Kıyafetleriniz Ne Tür Kumaş’dan Yapılır?

Hangi kumaştan ne DİKİLİR,Ribana kumaştan NE DİKİLİR,Poplin kumaştan elbise olur mu,Penye kumaştan neler Dikilir,

Kıyafetleriniz Ne Tür Kumaş’dan Yapılır?

Bugün kıyafetler çok çeşitli malzemelerden yapılmıştır. Pamuk, keten ve deri gibi geleneksel malzemeler hala bitkilerden ve hayvanlardan elde edilmektedir. Ancak çoğu giysinin fosil yakıt bazlı ham petrolden türetilen malzeme ve kimyasallardan yapılmış olma olasılığı daha yüksektir.

Alışveriş söz konusu olduğunda, göz önünde bulundurma eğiliminde olduğumuz birçok farklı faktör vardır. Benim gibi iseniz, liste şöyle görünecektir: fırsat kumaş alan stil, renkler, giysi bakımı ve bütçemiz. Ama hiç durdunuz ve kumaşlarla ilgili doğru seçimi yapıp yapmadığınızı merak ettiniz mi? Hayır? Peki, yapma zamanı!

Pamuk, ipek, yün vb. Gibi doğal kumaşlar ve polyester, naylon, spandeks vb. Gibi sentetik kumaşlar olmak üzere iki tür kumaş vardır.

Kırmızı keten,kırmızı kumaşlar kırmızı elbiseye nasıl ruj gider,kırmızı elbiseye hangi ren ayakkabı gider,kırmızı elbise aksesuarları,kırmızı elbiseye ne tür takı gider,kırmızı elbiseye hangi renk çanta gider,

Doğal lifler doğadan gelir, yani bir bitki veya hayvandan kaynaklanırlar ve lif olarak kullanılmak için kimyasal olarak değiştirilmeleri gerekmez. Yine de, bazı doğal liflerin yetiştiriciler tarafından kullanılan böcek ilaçları, veya böcek öldürücüler gibi kimyasallar içerebileceğini bilmeyi ilginç buldum.  Bununla birlikte, herhangi bir kimyasal işlem içermediği için tercih edebileceğimiz bir tür doğal lif var, bu da onu daha sağlıklı bir seçenek haline getiriyor. Bu tür kumaşlara ORGANİK doğal kumaşlar denir ve genellikle organik pamuk, bambu, kenevir, jüt, rami veya yünden yapılır.

Ama dikkat et! Çünkü bambu kumaş alan hepsinin en ekolojik kumaşlarından biri olarak kabul edilmesine rağmen, kimyasal bir prosedür kullanılarak dönüştürülürse aslında çevreye son derece zararlı olabilir. Bu değiştirilmiş bambu, modal, bambu reyonu veya viskon şeklinde olabilir. Bu yüzden, giysinin etiketindeki içeriği gerçekten okuduğunuzdan emin olun!

Dahası, sentetik kumaşlar tamamen kimyasallardan yapılmış insan yapımı kumaşlardır. Ve üretilmeleri için daha dayanıklı ve daha ucuz oldukları bilinmesine rağmen, petrolden elde edilirler ve gezegenimize derinden zarar verebilecek karmaşık bir prosedür gerektirirler.

Öte yandan, doğal liflerin kullanımı sentetik liflerden daha rahattır, çünkü doğal lifler daha nefes alabilir, daha emici ve yumuşaktır. Yani, çevre dostu ve rahat bir kumaş alımı yapanlar istiyorsanız, doğal elyaflardan yapılmış bir kumaş tercih etmenin daha iyi olduğunu düşünüyorum.

Henüz ikna olmadınız mı? Bu grafikle daha basit bir şekilde ifade edeyim:

İster inanın ister inanmayın, sentetik kumaşlardan yapılmış giysiler satın alarak gezegene zarar veriyoruz. Nasıl sorabilirsiniz? Giysilerimizi her yıkadığımızda, bu giysiler yapıldıkları kimyasalları suya salar. Bu su bir göl veya okyanusa gidebilir ve kimyasallarla kirlenmiş olduğu için, oradan ayrılan hayvanlara ve hatta bu kaynaklardan su içen hayvanlara ve insanlara bulaşabilir. Kaçınılmaz olarak, bir kişi sentetik liflerden yapılmış bir giysiden kurtulursa, onun çürümesi yıllar alır ve toprağa emprenye ederek veya giysileri yakarak açığa çıkaracağı kimyasallar da çevreye ciddi zararlar verebilir. 

Hangi kumaştan ne DİKİLİR,Ribana kumaştan NE DİKİLİR,Poplin kumaştan elbise olur mu,Penye kumaştan neler Dikilir,

Buna ek olarak, kabul etmem gereken başka bir önemli faktör daha var, bunu asla önemli olarak düşünmedim. Bu faktör, giysilerinize renk katmak için kullanılan kumaş alımı yapanlar boyasıdır. Sentetik ve doğal boyalar da vardır ve liflerle aynı prensibe göre, sentetik boyalar yağ ve kimyasallardan yapılırken, doğal boyalar bitkiler veya böcekler gibi canlı organizmalardan gelir. Ek olarak, sentetik boyalar sağlığınıza zarar verebilir ve tehlikeli bir kanseri tahriş edebilir.

Doğal lifler ise doğal renklerinde yetiştirilir, yani boyamak için herhangi bir kimyasal işleme maruz kalmazlar, daha önce de belirtildiği gibi boyaları bitkiler veya böcekler gibi diğer doğal elementlerden yapılır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın