Keten nedir? Keten Kumaş Alan İstanbul

İstanbul Keten kumaş kim alır,keten kumaş nereden alırım,keten kumaş satın alan İstanbul,keten kumaş satanlar,keten kumaş satın alan yerler,keten kumaş kime satabilirim İstanbul,

Keten nedir? Keten Kumaş Alan İstanbul

 Keten üretimi için özellikleri

Keten Dikim Aşaması

Keten kumaş, ahşap, kamış ve kısmen dışta olmak üzere keten gövdesinde bulunan selüloz liflerinden yapılır. Yaklaşık 100 günlük tarımdan sonra, insanlar keten toplamaya başlayabilir. Sıcaktan ölümden kaçınmak için genellikle serin zamanlarda ekilirler.

Şu anda, keten kumaş tohumu genellikle makine tarafından yetiştirilmektedir. Herbisitler ve toprak işleme aşamaları yabani ot büyümesini etkili bir şekilde bastırır, ketendeki verim kayıplarını en aza indirir.

Keten Hasat’ı

Keten bitkileri sarı saplara ve kahverengi tohumlara sahip olduğunda, hasat edilmeye hazırdır. Bu aşama elle, yere yakın kesim veya makine ile yapılabilir.

Keten fidanları

Hasattan sonra, malzeme keten liflerini bağlayan pektini çıkarmak için tarlalarda, tanklarda veya tanklarda taşınır. Kimyasal tokmaklar performansı hızlandırmak için kullanılabilir, ancak çevreye elverişli değildir.

Ketenlerin ayrılması ve kırılması

Keten kumaş dış lifli gövdeyi iç yumuşak ağaçtan ayırmaya devam eder. Bu işleme karıştırma adı verilir. Küçük bir hata bile keten yapısına zarar verebilir.

Bundan sonra, gövde ayrıştırılır, dış lif ve kullanılabilir iç lif ayrılır. Onları kırmak için, keten gövdeleri ezmek için silindirlerden geçirilir, gövde dışındaki dayanıklı lifleri çıkarmak için dönen kürekler kullanılır.

Keten liflerinin oluşturulması

İplikler bittiğinde, ince teller halinde taranacaktır. Keten ipliklerin dikilmesi manuel eğirme makineleri ile yapılabilir. Modern soğuk iplik üreticileri bu aşamada ağırlıklı olarak endüstriyel makineler kullanmaktadır. Eğirme için, iplikler bir yayıcıdan geçirilecek, kısa teller çıkarılmalı ve yumuşak ve uzun teller korunmalıdır.

Keten ipliği

Cer makinası içinden geçtikten sonra, keten ipliği bobine sarılmaktadır. Keten liflerinin düşmemesini sağlamak için, bu işlem ıslak koşullarda yapılmalıdır, yapışkanlığı sağlamak için iplik sıcak su deposundan geçirilir.

Keten liflerinin kurutulması

Daha sonra, üretici bitmiş ipliği kurutur ve makaralar üzerine yuvarlar. Keten iplikler kumaşlara dokunur ve daha sonra ağartılır, renklendirilir ve kaplanır. Her bitmiş üründe kalite güvence kontrolü senkronizasyonu, teknik hataların nedenini tespit etmenin yanı sıra tespit edin. Son olarak, keten tasarıma dönüştürülecek veya satılacaktır.

Keten özellikleri

Avantajları

Temizlemesi kolay

Keten kumaş olağanüstü dayanıklılık, yırtılma, kullanımdan sonra germe. Kumaşın hijyen koşulları çok seçici değildir, elle veya makineyle yıkayabilir, demir kullanabilir, ancak orijinal kalitesini koruyabilirsiniz.

Yumuşak, rahat

Yumuşak ve havadar bir his, tüm tüketicilerin keten hakkında ilk izlenimidir. Malzeme çok sıkı değil, doğal bir sarsıntı yaratmak için orta derecede incedir. Kullanıcının temas yerinde yanma, rahatsızlık olmaz. Her yıkamadan sonra kumaş daha yumuşak hale gelir.

İyi emicilik

Emici özellikler ve nem drenajı bu kumaş hattında mevcuttur. Kullanıcılar, yaz günlerinde en sıcak sırrı hissetmezler. Nemli günlerde, kumaşın kurutulması çok hızlıdır ve koku kokusunu sınırlar.

Yüksek antibakteriyel

Doğal antimikrobiyal özellikler üretim sürecinde tamamen korunur. Keten ürünlerinin kullanımı oldukça kolaydır, basit koruma aşaması, böceklerin ve böceklerin girmesini önler. Orta parlaklık, kumaş yüzeyindeki kirlerin en aza indirilmesine de katkıda bulunur.

Yüksek parlaklık

Keten, güzel bir doğal parlaklığa sahiptir, keyfi izleme açısına göre değişir. Kumaş renkleri fildişi beyazı, sarı, kahverengi veya griden farklı olabilir. Kumaşın yüzeyi kıvırcık, sert, sert ve yumuşaktır. Bu nedenle, kumaşın tasarımı kolaydır, birçok tasarım ve yaş için uygundur.

Çevre dostu

Keten kumaş doğal olarak elde edilir, kullanılmadıktan sonra ayrışır. Bu nedenle, çevresel kaygılar öncelikle üretim süreci ile ilgilidir. Normal olarak, düşük konsantrasyonlu keten liflerini ayırmak için alkali veya oksalik asit kullanılırken, keten kimyasallarının daha hızlı ve daha etkili olduğu gösterilmiştir. Endüstriyel tarım süreci, birçok insanı vahşi yaşamı etkileyen toprak erozyonu konusunda endişelendiriyor.

Genel olarak, çarşaflar çevreye en az zararlıdır. Üretim sonrası atıkların geri dönüşüm oranı çok yüksektir. Bileşen molekülleri, sentetik lifler gibi yüzyıllar yerine sadece birkaç yıl içinde çevreye yeniden emilebilir.

Kötü esneklik

Keten kumaş, elastik değil, oldukça zayıf bir elastikiyete sahiptir ve kırışıklıkların oluşumuna yol açar. Yakada, kıyafetin eteklerinde veya kırma demirinin geçtiği alanda sürekli olarak aynı yerde görünebilirler. Sadece kopma eğilimi sözcüğü oluşturabilir. Dayanıklılığına rağmen, ketenlerin hala düz olması gerekir.

Küçük düğümler veya “şantuklar” genellikle çamaşır uzunluğu boyunca rastgele bulunur. Bu sözlükler bir zamanlar eksiklik olarak kabul edildi ve bu da kalitesinin düşmesine neden oldu. Modern keten ile stilistler, iç dekorasyon ürünlerine ilginç bir alternatif oluşturmak için bunlardan yararlandı. Aslında, ketenlerin bütünlüğünü ve değerini çok fazla etkilemezler.

Ketenlerin sınıflandırılması

Şam keteni

Bu kumaş titizlikle ve ustaca dokunmuştur. Kumaşlar genellikle nakış gibi bir etki yaratmak için jakar tezgahlarında dokunur. Damask keten, normal giyim tasarımı yerine dekoratif eşyalarda yaygın olarak kullanılmaz.

Düz dokuma keten

Bu tür çamaşırlar genellikle bulaşık havluları, pamuklu havlular ve el havluları yapmak için kullanılır. Nispeten gevşek, dayanıklı dokuma teknikleri, kaliteden ödün vermeden işi kolayca yapmalarını sağlar.

Keten uygulaması

Modada uygulama

Keten kostümler özellikle yaz günlerinde popülerdir. Kumaşlar etek, etek, gömlek, ev mobilyası vb. Oluşturmak için uygundur. Sıkı giysiler dikmek için bu malzemeyi kullanmaktan kaçının.

Konut iç mekanlarında uygulama

Üstün avantajları sayesinde, keten ağırlıklı olarak masa örtüleri, peçeteler,  koltuk minderleri , yer döşemeleri, yatak örtüleri vb.

