Kıyafet Alırken Kumaş Kalitesi Nasıl Belirlenir?

Kıyafet Alırken Kumaş Kalitesi Nasıl Belirlenir
Kıyafet Alırken Kumaş Kalitesi Nasıl Belirlenir

Kıyafet Alırken Kumaş Kalitesi Nasıl Belirlenir?

Kıyafet kalitesi, dikişlerin düzgünlüğü, bitirmenin doğruluğu, parçaların simetrisi ve dikildiği kumaşın kalitesi olarak anlaşılır. Önemli olan orijinal formunda ne kadar süre kaldığıdır. Solma, aşınma, peletler ürünün görünümünü bozar. Kendinizi satın alma aşamasında bile koruyabilirsiniz – kompozisyonu inceleyin, dokunun ve okuyun. Öğe doğru seçilirse, uygun bir özenle göze uzun süre zevk verecektir. Kumaşın kalitesi nasıl belirlenir?

Ancak sorunun her zaman değil kontrol miktarıyla orantılı olduğu görülmektedir. Ne yazık ki, bir şeyin maliyeti dayanıklılığı garanti etmez, tıpkı ucuzluğun her zaman düşük kalite anlamına gelmemesi gibi. Konuya akıllıca yaklaşıyoruz.

Kaliteli kumaş:

✓bir hafta sonra, iki, üç, bir ay satın alındığında aynı görünüme sahiptir;

✓boncuklanmaya tabi değil (boncuklanma yok);

✓uygun bakım ile deforme olmaz;

✓yabancı kokusu yoktur; kumaş alanlar.

✓aşınma sırasında diğer maddeleri leke yapmaz.

Giysilerle ortaya çıkan sıkıntılardan biri pelet oluşumudur. Bu tüketici özelliklerini etkilemez, ancak görsel izlenimi büyük ölçüde bozar. Bir haftada yeni bir bluzun çirkin bir kitle ile kaplanacağını nasıl anlayabilirim? Malzeme bilimine girelim.

Metre üstü kumaş,metre üstü kumaş satın alan, metre üstü şifon, metre üstü kot, metre üstü kot kumaş alan, metre üstü denim, metre üstü kadife, metre üstü kumaş alan, metre üstü kumaş alanlar, metre üstü kumaş satın alanlar, metre üstü penye, metre üstü penye alan, metre üstü süprem, metre üstü polar, metre üstü polar alan, metre üstü kot kumaş satın alanlar, metre üstü üçiplik, metre üstü ikiiplik, metre üstü viskon, metre üstü viskon alan,

Tekstil kumaşları, kumaş alımı yapanlar ve triko olarak alt gruplara ayrılmıştır. Kumaşlar dokuma (dokuma iplikleri) ile yapılır. Hammaddelerin bileşimine göre, doğal, yapay, sentetik ve karışık olarak ayrılırlar. Ayrı bir grup örme kumaştır, bu örme ile yapılan bir kumaştır.

✓Bir kumaş nasıl seçilir?

✓hafif kumaşlar ve örgüler boncuklanmaya en yatkındır. Gevşek, zayıf bükülmüş lifler kolayca gevşetilir ve daha fazla sürtünme ile topaklar halinde bükülür.

✓ince lifler, kolayca yüzeye çıkar, dolanır ve sonuç olarak peletler oluşturur.

✓bileşimde ne kadar fazla sentetik olursa, kararlı pelet oluşumu o kadar olasıdır.

✓örme yün ürünler ilk aşamada peletler oluşturur, bunlar daha sonra kaybolur – bu ürünün görünümünü bozmaz.

✓erkek takımları için özel yapılmış yün boncuklanma değildir.

Kumaşın yapıldığı iplikler ne kadar uzun ve ince olursa (bükülme ne kadar güçlü olursa) boncuklanma kabiliyeti o kadar düşük olur.

Aşağıda her bir grubun ve özelliklerin ayrıntılı bir açıklaması bulunmaktadır.

Bir grup doğal kumaş satın alan veya bitki materyallerinden yapılan kumaşlardır. Bunlar şunları içerir: pamuk, keten, yün, ipek. Doğal kumaşların boncuklanma özellikleri düşüktür. Doğal pamuk, keten, ipek pelet oluşturmaz. Yün ilginç davranır -ilk kullanım döneminde ortaya çıkabilir ve daha sonra toplara yuvarlanır, kaybolur.

Pamuk.

