Kumaş Miktarı Nasıl Hesaplanır?

Kumaş Miktarı Nasıl Hesaplanır,Etek için kumaş hesaplama,pantolon için kumaş hesaplama

Kumaş Miktarı Nasıl Hesaplanır?

İstenilen model için kumaş miktarı nasıl hesaplanır? Muhtemelen, bir kumaş mağazasında birkaç kez sıradışı renklerdeki harika ipek veya parlak pamuğa düşünceli bir şekilde baktınız ve bir elbise veya eteğe ne kadar ihtiyacınız olduğunu bilmeden satın almaya cesaret edemediniz mi?

Temel kıyafet türlerini dikmek için yaklaşık kumaş miktarını hesaplamanıza yardımcı olacak temel ilkeleri anlatacağız ve bir dahaki sefere beğendiğiniz malzemeyi alıp hayalinizdeki modeli ondan dikebilirsiniz!

Gerekli kumaş miktarını doğru bir şekilde hesaplamak için öncelikle dikmeyi planladığınız malzemenin genişliğini bilmeniz gerekir. En yaygın genişlik 145-150 cm’dir, ancak doğal ipek veya şifon, bazı kumaşlar ve flanel türleri ile doğal dantel 80 ila 120 cm arasında çok daha dar olabilir, örneğin 150 cm’den daha geniş, örneğin dikiş için tasarlanmış kumaşlar da vardır. Ayrıca 220 cm genişliğinde pamuklu veya kalın patiska yatak çarşafları da üretilmektedir.

Her giysi türü için kumaş alan hesaplanırken beden belirleyici olacaktır. Şimdi ana giysi türlerine daha yakından bakalım ve bunları dikmek için kumaş miktarını nasıl hesaplayacağımızı öğrenelim. Lütfen her giysi türü için kumaş hesaplanırken beden ölçüsünün belirleyici olacağını unutmayın.

Etekler

Etek için kaç metre kumaş gider,kaç metre kumaş gerekir,gömlek için kaç metre kumaş gerekir,kısa etek için ne kadar kumaş gerekir,elbise için ne kadar kumaş gerekir,tunik için kaç metre kumaş gerekir,gömlek için ne kadar kumaş gerekir,ne kadar kumaş almalı,uzun etek için kaç metre kumaş gerekir,kısa kol için kaç metre kumaş gerekir,gömlek kaç metre kumaş gider,etek kaç metre kumaş gider,kaç metre kumaş gider
etek için kaç metre kumaş gerekir

Düz bir etek dikerken, kalça çevresi boyutu ana olanı olacaktır. Ek olarak, istediğiniz uzunluğu seçmeniz gerekir.

Kalça çevresi kumaşın genişliğinden 7-10 cm daha az ise etek uzunluğu artı paylar için yaklaşık 6 cm ve kemer için 10 cm (isteğe bağlı) kadar bir kumaş parçasına ihtiyacınız olacaktır.

Kalça çevresi daha büyükse iki kat uzunlukta kesim artı ödenekler için 12 cm ve kemer için 10 cm (isteğe bağlı) almanız gerekecektir.

72 cm uzunluğa kadar olan bir güneş eteği 150 cm kumaş gerektirecek ve uzunluğu ikiye katlanan malzemenin genişliğinden daha büyük olacaksa yan dikişler yapılması gerekecektir. Bu durumda, çok daha fazla kumaş satın alan gerekli olacaktır: 4 etek uzunluğu artı bel boyunca 4 yarıçap artı 10 cm.

Yarım güneş etek dikmek için bir parça çift etek uzunluğu artı bel boyunca 2 yarıçap artı 10 cm gerekir.

Eteği dairesel bir şekilde dikmeyi planlıyorsanız kalça çevresini 3 ile çarpın ve ardından bu sayıyı kumaşın genişliğiyle karşılaştırın. Kumaşın genişliği daha büyükse, iki kat uzunlukta bir kesim artı bir pay yeterlidir ve daha azsa, üç uzunluk artı ödenek almanız gerekir.

Pantolon

pantolonluk kumaş
pantolonluk kumaş

100 cm’ye kadar kalça çevresi ve 140 cm’den fazla kumaş genişliği ile bir pantolon artı 20 cm’ye eşit bir kumaş parçası alan almanız yeterli olacaktır. Modelde manşet varsa uzunluğunu da ekleyin.

100 cm’den fazla kalça çevresi ile, belirli bir modelin genişliğine bağlı olarak 1,5-2 uzunlukta pantolon almanız gerekir. Daha doğru bir hesaplama için, bir model oluşturmak ve genişlettikten sonra gerekli genişliği ölçmek gerekir.

Elbise, ceket veya bluz kumaşını hesaplamak için, göğüs ve kalça ölçüsünü almanız gerekir. Göğüs kalçadan daha büyükse, doku tüketimini hesaplamak için göğüs ölçüsünü kullanın.

Elbiseler

Kalça çevresi (veya göğüs) kumaşın genişliğinden 7-10 cm daha az ise, düz bir elbise için elbisenin uzunluğu artı kol uzunluğu artı 15 cm’lik paylar ve kenar dikişi artı yaka veya diğer detaylar için kumaşa eşit bir kumaş parçası gerekir.

Kalça (veya göğüs) çevresi daha büyükse, formüle iki elbise uzunluğu ekleyerek miktarı yeniden hesaplayın.

Elbisenin beli kesik ise 8-10 cm daha ekleyin.

Bluzlar ve ceketler

Kalça çevresi (veya göğüs) kumaş kim alıyor? genişliğinden 7-10 cm daha az ise, manşon uzunluğunu ve payları (yaklaşık 15 cm) elbisenin uzunluğuna ve ayrıca model tarafından sağlanmışsa yaka ve cepler için kumaş ekleyin.

Kalça çevresi (veya göğüs) daha büyükse, iki ürün uzunluğunu formüle ekleyerek miktarı yeniden hesaplayın.

Genel İlkeler

Kumaş Miktarı Nasıl Hesaplanır,Etek için kumaş hesaplama,pantolon için kumaş hesaplama

Yama cepleri, çentikli yakalar, manşetler veya kanatlar gibi detaylar kumaş tüketimini yaklaşık 30-40 cm arttırır.

Kumaştan bir kafese dikecekseniz, birleştirilmesi gereken veya havın yönünü hesaba katan bir desenle aynı 30-40 eklenmesi gerekir.

Kumaş Alımı Yapanlar

Bebek kıyafeti dikiyorsanız, elbisenin uzunluğuna 5-10 cm ekleyin, böylece çocuk büyüdükçe kıyafeti uzatabilirsiniz.

Malzeme miktarını olabildiğince doğru bir şekilde hesaplamak için, dikişlerdeki artışı ve paylaşım ipliğinin gerekli yönünü dikkate alarak deseni ve kumaş parçası alanlar 1: 5 ölçeğinde yeniden çizebilir ve düzeni açabilirsiniz.

Ayrıca, kumaş nereye satabilirim? genişliğini önceden belirledikten sonra, bitmiş deseni masaya veya zemine de yerleştirebilirsiniz. Bu durumda, kemer veya kenar dahil tüm detaylar için bir desen yapmak gerekir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın