Krep Kumaş Alanlar Krep Kumaş Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

krep kumaş toptan parça kumaş toptan krep kumaş metre fiyatı krep kumaş kilo fiyatı

Krep Kumaş Nedir?

Kumaş alanlar. Krep, doğal veya sentetik liflerden yapılabilen bir buruşuk kumaş türüdür. Zarif drapesi ve resmi kıyafetlerde ve gelinliklerde kullanımı ile bilinir, ancak etek ve bluz gibi resmi kıyafetlerin yapımında da popülerdir.

Krep kumaş nasıl yapılır?

Bu tür kumaş alan hemen her elyaftan gelebilir. Geleneksel olarak ipek ve yün gibi doğal liflerden yapılırdı, ancak bugün sentetik olanlar da dahil olmak üzere çeşitli liflerden yapılabilir.

Krep ipliği, ipliği normalden çok daha sıkı hale getirmek için kullanılan tekstil liflerinin bükülmesini içeren, sert büküm adı verilen bir işlemle üretilir. Ek olarak, ipliğe karakteristik kabarık dokusunu vermek için “S” ve “Z” bükümleri dönüşümlü olarak kullanılır. Sol ve sağ bükümler olarak da bilinen bu dönüşümlü eğirme teknikleri, kullanılan tekstil malzemesinden bağımsız olarak bir Krep ipliği ile sonuçlanır.

Kumaş alan firmalar. Krep kumaş alan firmalar krep kumaş alan şirketler krep kumaş nereye satılır Şifon kumaş alan şirket parça şifon kumaş alan firmalar

Krep ipliği üretildikten sonra boyanabilir, işlenebilir ve giysilere dönüştürülebilir.

En büyük krep kumaş üreticileri Çin ve Avustralya’dır. Çin, sentetik kumaşların en büyük ihracatçısı olarak biliniyor ve krep kumaşlar söz konusu olduğunda, ipek ve sentetik bazlı varyantların üretiminde uzmanlaşmıştır. Yün üretimi ile tanınan Avustralya ise yün bazlı varyantların üretiminde uzmanlaşmıştır.

Krep kumaşın özellikleri

Zarif perdelik

Krep kumaş, dökümlü elbiseler veya aksesuarlar için mükemmel bir seçimdir. Bu kumaş, diğer kumaşlarla çok iyi uyum sağlar ve genellikle baştan çıkarıcı ve şehvetli olduğu düşünülen bir şekilde vücuda yapışır. Bu nedenle krep genellikle moda çekimleri, düğünler, galalar ve diğer lüks ortamlar için ayrılmıştır.

Mat yüzey

Orijinal olarak ipekten elde edilmesine rağmen, krep kumaş ipeğe özgü parlaklığı korumaz. Ancak bu opak renk, renkleri derinleştirerek birçok stilist ve tüketici tarafından arzu edilen bir etki yaratır.

Nefes alabilir

Modern krep kumaşlar farklı ağırlık ve kalınlıklara sahiptir, ancak başlangıçta hareket etmesi kolay ve oldukça nefes alabilen ince, narin kumaşlar olarak biliniyordu. Bu nedenle sıcak iklimler için de popüler kumaşlardır.

Değin

Parça kot satın alan,parça viskon satın alan,penye parçası satın alanlar,kumaş parçası satın alan yerler,kumaş parçası nereye satılır,ribana parçası satın alanlar,krep kumaş parçası satın alanlar,polar parçası satın alanlar,

Krep, mutlaka şeffaf olması gerekmese de ince bir kumaş olarak kabul edilir. Ayrıca günümüzde hem kalın hem de opak olabilen krep çeşitleri vardır, bu nedenle çok farklı kalınlıklara ve görünümlere sahip olabilirler.

Krep kumaşın kullanım alanları

Dökümlü olması ve dört mevsimlik bir kumaş olarak popülaritesi nedeniyle krep genellikle etek ve bluz gibi resmi giysiler için kullanılır, ancak genellikle hem gece hem de yazlık elbiseler için kullanılır.

Krep kumaşın öne çıktığı bir diğer alan da aksesuarlardır. Krep kabanlar, eşarplar ve şallar çok ağır olmayan bir sıcaklık sunar. Perde ve salon minderleri gibi iç tasarım aksesuarları da bu kumaşı kullanır.

Bununla birlikte, tarihsel olarak, yas kumaşı olarak bilinir, çünkü geleneksel olarak birçok Batı kültüründe krep kumaş yas zamanlarında kadınlar tarafından giyilirdi. Ancak, bu uygulama büyük ölçüde modası geçmiş durumda.

Krep kumaş çeşitleri

Şaşırtıcı sayıda krep kumaş çeşidi var ama işte en öne çıkan ve popüler stiller.

Yün krep

Adından da anlaşılacağı gibi yün esaslı bir Kreptir ve bu nedenle daha hacimli ve daha pürüzlü bir yüzeye sahiptir.

Georgette krep

Georgette krep, elbiseler için kullanılan, esneme özelliğine sahip ipek veya sentetik ipek kreptir. İnce bir kumaş olduğundan hafiftir ve giymesi kolaydır. Şifondan biraz daha kalın ve daha opak olsa da biraz yarı saydamdır. Ayrıca işlemeli olabilir.

Charmeuse krep

Saten dokuma tekniğinde Krep bükümlü iplik kullanılan ipek esaslı bir Kreptir.

Polyester krep

Sentetik esaslı bir kreptir, hafiftir ve daha ucuzdur, bu nedenle çok yaygındır ve genellikle günlük giyimde kullanılır.

Çin krepi

Genellikle ipekten yapılan hafif bir kumaştır. Bitişi pürüzsüz ve mattır ve çok belirgin bir krepe sahip değildir.

Pileli krep

Pileli krep genellikle pamuktan yapılır ve çizgili veya çakıllı bir desende balmumu ile kaplanır ve kıvrımlı bitiş elde etmek için bir kimyasal işlem solüsyonuna batırılır. Ortaya çıkan kumaş çok dayanıklıdır ve ütülenmemelidir.

İngiliz krepi

İngiltere’de kullanılan krep kumaş tipik olarak siyah ve beyaz renklidir.

Krep kumaşın bakımı nasıl yapılır?

Bakım etiketinde kuru temizleme açıkça belirtilmemişse, çamaşır makinenizin hassas programında soğuk suda yıkayabilir ve ardından kuruması için asabilirsiniz. Krep kumaşın bakımı narin çamaşırlar için deterjan seçimi gerektirir ve ütü gerektirmez; ancak, daha derin kırışıklıkları gidermek için ütülemeniz gerekirse, ütüyü aşırı ısıtmamaya dikkat edin.

Krep kumaşın çevresel etkisi

Kaç çeşit krep kumaş vardır,Krep kumaş özelliği nedir,Kum krep kumaş ne demek,Kaç çeşit krep vardır,krep kumaş alan toptan,toplu krep kumaş satın alanlar,parça krep kumaş alanlar,Zeytinburnu krep kumaş,bursa krep kumaş,denizli krep kumaş,adana krep kumaş,krep kumaş alan adana,krep kumaş alanlar İstanbul,krep kumaş alan denizli,

Tipik Krep kumaşı ipek ve yünden yapıldığından, Krep genellikle kimyasal son işlemlere tabi tutulmazsa çevre dostu olarak kabul edilir. Ancak bu işlemler hemen hemen her zaman kullanılmaktadır ve ayrıca sentetik elyaflardan yapılan Krep kumaşların farklı varyasyonları vardır. Bunların arasında, düşük maliyetleri nedeniyle çok tipik olan ve petrol bazlı ürünler olan polyester Krep bulunmaktadır. Petrol bazlı kumaşlar, ozon tabakası üzerinde olumsuz etkisi olan sera gazları yayar.

Ayrıca, tekstil üretimi çok fazla su kullanır ve boyalar ve kimyasal işlemler, doğru şekilde kullanılmazlarsa işçilere potansiyel olarak zarar verebilir ve kurallara uygun bir şekilde atılmazlarsa çevreye zarar verebilir.

Bu nedenle, mevcut kumaşları yeniden kullanarak yeni kumaşlar yapmaktan kaçınmak en iyisidir. Örneğin minimum çevresel etkiye sahip koleksiyonlar oluşturabilmemiz için, kullanılmayan fazla üretimden ve mükemmel durumda gelen krep kumaşlar da dahil olmak üzere bir kumaş kataloğumuz var.

Yorum Yap

  • error: Content is protected !!