İzmir Kumaşçılar Kumaş Nereye Satarım?

İzmir kumaşçı,İzmir şifon kumaş,İzmir kumaşçılar,İzmir kadife kumaş,izmirdeki kumaşçılar,İzmir kumaş pazarı,İzmir saten kumaş,İzmir krep kumaşçılar,

İzmir Kumaşçılar Kumaş Nereye Satarım?

Kumaş nasıl yapılır: {Liften kumaşa} dönüştürmek için 15 adım

Ben basit bir insanım – zevke göre basit, görünüşe göre basit, şekilde basit ve bilenlerin söylediği gibi akıl basit. Belki bu yüzden etrafımdaki karmaşık şeyler için her zaman basit açıklamalar arıyorum.

Ve bir pamuk pamuğundan ipliğe ve daha sonra yüzlerce güzel kumaşa kadar liflerin dönüşümüyle ilgili adımlar ve süreçler, basit bir açıklama gerektiren karmaşık şeyleri boşa çıkaran akıllardan biri gibi görünüyor – İşte önemli süreçler basit anlamda.

Kumaş üretim süreci – adım adım basit bir bakış.

Elyaf üretimi

istanbul şifon kumaş,şifon kumaş istanbul,istanbul şifon kumaş kim alır,şifon kumaş kim alıyor,şifon kumaş nereye satarım,şifon kumaş nasıl satılır

Bu elbette ilk adım. Lifler bir kumaşın yapı taşıdır ve birçok yolla üretilir veya üretilirler – suni ve sentetik lifler / sentetik lifler ve doğal liflerin hepsi ipek için ipekbalığı, yün için sığır yetiştirme, çeşitli kimyasal işlemler vb.

İzmir Kumaşçılar Kumaş Nereye Satarım?

Pamuk ve jüt gibi bitki lifleri ekilir. Polyester ve naylon gibi sentetik elyaflar, özel kimyasal işlemlerle yapılan erimiş polimer çözeltisinin bir memecideki deliklerden dökülmesiyle yapılır ve elde edilen filaman, bu elyafları oluşturmak üzere sarılır. Viskon, Bambu, Modal ve Tüm Karışımlar gibi liflerin hepsi bir dizi özel işlemden sonra üretilen insan yapımı liflerdir.

Pamuk durumunda, pamuk tohumları önce baklalardan çıkarılır – buna çırçır denir. Açıklık, pamuk balyalarından liflerin ekstraksiyonunu gösteren terimdir.

Tam Bu arada kumaş satabileceğiz yer. BURASI HEMEN ARAYIN NE KADAR KUMAŞ İPLİK VARSA ALALIM www.kumas.org 0536 336 43 43

Sentetik elyaflar için sonraki birkaç adım atlanır – filamanlar ipliklere sarılır ve sarılır.

Farklı elyaf türleri ve daha spesifik olarak sentetik elyaflar ve hayvan elyafları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Temizlik

Lifler kirden temizlenir. Yün durumunda, ham gevşek elyaf ilk önce ovalanır, yıkanır, kurutulur ve harmanlanır – bu, bu aşamada mutlaka yapılması gereken zorunlu bir işlemdir. Diğer liflerde, kumaş yapıldıktan sonra da ovma meydana gelebilir.

Taraklama ve Penye

İzmir saten kumaş,İzmir krep kumaşçılar,izmir kumaş satın alan,izmirde kumaş kim alıyor,izmirde kumaş nereye satılır,izmirde kumaş nereye satarım,

Bu noktada elyaf birbirine dolanmış bir elyaf kütlesidir – bir tarak makinesinden geçirilir, böylece elyaflar tüm safsızlıklardan temizlenir ve sürekli bir elyaf ağı / şeridi üretilir – elyaflar paralel bir şekilde düzenlenir. Bu, devamsız liflerin üretiminde çok önemli bir işlemdir. Burada taraklama hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

İzmir Kumaşçılar Kumaş Nereye Satarım?

Yünlü elyaf durumunda tarama ve yoğunlaştırma yapılır. Kamgarn elyaflarda bu taramaya ek olarak da yapılır. Penye, kısa liflerin çıkarıldığı bir işlemdir.

Daha sonra geniş bir elyaf oluşturmak için bir dizi elyaf şeridi birleştirilir.

Lifler bu noktada bir fitil halinde harmanlanır – Fitil, uzun ve dar bir lif demetidir. Fitil bobine sarılır.

Döndürme

Fitil daha sonra ipliğe döndürülür (çekilir, çekilir ve bükülür) ve bu işleme eğirme denir. Bir iplik, birbirine kenetlenmiş liflerin sürekli uzunluğudur. Penye veya Karde Pamuk; Polyester Pamuk karışımları; Keten Pamuk karışımları; Rayon (filament veya bükülmüş); Viskon (filament veya bükülmüş) bu şekilde üretilen farklı iplik türleridir.

Ring İplikçiliği ve rotor iplikçiliği iplik oluşumunun iki önemli yöntemidir. Eğirme sırasında lifler sürekli bir uzunluğa çekilir veya bükülür

Bu aşamada ipliğe bir büküm verilir; bu büküm ipliğe – S-büküm (büküm yönü sola doğru) ve Z bükümüne (büküm yönü saat yönünün tersine) dayanım sağlamak için yapılır.

İnç başına büküm sayısı ipliğin kalitesini etkileyebilir. Daha fazla bükülme sayısı, daha iyi iplik.

Tek iplikli iplik – İplik, bir iplik satın alan bükülmüş lif iplikten yapıldığında. Bunlar ince ve pürüzsüz yüzeyli kumaşlar yapar.

