Kumaş Hesaplama

Etek kumaş hesaplama,bluz kumaş hesaplama,pantolon ne kadar kumaş gerekir,elbise için kumaş hesaplama,kumaş hesaplama nasıl yapılır,etek için kumaş hesaplama nasıl yapılır,

Kumaş hesaplama

Kadın dış giyim için kumaşın hesaplanması

Bir elbise veya pantolon için kumaşı saymak, kıyafet kesmede önemli bir adımdır. Ürün için kumaşın doğru bir şekilde hesaplanması, ürün detaylarının kumaş üzerinde doğru bir şekilde konumlandırılmasına ve gereğinden fazla kumaş satın alındığında gereksiz maliyetlerin önlenmesine yardımcı olacaktır. Dış giyim için gerekli kumaş miktarını nasıl doğru bir şekilde hesaplayacağınızı size anlatacağız: etekler, elbiseler, bluzlar, pantolonlar.

Kumaş genişliği önemli bir göstergedir

Bir ürün için kumaşı hesaplarken göz önünde bulundurulması gereken ilk şey kumaşın genişliğidir. Tipik olarak standart parti kumaş genişliği 150 cm’dir. Doğal kumaşların genişliği – şifon kumaş alanlar veya ipek daha küçük olabilir ve 90 cm ila 150 cm arasında değişebilir. Doğal dantel aynı genişliğe sahiptir. Bazı durumlarda kumaş genişliği 150 cm’yi geçebilir ve bu da ürün başına kumaş hesaplanırken dikkate alınmalıdır.

Kural 1:  Kumaşın genişliği, parça başına gerekli kumaş uzunluğunu hesaplarken önemli bir faktördür.

Düz etekler için kaç metre kumaş gider hesaplama

Düz bir etek için kumaşın uzunluğunu hesaplarken ana ölçü kalça çevresi.

Etek kumaş hesaplama,bluz kumaş hesaplama,pantolon ne kadar kumaş gerekir,elbise için kumaş hesaplama,kumaş hesaplama nasıl yapılır,etek için kumaş hesaplama nasıl yapılır,

Kural 2:  Kalça ölçüsü kumaş genişliği eksi 10 cm’yi geçmiyorsa, kumaş tüketimi = eteğin bir uzunluğu artı 20 cm (bel için 10 cm ve alt kenar için 10 cm ve beldeki paylar).

Kıvrımlı etekler için, hesaplama kıvrım sayısına bağlı olarak yapılır: örneğin, etek dairesel bir kıvrımdaysa , 3 etek uzunluğu artı etekte bir artış, vb.

Aşağıda, bir güneş eteği için kumaş hesaplaması içeren bir çizim görülmektedir. Etek uzunluğu 62 cm’yi geçmeyen kumaşın boyu 165 cm olacaktır: 2 etek boyu + 2 çentik yarıçapı. Güneş eteğinin uzunluğu ikiye katlanan kumaşın genişliğinden büyükse (örneğimizde olduğu gibi) yanlarda dikiş yapmanız gerekecek ve bu durumda kumaş sarfiyatı önemli ölçüde artacaktır.

Bir yarı güneş etek eteğin iki uzunluğu artı bel + 10 cm çentik iki yarıçap gerektirecektir.

Cepli pantolonlar için kumaşın hesaplanması

Ölçüye göre kalça çevresi 100 cm’den fazla değilse ve kumaşın genişliği 140-145 cm ise tüm detaylar aynı pantolon uzunluğuna sığar. Bu durumda bayan pantolonları için kumaş sarfiyatı : Pantolon boyu + 20 cm’dir.

Pantolonlarda volümetrik kıvrımlar varsa 20 cm daha eklenmesi gerekir, bu nedenle kıvrımlı pantolonlar için kumaş hesabı şu şekildedir: Desenli pantolon uzunluğu + 20 cm + 20 cm.

Parti Kumaş Alan. Manşetli pantolonlar için başka uzunlukta manşet eklemek gerekir (örneğin 8-10 cm): Pantolon uzunluğu + 20 + 8 cm veya Pantolon uzunluğu + 20 + 20 + 8 cm Kemer, kumaş boyunca paylaşılan iplik boyunca kesilir.

Kumaş Hesaplama – Kilo İle Kumaş Alınır.

Kural 3:

Etek kumaş hesaplama,bluz kumaş hesaplama,pantolon ne kadar kumaş gerekir,elbise için kumaş hesaplama,kumaş hesaplama nasıl yapılır,etek için kumaş hesaplama nasıl yapılır,

116 cm’ye kadar kalça çevresi, yan cepli düz pantolonlarda kumaş sarfiyatı = Desene göre pantolon uzunluğu + 20 cm

Pileli pantolon: Desene göre pantolon uzunluğu + 40 cm kumaş satın alan.

