Kumaşın Üretim Süreci. Kumaş Alanlar Kimler?

kumaş alan kimler örgü kumaş triko kumaş

Kumaşın Üretim Süreci. Kumaş Alanlar Kimler?

Kumaş üretimi için gerekli üç temel adım vardır. Kumaş oluşturmanın ilk adımı iplik üretimidir. Burada, hasat edilmiş ve işlenmiş olan ham maddeler, ham liflerden iplik ve ipliklere dönüştürülür. Bu, liflerin eğrilmesiyle yapılır. İplik alanlar elle yapılabilir, ancak bu işlem oldukça sıkıcı ve zaman alıcıdır. Bu günlerde, eğrilmenin büyük çoğunluğu dönme tekerleği ile yapılır. Elyaf, tekerlek boyunca çekilir ve döndükçe, lifler bobin denen silindirik bir nesne üzerinde toplanır. Bobin, şimdi uzun bir iplik veya iplik teline bağlı olan eğrilmiş elyafları tutar. Bir sonraki adımda, bobinler, ipliğin kumaşa yolculuğunda devam edeceği başka bir makineye aktarılacaktır.

Hammaddelerin ipliğe dönüştürüldükten sonra, bu tek parti iplik alanlar bir araya getirilmesiyle kumaşın oluşturulması için üretim sürecinin ikinci aşamasına hazırlar. İpliği bir araya getirme işlemine dokuma denir. Dokuma tezgah olarak bilinen bir makinede yapılır ve iki iplik seti gerektirir. Çözgü seti olarak adlandırılan ilk set,

istanbul kumaş istanbul kumaş toptancıları

istanbul kumaş istanbul kumaş toptancıları

metal bir çerçeve üzerinde gergin bir şekilde gerilmiş. Atkı olarak adlandırılan ikincisi, çubuk başına bir iplik ile metal çubuklara bağlanır. Dokuma kumaş alanlar atkıya kumaşın nasıl dokunması gerektiğini bilen bir bilgisayar tarafından kontrol edilir.

Kumaş alan dokunduktan sonra, tezgahtan çıkarılır ve son adım için hazırdır: işleme. Tezgâhtan yeni çıkmış kumaşa grej denir ve kullandığınız gevrek beyaz çarşaflar ya da kıyafetler gibi bir şey görmez. Renksiz ve safsızlıklar, tohum parçacıkları ve döküntülerle dolu. Kullanışlı tekstil ürünleri alanlar dönüştürülmeden önce temizlenmelidir. İlk olarak, temel rengi temizlemek için ağartıcı ile tedavi edilir. Daha sonra, çoğu lifte doğal olarak bulunan yağları, balmumu ve diğer elementleri temizlemek için çeşitli kimyasallar ve temizleyiciler ile işlem görür. Son olarak, giyim ve tekstil üreticilerine sevk edilmek üzere hazır.

Dokuma tezgâhına ek olarak, örgü kumaş alan ve tığ işi de dahil olmak üzere kumaşı birleştirmek için başka yöntemler de vardır. Her ikisi de geleneksel olarak yün malzemelerle ilişkiliyken, tığ işi dantel üretimi ile de yaygındır. Her ikisi de geleneksel olarak elle yapılır. El dokumaları dünya çapında yaygın olarak kullanılmaktadır ve el dokuması tekstil ürünleri tüketicilerle çok popülerdir.

Kumaş Rengi ve Tasarımı

Elbette, yaptığınız her şey beyaz olmadıkça dokuma tezgahından yeni çıkmış ve işlenmiş giyim ve tekstil üretimi için hazır değil! Malzemenin nakliyeye hazır olmadan önce renk ve boya işlemine tabi tutulması gerekir.

kumaş alan kimler örgü kumaş triko kumaşKumaşı boyamanın ilk adımı, bir Merserizatör denilen bir makineden geçmektir orta derecede düşük sıcaklıklarda tutulan kostik soda (lye olarak da adlandırılır) içeren bir kimyasal çözelti içerir. Merserizasyon işlemi, parça kumaş iplikleri üzerindeki gözeneklerin boyutunu arttırır ve boyama işlemi sırasında renklerin kabul edilmesini kolaylaştırır. Merserizasyon olmadan, parlak, cesur kumaşlar mümkün olmazdı.

Daha sonra, kumaş yıkanır ve hala ıslak iken, metal bir çerçeve boyunca gerilir ve sıkıca çekilir. Bu örgü desenlerini hizalar ve ayrıca daha fazla renk kabul etmek için kumaşı açar.

Tarih boyunca, kumaş boyamız, hammadde bölümlerimizde tartışılan suni ipek yapımında kullanılan aynı selüloz dahil olmak üzere çeşitli protein ve bitki kaynaklarından yapılmıştır. Ezilmiş meyveler, kökler ve diğer bitkiler de popülerdi ve binlerce yıldır kumaşı renklendirmek için kullanılıyorlardı. 1856 yılında, sıtma için bir çare arayan bir bilim adamı olan parça kot alanlar kininin alkolle çıkarılmasıyla anilin olarak bilinen ilk sentetik kumaş boyayı üretmiştir. Onun keşfi kumaş boyama işleminde devrim yarattı ve yeni boya renkleri ve daha etkili boyama teknikleri için yolu açmaya yardımcı oldu.

Günümüzde reaktif boyalar en yaygın olanıdır. Bu boyalar laboratuarda kimyasal bileşiklerden yapılır. Islak kumaşa uygulandıkları zaman, boyalar kumaş liflerindeki çok moleküllere tepki göstererek, rengi moleküler seviyede yerinde tutacak güçlü bir bağ oluştururlar.

Yorum Yap

  • error: Content is protected !!