Kat iplik – İki kat veya üç kat iplik – Burada iki veya üç tekli birlikte bükülür. Onları 2 katlı, 3 katlı vb. Olarak duymuş olacaksınız. Çok dayanıklı kumaşlar yapıyorlar.

İzmir Kumaşçılar Kumaş Nereye Satarım?

Kablolu iplik – Burada katlanmış iplikler birlikte bükülür – iki katlı ipliklerin iki ipliği birlikte büküldüğünde dört katlı iplik olarak da adlandırılır.

Şantuk, ilmek, düğümlü, tüy ve gimp iplikleri gibi diğer fantezi iplikler de oluşur.

Tekstüre

Örme için elastik esnek bir iplik gereklidir. Bunun için, insan yapımı iplik, ipliğin bükülmesi ve ısı ayarlanması ve daha sonra soğutulması ve bükülmemesi için tekstüre işlemi adı verilen bir işleme tabi tutulmalıdır. Hava dokusu, ısı yerine yüksek hızlı hava kullanan bir diğer benzer işlemdir.

Boyutlandırma

Bu, ipliklerin boyutunu iyileştirmek ve kırılmaları en aza indirmek için yapılır. Boyutlandırma polivinil alkol, poli akrilik asit, karboksimetil selüloz veya nişasta ile yapılır.

Sarma

Daha sonra iplik, kumaş haline getirilmeye hazır uygun paketler üzerine sarılır. Çile veya bobinlerden konilere aktarılır.

Kumaşı yapmak için dokuma kullanılırsa, çözgü iplikleri bir kiriş üzerine monte edilir. Bu sürece çözgü denir.

Dokuma / Örme / nonwoven yapımı

Daha sonra iplik kumaşa yapılır. İki ana süreç dokuma ve örme.

Dokumada 2 takım iplik kumaştan geçmiştir. Kumaş, çözgü ve atkı ipliklerinin birbirine dik açılarda birbirine geçmesiyle üretilir. Örmede, iplik ilmekleri birbirine geçmiştir.

Tezgah tipi dokuma kumaşın oluşumunda çok önemli bir bileşendir – kumaşın tüm görünümü tezgahta değiştirilir. Tezgahın genişliği, kumaşın genişliğini sınırlar. Geleneksel mekik tezgahları, meç tezgahları ve jakarlı tezgah yaygın olarak kullanılmaktadır. Kumaş oluşumunda kullanılan farklı örgü türleri hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Örme , birbirine kenetlenen iplik ilmek sıralarının oluşturulmasını içerir ve elle veya özel örme makineleri ile yapılabilir. Farklı tipte örgü kumaşlar üreten dairesel ve düz yataklı örme makineleri vardır

Atkı örgüsü, tek bir ipliğin ardışık ilmeklerinin kumaşın genişliği boyunca uzanan bir sıra oluşturmasıdır. Çözgü örgüsü, birbirini izleyen iplik ilmeklerinin kumaş uzunluğu boyunca akmasıdır.

Tek Jersey, Krep Forması, Spandex Forması, Pike Forması, İnterlok, Krep İnterlok, Dikey Şerit İnterlok, 2 katlı kilitleme, Pique, Oxford pike, La-coste, Kaburga, Spandex kaburga, Rastgele damla dikiş kaburga, Besleyici kaburga, Fransızca kaburga, Waffle kaburga, Pointelle kaburga örme dahil farklı imalat türleri vardır.

Dokumasız kumaşlar, keçe, yapışkan bağlama vb. Gibi bir dizi işlem izlenerek üretilir.

Yakma

Bu, pamuklu kumaş / yünlü kumaşların boyama için hazırlandığı bir işlemdir – kısa yüzey lifleri, kumaşın yüzeyini bir gaz alevi ile yakarak etkili bir şekilde çıkarılır.

Haşıl sökme

İzmir Kumaşçılar Kumaş Nereye Satarım?

Haşıl sökme işlemi, kumaşı seyreltilmiş asitle yıkayarak veya enzim muamelesi ile haşıllamayı (ipliğe eklenir) çıkarmayı içerir.

Ovma / ağartma

Ovma temel olarak kumaşı çeşitli kimyasallarla yıkayarak kumaştaki safsızlıkları giderir.

-Merserize

İzmir kumaşçı,İzmir şifon kumaş,İzmir kumaşçılar,İzmir kadife kumaş,izmirdeki kumaşçılar,İzmir kumaş pazarı,İzmir saten kumaş,İzmir krep kumaşçılar,

Merserize iplik alanlar etme, kumaşın mukavemetini ve parlaklığını arttırmak için yapılır. Konsantre kostik alkali ile yapılan bir işlemdir.

Boyama

Boyama, kumaş üretiminin herhangi bir aşamasında yapılabilir – genellikle iplikler üzerinde veya kumaş yapıldıktan sonra erken bir aşamada yapılır. Aslında kaliteli kumaş üretimi, renkler çok fazla solmayacağından iplik aşamasında boyama gerektirir. Bir kumaş bir değirmenden çıktığı gibi boyanmadığında gri bir bez olarak adlandırılır. Daha sonra parça boya ile boyanır. Reaktif, Pigment,

Deşarj, Tükenmişlik, Döner veya Düz Elekler gibi farklı yöntemler kumaşları boyamak için kullanılır.

Kumaş Kaplamalar

Kumaş kaplama, kırışıksız veya lekesiz kaplama veya su geçirmez kaplama gibi bazı özel özellikler kazandırmak için bitmiş kumaşta kullanılan teknikleri ifade eder. Mukavemet, güzellik, vb. Gibi özelliklerini geliştirmek için de eklenebilir. Sıkıştırma, Fırçalama, Kırpma, Sulama Merserize etme, kumaş üzerine yapılan farklı kaplama türleridir.

Yorum Yap