Manşetli pantolonlar: Desene göre pantolon uzunluğu + 20 + 8 cm.

Manşetli kalın pantolon: Desene göre pantolon uzunluğu + 20 cm + 20 cm + 8 cm.

116 cm’den büyük kalça çevresi için tüketim hacmine bağlı olarak bir buçuk veya iki uzunlukta pantolon olacaktır.

BİZİM İŞİMİZ KENARDA KALAN KUMAŞ,İPLİK ALMAK

HER TÜRLÜ KUMAŞ,PARÇA KUMAŞ İPLİK ALINIR… HEMEN ARAYINIZ…0536 336 43 43

Elbiseler için kumaşın hesaplanması

Kalça çevresi eksi 10 cm kumaş genişliğini geçmiyorsa, kıvrımsız ve kıvrımsız bir elbise için kumaş tüketimi şuna eşittir: desene göre elbise uzunluğu + kol uzunluğu + 15 cm (etek için) + yaka için kumaş tüketimi ve ek detaylar ve işlemler.

  • Kilo İle Parça Kumaş.

Kalça çevresi kumaş genişliği eksi 10 cm’yi aşarsa kumaş sarfiyatı 2 elbise boyu + 15 cm etek olacaktır.

İPUCU! Bununla birlikte, tüm kuralların istisnaları olduğunu hatırlamakta fayda var, bu nedenle, deneyim yokluğunda, kumaş satın almadan önce yaklaşık tam boyutlu bir düzen yapmak daha iyidir. Hesaplamak istediğiniz kumaşın genişliğini zemine işaretleyin ve desenleri yerleştirin. Böylelikle ürün için ne kadar kumaş almanız gerektiğini ölçebilirsiniz.

Bir desen veya hav yönü ile kumaş sarfiyatının hesaplanması

Kumaşın tüketimi sadece ürünün tarzına ve kilo ile kumaşın genişliğine değil, aynı zamanda kumaş havının desenine veya yönüne de bağlıdır (bu durumda, desenin tüm detayları aynı yönde yerleştirilir – hav yukarıdan aşağıya yönlendirilmelidir). Kumaş üzerinde hizalama, kafes, hav yönü vb. Gerektiren desen varsa kumaş sarfiyatı 30-40 cm artar.

Tüylü kumaş alan üzerindeki parçaların yerleşimi tek yönde (hav boyunca – yukarıdan aşağıya, yığına karşı – aşağıdan yukarıya) gerçekleştirilir, bu durumda kilo ile kumaş tüketimi 30-40 cm artar.

Sizler için hazırladığımız tabloları kullanın. Sırasıyla 145 cm ve 140 cm kumaş genişliğine sahip ürünler için ana ve astar kumaş tüketimini gösterirler.

Kumaş hesaplama: özet

Düz bir kılıf elbise için, dikişler ve serbest oturtma payları dikkate alınarak kalçaların hacminin kenarsız kumaş genişliğine eşit olması şartıyla, ürünün istenen uzunluğu artı manşonun uzunluğuna karşılık gelen bir kiloyla kumaş miktarına + bir artışa ihtiyacınız olacaktır. Kumaş dar ise (70-100 cm), elbise iki uzunlukta ürün artı elbisenin ön ve arka kesiminin kalıntılarından manşonun uzunluğunu gerektirecektir.

Etek kumaş hesaplama,bluz kumaş hesaplama,pantolon ne kadar kumaş gerekir,elbise için kumaş hesaplama,kumaş hesaplama nasıl yapılır,etek için kumaş hesaplama nasıl yapılır,

Kilo İle Kumaş üzerinde hizalama, kafes, hav yönü vb. Gerektiren desen varsa kumaş satın alanlar sarfiyatı 30-40 cm artar.

Bu durumda iki elbise uzunluğu yeterlidir. Her iki durumda da, ayrıntıları kesmek için ek kumaş gerekecektir: cepler, manşetler, yaka, kemer vb. Bel çizgisi boyunca kesilmiş bir elbise için kumaş tüketimini belirlerken, bir kılıf elbise için hesaplamayı, bölümleri işlemek için 5-8 cm ekleyerek kullanabilirsiniz. bel.

Bir bluz için kumaş miktarı, bir elbiseyle aynı şekilde belirlenir – bluz uzunluğu + kol uzunluğu + manşetlerde ve 30 cm’lik paylarda artış.

ÖNEMLİ! Ürünlerde ek detaylar varsa (yama cepleri, yapraklar, omuz askıları, valfler, kıvrımlar, karmaşık stillerde yakalar, bitirme detayları) veya karmaşık desen yönüne sahip kumaşlar, hav, kafes içinde şerit kullanılırsa, kumaş tüketimi 30-40 cm artar.

Yorum Yap