Diğer uygulama

Geçmişte, keten kitap kapakları, zırhlar ve battaniyeler yapmak için kullanılıyordu. Bilardolara neden olan kumaşlar genellikle İrlanda keten bezi kullanır. Aynı zamanda, keten kağıdı da popülerdir. Dünyanın pek çok ülkesi kağıt para üretmek için 1/3 ölçekte keten ve pamuk kullanmıştır.

Keten ve pamuğu karşılaştırın

Güvenilirlik

Keten kumaşın dünyadaki en dayanıklı doğal tekstil elyafı olduğu bilinmektedir. Dayanıklılığı bazen tokluğu arttırmak için banknot üretiminde kullanılır. Pamuktan çok daha kalın ve neredeyse hepsi uzun. Bu aynı zamanda daha uzun ürün ömrüne katkıda bulunur. Aksine, pamuğun mukavemeti, küçük elyafların daha büyük elyaflara birleştirilmesi ve kumaşlara dokunmasıyla elde edilmektedir.

Yumuşaklık

İstanbul Keten kumaş kim alır,keten kumaş nereden alırım,keten kumaş satın alan İstanbul,keten kumaş satanlar,keten kumaş satın alan yerler,keten kumaş kime satabilirim İstanbul,

Keten kumaş, ketenlerin doğal özelliklerini tamamen taşır. Pamuktan daha kırılgan oldukları düşünülür ve sadece işlendiklerinde esnek olurlar. Orijinal dokuyu pamuktan daha fazla tutmasına rağmen, yine de yüksek bir parlaklık ve pürüzsüzlük elde eder.

Aslında, doğal kumaşların kırışması kolaydır. Keten liflerindeki doğal lignan reçinesi, kaba ve buruşuk liflerin nedenidir. Tedavi ve kullanım yoluyla, bu kırışıklıklar çok daha pürüzsüz hale gelecektir.

Pamuk bitkileri, aksine, koza adı verilen süper ince lif kümelerinden oluşur. Çok yumuşaktırlar ve yeterli esnekliğe sahiptirler. İlk dokunuşta bu rahat hissi getirebilecek bitki lifleri olmadan pamuklu kumaşın yumuşaklığını yaratan budur.

Kurutucu kapasitesi

Her türlü doğal elyaf mükemmel emiciliğe sahiptir. Buharla doğrudan temas etmeden önce, keten nemi% 20’ye kadar artırabilir. Bu nedenle, doğal fitil olarak bilinir. Aynı zamanda, keten ıslandığında da güçlenir. Doğal özellikler zararlı mikroorganizmaların büyümesini önleme yeteneğini arttırır. Sonuç olarak, keten el havlusu ve banyo havlusu üretiminde yaygın olarak uygulanır.

Bu özelliğin pamukta da üstün olduğu gösterilmiştir. Pamuk, ağırlığının% 25’inden fazlasını suda emer. Keten ve pamuk ile vücut arasındaki mükemmel etkileşim, iç giyim için uygun olan kullanıcılar için konfor yaratmaya katkıda bulunmuştur.

Sıcak tutma yeteneği

Keten kumaş genellikle hava ve nemin serbestçe dolaşmasına izin veren birçok gözeneğe sahiptir. Sıcaklık düşük olduğunda, vücuttan ısı ve sıcaklığı korumak için keten bir battaniye kullanabilirsiniz. Yalıtım özellikleri de bu kumaş hattının mükemmel artı noktasıdır.

Keten gibi, pamuklu battaniyeler de 4 mevsim için uygundur ve tüketicilere rahatlık hissi verir. Özel doku ürünü daima serin, kuru tutar. Kışın, vücut sıcaklığını daha iyi stabilize etmek için bağırsak tabakasına pamuk battaniyeler eklenir.

Gelişim tarihi

Genel olarak, pamuk ve keten dünyanın en eski malzemeleridir. Mısırlılar daha önce para kazanmak için keten kullanmışlardı. Keten kullanımının M.Ö. 8000 yılına kadar olduğuna inanılmaktadır. Bu arada, pamuk tarih öncesi çağlardan beri bilinmektedir. MÖ 6500-2500 civarında Neolitik döneme ait kanıtlar bunu göstermektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*