Ham İpek Nedir?

ipek kumaş satın alan ipek kumaş alımı yapan ipek kumaş alan firmalar kumaş alan firma kumaş satın alan yerler kumaş satın aşan kişiler toptan kumaş alan kişiler toptan penye satın alanlar

Kumas.org İpek kumaş alan insanoğlunun bildiği en güzel, en parlak ve en pürüzsüz kumaşlardan biridir. Ama tüm ipekler değil. Ham ipek, dokumasının bir parçası olan şantuklar (topaklı, düzensiz iplikler) nedeniyle biraz kıvrımlı ve pütürlü bir dokuya sahip %100 saf ipek bir kumaştır. Farklı ağırlık ve dokularda mevcuttur.

Farklı ham ipek türleri

2 çeşit ham ipek vardır – biri İpek kumaş alan adı verilen normal dut ipeğidir (kısa, kırık liflerin adı teleftir). İpek tırtılı yiyen dut yapraklarının kırılmış kozalarının kısa liflerinden yapılır; diğer tür ham ipek, dut yapraklarından başka yaprakları yiyen diğer tür güvelerin kozalarından yapılır.

Ham İpekin Nitelikleri

Ham kumaş satın alanlar ipek, kırık kozalardan alınan parlak liflerden veya bir kozada bırakılan atık ipeklerden yapılır. İpekböceği tarafından ekstrüde edilen doğal sakızı çıkarmak için kaynatılmamıştır (gumması alınmamıştır). Ortaya çıkan kumaş biraz gevrektir ancak her türlü giysiyi yapmak için yeterince iyi bir örtüye sahiptir. Yüksek nefes alabilirlik ve rahatlığa sahip %100 doğal bir kumaştır.

Ham gabardin alan ipek, diğer kaygan kumaşların aksine dikmesi kolay bir kumaş olduğu için dikiş diken herkes arasında çok popüler bir kumaştır. Kesilmesi kolaydır, dikilmesi kolaydır ve iyi bir örtüye (özellikle yıkandıktan sonra), iyi orta ağırlığa ve ince bir parlaklığa sahip şık bir görünüme sahiptir. Biraz opaktır ve keten görünümündedir.

Ve ipeğin diğer tüm iyi nitelikleri.

Kozanın orta bölümündeki ipek iplikler, ipek kumaşları yapmak için ipek liflerini eğirmek için kullanılır – geri kalan filamentler ham ipek yapmak için kullanılır. Ham ipeğin yapımında serisin denilen bağlayıcı yapışkan madde iplik veya kumaş aşamasına kadar çıkarılmaz. Daha sonra ipek sabun ve su ile kaynatılarak serisin uzaklaştırılır. Bu işlemle elde edilen ham ipek yumuşak ve parlaktır. Biraz bir dokuya sahip olacak. Bu, ipeğin en doğal şeklidir ve farklı kumaş ve giysilere dokunabilir.

Ham ipek ile ilgili sorunlar

Biraz gevşek örgüsü ve ilginç dokusu nedeniyle, makinede yıkama kumaşın güzel dokusunu bozabileceğinden elde yıkamak veya kuru temizleme yapmak isteyebilirsiniz. Ve suyu çıkarmak için malzemeyi sıkmayın.

Ham kumaş alanlar ipeğin derin ve zengin renkleri yıkamada akabilir – solmaya neden olabilir. Renkleri ilk yıkamanızda ısıtabilirsiniz – nemliyken sıcak ütü (ütü ısı ayarına ayarlanmış) kullanın; bu renkleri ayarlayacaktır. Daha sonra her zamanki gibi kurutun

Bir sonraki sorun, ilk satın aldığınızda biraz sert doğasıdır. Ama bunun basit bir çözümü var.

Ham ipek nasıl yumuşatılır?

Parti kumaş alanlar. Genellikle ham ipek gevrek bir dokuya sahiptir ve ilk satın alındığında biraz pürüzlüdür. Bunu beğenmediyseniz, yumuşatmak için malzemeyi birkaç kez elde yıkayabilirsiniz. pH nötr bir deterjanla hafif ılık suda yıkayabilirsiniz. Bu, doğal yağı çıkaracak ve ayrıca lifleri açacak ve çok yumuşak ve esnek hale getirecektir. Bu şekilde yıkandıktan sonra çok dökümlü olur.

Ham kumaş satın alan yerler ipek biraz gevşek dokunmuştur ve dikiş hattında parçalanabilir. Demek istediğim, özellikle çok dar giysiler için kullanıyorsanız, dikiş hattında çözülebilir. Dikişi güçlendirmek için dikiş bandı kullanabilir veya alt çizgi kullanabilirsiniz. Dikişleri güçlendirmenin  farklı yollarına buradan göz atın.

Yorum Yap