Merserizasyon, merserize pamuk kelimelerini duyabilirsiniz. Merserizasyon, kostik soda (alkali sodyum hidroksit) bileşimi ile liflerin özel bir işlemidir. Kumaşlara parlaklık katar, solmayı önler, dayanıklılığı artırır. Pamuklu şeyin buruşmasını önlemek için, kumaş üre-formaldehit veya melamin-formaldehit reçinesi ile muamele edilir.

Doğal kumaşlar küçülür, ayrılırken bunu hatırlayın. Ürün etiketindeki önerileri okuyun ve uygulayın.

İpek.

Desenli ipek şifon kumaş,ipek şifon kumaş nedir,ipek şifon elbise,ipek şifon şal,parça ipek kumaş,ipek kumaş üreticileri,ipek kaşmir kumaş, ipek kumaş çeşitleri,abiye kumaş isimleri,

İpek kumaşlar: krep georgette, şifon, ipek kumaş, tafta, saten, brokar, fular, krep.

Yapay kumaşlar – çoğunlukla selülozdan yapılan doğal maddelerden yapılmış kumaşlar.

Yapay kumaşlar doğal özelliklere yakındır.

Polyester

Elastan (olarak da bilinir: spandex, likra, elaspan (Invista’nın ticari markası), dorlastan (Asahi kasei’nin ticari markası), linel (Fillattice’den)

Akrilik (suni yün)

Poliamid, diğer adıyla naylon

Özel işleme tabi tutulmamış sentetik kumaşlar, ürünlerin görünümünü bozan periyodik kararlı hap oluşumuna (pelet) eğilimlidir. Poliamid (naylon, codur), naylon, lavsan (polyester ve poliamid elyaflar) ürünleri özellikle boncuklanmaya eğilimlidir.

Sentetik kumaşlardan akrilik elyaflar, boncuklanmaya en az yatkındır.

Karışık kumaşlar – sentetik elyaf ilavesiyle doğal. Örneğin, polikoton (pamuk karışımlı kumaş)% 60 pamuk,% 40 polyester içerebilir. Karışık kumaşlar çok yaygındır. Doğal elyaflara sentetik elyaf ekleyerek üreticiler temel özellikleri geliştiriyorlar. Bu tür kumaşlar daha aşınmaya dayanıklı, yıkılmaz, elastiktir. Ancak bir dezavantajları var – kompozisyonda büyük bir sentetik madde yüzdesi ile pelet oluşumu kaçınılmaz!

Örme kumaşlar.

Triko – Fransız trikotaj “örgü” nden – üretim biçiminde kumaşlardan farklı kumaşlar. Yapısı birbirine bağlı döngülerdir. Triko üretiminde çeşitli elyaflar kullanılır – pamuk, yün, sentetik, karışık kumaş alan.

Pelletlerin örgü üzerinde oluşup oluşmadığı, kullanılan liflere ve işlemeye bağlıdır.

Erkek takım elbiseli mikron cinsindeki ipliğin kalınlığı süper işareti ile gösterilir. S sayısı ne kadar büyük olursa, iplik o kadar ince olur. Yani, süper 100 göstergesi, bu kumaşın üretimi için 18.5 mikron çapında ipliklerin kullanıldığı anlamına gelir. En popüler S 100-130 (günlük kullanım için iş kıyafeti için), S 180-250 – özel günler ve yaz seçenekleri için. Bu tür kumaştan yapılmış elbiseler pratik olarak kırışmaz, içlerinde sıcak değildir ve kışın soğuk değildir.

% 100 pamuklu ürünler asla yuvarlanmaz!

Üretim sırları.

Kıyafet Alırken Kumaş Kalitesi Nasıl Belirlenir
Kıyafet Alırken Kumaş Kalitesi Nasıl Belirlenir

Herhangi bir kumaş veya kanvasın peletleme kabiliyetini azaltmanın yolları vardır. Ne yazık ki, kumaş özel bir işlem görmüş olsun veya olmasın, sıradan bir tüketici kumaşın üretiminde yüksek kaliteli liflerin nasıl ve nasıl kullanıldığını neredeyse bilemez.

Tüylenme özellikleri lif bileşimi, iplik yapısı, kumaş yapısı ve bitim işleminden etkilenir. Üretimde ne kadar az atık (atık) kullanılırsa, boncuklanma kapasitesi o kadar düşük olur. Daha uzun liflerin kullanılması, enine kesitin doldurulması, ipliklerin bükülmesinde bir artış ve kumaşta üst üste binme uzunluğunda bir azalma, ilmek uzunluğunda bir azalma ve özel kimyasal emprenye kullanımı da boncuklanmada azalmaya neden olur. Şarkı söyleme, ürünlerin kesilmesi, ısı ayarı kullanılır.

Tüm Makale Linkler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın