her zaman hafif deterjanlar ve ağartıcı maddeler olmadan.

Kurutma makinesine koyabilirsiniz, aşağı inmez ve hatta ütülemezsiniz!

Doğal olarak buruşmayan bir kumaştır, eğer gerçekten ihtiyacınız varsa hızlı bir şekilde buharlaştırabilirsiniz.

Her durumda, ütüleme izlerini bırakmaktan kaçınmak için sıcak ütüye basmaktan kaçının.

Tabaklanmış bitkisel deri

Cildini nasıl yıkarsın? Ayakkabı, bebek patik, kemer veya çanta olsun deri ürünlerini de yıkamanız gerekir! İşte bazı ipuçları:

✓cilt, bir bez ve nötr bir deterjanla yüzey işlenerek hafifçe temizlenebilir, ancak lekeler veya inatçı kir durumunda makinede yıkanabilir,

kumaş satın alan gibi bebek patik yapılan tamamen deriden: Yumuşak keten (havlu ya da losyonları nedenle banyo halıları) ile iplik olmaksızın 30 ° C de çamaşır makinesinde koymak ve sonra da doğrudan güneş ışığı veya ısı kaynaklarından havada kurutulur.

✓Eğer deri ayakkabı, kemer veya sandalet yerine, burada onları kirli ter artıkları ortadan kaldırarak yeni gel yapacak bir ipucu:

nasıl yıkanır,nasıl ütülenir,nasıl ütü yapılır,

✓Onları ılık su ve çok az (yaklaşık 5 litre su için 1/2 kapak) içine batırın, 10 dakika bekletin, sonra en yumuşak kısmı çok yumuşak bir kıl fırça ile fırçalayın, iyice durulayın ve kurulayın hava.

Kağıt, Selüloz Elyaf

Peki evet sen de yıkayabilirsin!

Çamaşır makinesinde, örneğin havlu gibi yumuşak çamaşırlarla birlikte 30 ° ‘ de, bu yüzden iyi ovalar ve dışlama ile hızlı bir yıkama yapın.

Çok kirliyse, önce en zor bölgeleri sabun ile ovarak ön işlem yapabilirsiniz.

Selüloz elyaf aksesuarınızı çamaşır makinesinden çıkarır çıkarmaz “Islak kağıt” gibi göründüğüne şaşıracaksınız sessiz havaya yayın ve kurumaya bırakın birkaç saat sonra tekrar mükemmel ve temiz aksesuarınıza sahip olacaksınız. Satın aldığınızda!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*