İstanbul Kumaş Piyasası Merter Kumaş Piyasası

istanbul kumaş pazarı zeytinburnu kumaş piyasası merter kumaş piyasası osmanbey kumaş piyasası

14 Farklı Kumaş Türü ve Nasıl Kullanılacağı

1. Pamuk

Kumaş alanlar. Pamuk bitkisinden elde edilen liflerden yapılan doğal bir kumaş olan pamuk yumuşaktır, nefes alır ve yıkanabilir. Giyim ve ev eşyaları da dahil olmak üzere birçok öğe için favori ve aynı zamanda yeni başlayanlar için en iyi dikiş malzemelerinden biridir. Parça kumaş alanlar. Organik ve geri dönüştürülmüş pamuk, bu kumaşın daha sürdürülebilir, çevre dostu versiyonlarıdır.

2. Keten

Keten, keten bitkisinden yapılan başka bir doğal kumaştır. Pamuktan daha pahalı olma eğilimindedir, ancak daha güçlüdür ve muhtemelen daha uzun süre dayanır. Ayrıca üretmek daha çevresel olarak sürdürülebilir. Keten genellikle yazlık giysiler ve çarşaf yapmak için kullanılır.

Kumaş alan firmalar. Krep kumaş alan firmalar krep kumaş alan şirketler krep kumaş nereye satılır Şifon kumaş alan şirket parça şifon kumaş alan firmalar
Kumaş alan firmalar. Krep kumaş alan firmalar krep kumaş alan şirketler krep kumaş nereye satılır Şifon kumaş alan şirket parça şifon kumaş alan firmalar

3. Müslin

Müslin, düz dokuma pamuklu bir kumaş türüdür. Yumuşak ve hafiftir, bu nedenle genellikle bebek battaniyelerinin yanı sıra yazlık giysiler yapmak için kullanılır. Bazı geleneksel peynir yapımında kullanıldığı için bazen tülbent olarak da adlandırılır.

4. Yün

Yün, hayvan kıllarından elde edilen doğal bir kumaştır. Koyun yünü belki de en bilinenidir, ancak alpaka, yak ve keçi yünü de yaygındır. Yün, biraz kaşıntılı olabilmesine rağmen genellikle sıcak, güçlü, nefes alabilir ve nem emicidir. Çuhayı da duymuş olabilirsiniz. Çuha nedir? Yünden yapılmış kadife benzeri kalın bir kumaştır.

5. İpek

En lüks moda kumaşlardan biri olan ipek, ipekböceği tarafından üretilen liflerden yapılır. Bir dikiş malzemesi olarak nispeten pahalıdır, bu nedenle genellikle lüks elbiseler, etekler ve bluzlar yapmak için kullanılır. Pürüzsüz, parlak, ince ve oldukça hassastır.

6. Saten

Saten aslında bir kumaş türünden ziyade bir kumaş örgüsüdür; diğer doğal veya yapay lifler, çok parlak, pürüzsüz bir yüzey elde etmek için bükülür. Saten genellikle gece elbiseleri, gelinlikler ve iç çamaşırları veya pijamalar gibi göz alıcı ürünler yapmak için kullanılır.

7.Polyester

Laleli tekstil piyasasında son durum.Türkiye'de tekstil sektörünün durumu 2023. Türkiye'de tekstil sektörünün durumu 2024
Laleli tekstil piyasasında son durum.Türkiye’de tekstil sektörünün durumu 2023. Türkiye’de tekstil sektörünün durumu 2024

Polyester, esasen bir plastik türü olan sentetik bir kumaştır. Güçlü ve leke tutmaz olduğu, kolayca çekmediği veya esnemediği ve bakımı kolay olduğu için genellikle giysi ve ev mobilyası yapımında kullanılır. Tek başına çok nefes almaz, ancak giyim için genellikle pamukla karıştırılır.

8. Reyon

Odun hamurundan elde edilen liflerden yapılan yarı sentetik bir kumaş olan suni ipek ipeğe uygun fiyatlı bir alternatif olarak icat edildi. Viskon ve modal, suni ipek ile ilgili kumaş türleridir. Hepsi yumuşak ve nefes alabilir ve iyi örtülür, ancak özellikle dayanıklı değildirler.

9. Deri

İşte farklı kumaş malzemesi türlerinden biri: Deri elyaftan değil, bir hayvanın (inek, koyun, domuz, keçi gibi) yumuşatmak ve güçlendirmek için kimyasallarla işlenmiş derisinden yapılır. Ayakkabılar, çantalar, ceketler, cüzdanlar ve diğer aksesuarlar, güçlü ve su geçirmez olduğu için genellikle deriden yapılır. Süet, hayvan derisinin alt kısmından yapılan bir deri türüdür ve yumuşaktır ancak suya dayanıklı değildir.

10. PVC

PVC (polivinil klorür), özellikle parlak ve su geçirmez giysiler ve kostümler olmak üzere giysiler yapmak için kullanılabilen bir plastik türüdür. Vegan deri genellikle PVC’den yapılır.

11. Dantel

Elle veya makineyle yapılan narin, dekoratif bir kumaş olan dantel, ağ benzeri bir yapıya sahiptir ve çiçekler, kelebekler ve soyut desenler gibi tasarımlar içerir. Geleneksel olarak kolları, yakaları ve mendilleri süslemek için el yapımı dantel kullanılmıştır. Makine danteli günümüzde iç çamaşırlarında sıklıkla kullanılmaktadır.

12. Bambu

Bambu bitkisinin liflerinden yapılan bambu kumaş, hipoalerjenik, yalıtkan ve yumuşak olduğu için cilde yakın giyilen giysiler için iyidir. Aynı zamanda emici ve antibakteriyel olmasının yanı sıra daha çevre dostu kumaşlardan biridir.

13. Likralı Penye

Parti kumaş alan. Süprem kim alır? Süprem kimler alır? Ham süprem satın alanlar toptan süprem kim alır? kimler toptan süprem alır? Kimler toptan süprem satın alır? Blok kumaş satın alanlar? Blok süprem alanlar? Blok kot kumaş alanlar? Blok kumaş kimler alır? Blok penye kimler alır? Blok kumaş nereye satılır? Blok penye kumaş alan yerler? Toplu Kumaş kimler alır? Toplu kumaş alanlar Toplu İplik alanlar toplu ham kumaş alanlar.

Elastanı Lycra olarak biliyor olabilirsiniz – bu bir marka adıdır. Tayt inanılmaz derecede esnektir, bu nedenle genellikle spor giyim ve iç çamaşırı gibi vücudu saran giysiler yapmak için kullanılır (gerçi ikincisi genellikle pamukla karıştırılır).

14. Kadife

Kadife, püsküllü liflerden yapılmış yumuşak, kalın, lüks bir kumaştır. Ceketler ve gece elbiseleri, kadifeden yapılan en yaygın giysi türleridir; ayrıca mobilya, perde ve minder yapımında da kullanılır.

Yorum Yap

  • error: Content is protected !!