İstanbul Toptan Kumaş Satın Alan Yerler

istanbul şifon kumaş satın alanlar parti kumaş satın alan spot kumaş satın alan stok kumaş satın alan

KUMAŞ ÇEŞİTLERİ – TEMEL BİLGİLER

Parti kumaş alanlar. Modada kullanılan o kadar çok kumaş var ki, sektörde çalışmadan hepsini bilmek neredeyse imkansız. Peki nasıl yapabiliriz?

Toplu kumaş alan firmalar. Bilgilerime dayanarak ve konuyla ilgili web sitelerinde dikkatli araştırmalar yaptıktan sonra size yardımcı olmayı düşündüm. İşte alışveriş yaparken bulabileceğiniz ve tanıyabileceğiniz ana kumaş türlerinin bir listesi.

Her şeyden önce , kumaşların yapıldığı liflerin üç kategoriye ayrıldığı söylenmelidir :

Doğal lifler

Doğada var olan malzemelerden alınıp yapısı değiştirilmeden mekanik işlemlerden geçirilerek kullanılır. Yün, tiftik, ipek gibi hayvansal pamuk, keten ve kenevir gibi bitkisel türdendirler. Özellikleri elyaftan elyafa değişir.

KUMAŞ PARÇASI SATIN ALINIR

Yapay lifler

Yapay lifler, selüloz ve proteinler gibi doğal ürünlerden başlanarak elde edilir. Çok küçük deliklerden süzülerek çözünür hale getirilirler ve pıhtılaştırıcı maddelerle az çok uzun ipliklere dönüştürülürler. En iyi bilinen suni elyaflar arasında viskon , asetat ve  buluyoruz . Çok ipeksi ve yumuşak liflerdir.

Sentetik elyaflar

Petrolden türetilen kimyasal bileşiklerden elde edilirler ve aşağı yukarı uzun liflere indirgenirler. En çok kullanılanlar arasında polyester naylon ve akrilikten söz ediyoruz. Yumuşak, kırışmaz ve çok dayanıklı kumaşlar elde etmek için genellikle doğal liflerle karıştırılırlar.

Özetliyor:

KUMAŞ ÇEŞİTLERİ – EN ÇOK KULLANILANLAR

ASETAT – Parlak ve akıcı bir görünüm elde etmek için ipekle karıştırılan selülozdan kimyasal olarak elde edilen sentetik kumaş. Ağırlıklı olarak iç giyim mayo, yağmurluk, ceket ve eşofmanlarda kullanılmaktadır. Parlak veya mat olabilir.

AKRİLİK – Diğer doğal ve kimyasal liflerle karıştırılmış sentetik liflerden oluşur. Sağlam bir görünüme sahiptir ve kırışmaz. Yıkanması kolaydır ve ütülenmeden kullanılabilir.

Kaç çeşit kumaş Tekstil çeşitleri nelerdir Tiril tiril kumaş ne demek Kumaş kaça ayrılır

ALCANTARA. Aynı adlı şirket tarafından özel olarak üretilen ve dağıtılan süet görünümlü sentetik ultra mikrofiber kumaş. Çok dayanıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlayan özel eğirme işlemlerinden elde edilir. Giyimde olduğu kadar mobilyalarda da kullanılan zarif ve rafine bir kumaştır.

BATISTA – Genellikle çok kalın keten kumaştan yapılan çok ince, şeffaf ve hafif kumaş , ancak pamuk ve diğer ipliklerden de yapılabilir . Kadın bluzları ve ince iç çamaşırları için uygundur.

ŞİFON – Gece elbiseleri için mükemmel narin ve yumuşak perdeli rüya gibi bir kumaştır. Özellikle özel ipek şifon, daha ucuz ise polyester şifon. Hem düz hem de desenli olabilir.

GABARDİN – Hem yazlık hem de kışlık giysilerde kullanılmak üzere farklı ağırlıklarda yün, yün karışımı, pamuk veya polyesterden yapılmış son derece çok yönlü kumaş. Etek ve pantolon takımları ile kaban ve ceketlerde kullanılır.

GEORGETTE. Tunikler elbiseler ve bluzlar gibi hafif, havadar giysiler için mükemmeldir. Yarı şeffaftır ve bu nedenle hemen hemen her zaman astarlı veya kombinezon ile kullanılır. Şifona benzer ancak biraz daha ağırdır ve ipek , suni ipek, viskon, pamuk veya yünden  yapılabilir.

PARTİ KUMAŞ ALANLAR

Elbise kumaş çeşitleri ve isimleri Dayanıklı Kumaş çeşitleri Kalın kumaş türleri Kumaş Çeşitleri Ana kumaş Ne demek Dökümlü kumaş çeşitleri.

NEOPREN – “ Scuba ” kumaşı olarak da bilinir, başlangıçta dalgıç kıyafetleri ve sörf kıyafetleri için kullanılan sentetik kauçuktan yapılmış bir kumaştır ancak son yıllarda modası da geçmiştir.

POPLİN – Genellikle pamukta ve nadiren yün, ipek veya viskonda. Kompakt, yumuşak ve parlak, çok ince enine damarları vardır. Hafif, gömlek yapımına uygun bir kumaştır.

SATEN (VEYA SATEN) – Dokusu neredeyse görünmeyecek kadar ince olan ipek veya pamuklu kumaş. Ana özelliği aşırı parlaklık ve akıcılıktır. Gece elbiselerinde yaygın olarak kullanılır.

Yorum Yap

  • error: Content is protected !!