Hangi Kumaşları Alıyorlar?

Kumaş alanlar. Giyim kumaşlarının tarihi, zamanın sisleri arasında kaybolmuştur ve insanlık kadar eskidir.

GİYİM İÇİN KUMAŞLARIN İŞLENMESİ

Eğirme ve boyama

Parti kumaş alanlar. Elyaftan giyim için kumaş olarak kullanılan kumaşlara geçmek için bir dizi adım vardır. İlk işlem eğirmedir, yani lifleri birleştirmek; genellikle bu ilk aşamada boyamaya da devam ederiz. İki tip eğirme vardır: karde ve kamgarn; birinci sistemde liflerin serbest bir şekilde birbirine dolanması gerçekleştirilir, bunun yerine ikinci sistemde liflerin daha sıkı bükülmesine izin veren daha düzenli bir desene sahip olmak için lifler önce “taranır”

Dokuma ve sabitleme

İplik “tezgahta” bir kumaş haline getirilir; ikincisi, dikey (çözgü) ipliklerin yatay (atkı) ipliklerle iç içe geçme şeklini temsil eden “örgüler” adı verilen belirli dokuma modellerini takip eder.

Kanvas en basitidir, her atkı ipliği bir çözgü ipliği ile iç içe geçmiştir. Bu şemanın varyantları, Oxford dokuma (gömleklik pamuklular için) ve rep dokumadır (bağlar için kullanılır).

  • dimi veya Levanten
  • her zaman çapraz bir trendle, ancak sağ taraf diğerinden farklı; bu sistem süvari dokumalarının ve pazenlerinin temelidir.
  • seyrek ve aralıklı ipliklerin kesişme noktalarına sahip saten veya saten

Dokumadan sonra, mekanik basınçla birleşen ısı, nem ve suyun etkisiyle apre işlemleri (terbiye) gelir; bu şekilde kumaşların dış görünümü iyileştirilir ve kesin olarak sabitlenir. Başka bitirme işlemleri de vardır: kesme, şardonlama, küçültme, dekatür giderme ve son olarak dinlendirme.

Giysi etiketlerindeki kumaşlar

Kumaş alan satışa sunulan kumaş ve giysilere liflerin tam bileşimini ve yüzdesini gösteren bir etiket konulması zorunlu hale getirildi. Doğal lifler tam olarak belirtilmelidir, yapay olanlar da yalnızca ” sentetik ” kelimesiyle belirtilebilir.

GİYİM KUMAŞLARINDA İPEK

İpek, giyim kumaşlarının üretiminde kullanılan en rafine ve bu nedenle pahalı malzemelerden biridir. Çok eski kökenlere sahiptir ve bu tür ipliğin geniş bir üretim ve işleme geleneğinin geliştiği Çin’den gelmektedir.

İpek, tam olarak ipekböceğinin doğal aktivitesinden kaynaklanan, hayvansal kökenli bir tekstil elyafıdır. İkincisi, dut yapraklarıyla beslenir ve kendi salgıladığı bir “madde”nin lifiyle kendi etrafına koza yapma özelliğine sahiptir;

İpek rafine ve pahalı bir elyaftır ( üretimin zahmetli olması nedeniyle ); parlaklık, incelik, hafiflik, tazelik, elastikiyet özellikleri nedeniyle değerlidir. Piyasada farklı ipek türleri vardır ve kumaş türü ipliğin kalınlığına, dokuma tezgahının örgüsüne ve ipliğin büküm derecesine bağlıdır. İpek lifleri arasında organzin en dayanıklı olanıdır; bir de bir öncekinden biraz daha az dayanıklı olan shappe ipliği ve hatta daha az değerli diğer iplikler var.

Her halükarda, ipek kumaş dikkatli bakım gerektirir, ovulmadan veya sıkılmadan kuru temizleme veya ılık suda yapılmalıdır; ısı kaynaklarından uzakta kurutulmalı ve ıslak, ılık ütü ile ütülenmelidir.

İPEK BAZLI GİYİM KUMAŞLARI

Yaz hangi kıyafetler giyilir,Kaç çeşit giyim tarzı var,Bol giyim tarzına ne denir,ilkbaharda ne tür kıyafetler giyilir,

Saten veya Saten çok pürüzsüz ve parlak, tekdüze bir görünüme sahip giyim kumaşları; özellikle gece elbiselerinde veya smokin yakalarında kullanılır

Çapraz desenli klasik dimi kumaş; takım elbise veya ceket için

Özellikle dayanıklı kanvas; takım elbise veya ceket için uygun.

Yorum Yap

  • error: Content is protected !!