Giysilere Nasıl Nakış Yapılır? Kim Kumaş Alıyor?

Nakış nasıl yapılır,kumaşa nakış nasıl yapılır,giysilere nakış nasıl yapılır,elbiselere nakış nasıl yapılır,nakış modelleri,

Giysiler nasıl nakış yapılır – Mükemmellik için 10 kolay yolu kumaş alanlar

Herhangi bir giysiyi falandan vay haline dönüştürmek için çok fazla şeye ihtiyacınız yoktur. Sadece bazı nakış ipliği, iğne, çember, görüntüyü kumaşa aktarmak için uygun bir yöntem ve birkaç saat yedek ve Buda’nın sabrı – sadece şaka yapıyor. Nakış, kumaştaki güzel tasarımları tasvir etmek için harika canlı renkli iplikler kullanır – bu süslemeli çalışma ile elbisenizdeki her şeyin farklı bir boyut kazanması.

Giysilerdeki nakış tasarımları nasıl yapılır?

1 Giysinizi seçin

Neyi nakışlamak istediğinize zaten karar vermiş olabilirsiniz. Ancak nakış tasarımınız için uygun kumaşı seçmek çok önemlidir – özellikle de yeni başlayan biriyseniz. İlk nakış projenize şifon veya ağ gibi ince bir kumaşla başlamak, sorun ve bu zanaat için bağımlı olma hırslarınızın kesin bir şekilde ölmesini istiyor. Hayal kırıklıklarınız sizi uzaklaştıracaktır.

Pamuklu kumaşlar her türlü nakış için en iyisidir. Ancak bu, başka hiçbir şeye nakış yapamayacağınız anlamına gelmez. Herhangi bir kumaş nakış ile süslenebilir. Nakış için en iyi kumaşlar hakkındaki bu gönderiye göz atın.

Pamuklu bir vual gibi çok ince kumaşınız varsa, kumaş payetler boncuklarla birlikte ağır nakış veya metalik ipliğin ağırlığını desteklemez. Bu malzemeler için gölge işi gibi ince ipliklerle daha az yoğun nakış daha iyidir. Çok ağır kumaşlarda, biraz yoğun dokulu iş ince işten daha uygundur

İpek gibi ince ve / veya hassas kumaşların arkasında stabilizatörler kullanmalısınız; altın iplik gibi alışılmadık derecede ağır kumaşlar kullanıyorsanız bunları normal kumaşta da kullanmalısınız. Sabitleyici, muslin’den satın alınanları depolamaya kadar her şey olabilir

Asla yaka, plaket veya kot pantolon gibi birçok kumaş katmanını nakışlamaya kalkışmayın, yeni başlayanlar – bunlar tek kumaş katmanları üzerinde çok fazla uygulamadan sonra denenmelidir.

T-shirt nakış çok popüler ve günlük olarak giyeceğiniz kıyafetler üzerinde en sevdiğiniz motifleri işlemek caziptir, ancak sizi uyarmama izin verin, sıkı ince t-shirt kumaşlarını işlemek zordur. İlk kez nakış yapıyorsanız, bir dizi proje için pamuk kumaş satın alan gibi basit, esnek olmayan bir kumaş seçin ve ardından tişörtlere mezun olun.

Nasıl nakış yapılır?

Giysiyi kendiniz dikiyorsanız, desen işaretlendikten sonra ve kumaş kesilmeden önce daima nakış yapın. Kesildikten sonra işlemeye başlarsanız, tüm kesim kenarları çözülmeye başlar

2 İhtiyacınız olan her şeyi toplayın

Uygun nakış iğnesi.  Projeniz için en iyisini seçmeyle ilgili daha fazla ayrıntı için eldeki nakış iğneleri konusuna bakın. İnce kumaşlar için ince iğneler seçin; büyük iğneler delik bırakır – bu temel.

Uygun nakış ipliği. Bu konuda daha fazlası aşağıda.

Nakış kasnağı.

Tasarımı aktarmak zorunda kalırsanız kumaş üzerine bir tasarım çizmek için boya kalemini kullanabileceğiniz farklı çemberler ve çerçeveler hakkında daha fazla bilgi edinin

3 Nakışın konumuna karar verin

Bu kendi başına bir konudur. Arkada, manşetlerde, yakalarda, ceplerde, boyunduruğun bir tarafında, boyunduruğun her iki tarafında, çapraz olarak ön tarafta nakış yapabilirsiniz. Popüler olarak kullanılan nakış yerleştirme konumlarıyla ilgili bu gönderiye göz atın.

4 Tasarımı seçin

Daha önce de belirtildiği gibi, tasarımın seçimi kumaşa ve yaptığınız kıyafet türüne çok bağlıdır. Bir bebek elbisesi, genç kızınızın tişörtü üzerinde nakış yapacağınız bir iskeletin resmini değil, bir bebek nakış tasarımı istiyor (yeterince yalvarsa)

( Giysiniz için en iyi tasarımı tasarlamak veya seçmek için kullanabileceğiniz 10 nakış tasarım ilhamındaki bu gönderiye göz atın)

Küçük fransız düğüm çiçekleri veya külçe düğüm çiçekleri küçük bebek elbiseleri için yeterlidir – karmaşık tasarımlara gerek yoktur. Çocuk elbiseleri için, burada gösterilen bebek nakış tasarımlarından bazılarını seçebilirsiniz kim kumaş alır. Eğer kelebek gibi Eğer burada bazı kelebek tasarımlar. Çiçek desenleri her zaman talep görmektedir. Bazı kolay çiçek nakış tasarımlarına buradan göz atın . Çiçekleri nasıl işleyeceğiniz konusunda kafanız karıştıysa, bu gönderi çiçek işlemenin 25 yolu ile size yardımcı olacaktır.

Çiçek nakış tasarımlar

Küçük el nakış motifleri arıyorsanız, buradan kontrol edin.

Bazen beğendiğiniz tasarımın elbiseniz için doğru boyutta olmadığına karar verebilirsiniz. Büyütmek veya boyutunu küçültmek isteyebilirsiniz.

Nakış tasarımının boyutunu büyütmek / küçültmek için tasarımı bir ızgara olarak çizmeniz ve daha sonra kare olarak daha geniş bir alana kopyalamanız gerekir. Bunun için tasarım alanını tasarımın etrafında bir dikdörtgen olarak işaretleyin. Bir grafik kağıdı kullanabilir veya işaretlediğiniz dikdörtgenin içine kareler çizebilirsiniz. Şimdi başka bir kağıda son tasarımı istediğiniz büyüklükte bir dikdörtgen çizin. Bunun içindeki kareleri / ızgarayı daha küçük tasarımdaki sayılarla işaretleyin. yani. Daha küçük orijinal tasarım ve daha büyük dikdörtgen üzerindeki karelerin sayısı aynı olmalıdır. Artık tasarım çizgilerini kopyalayarak daha küçük / orijinal tasarımdaki tasarım çizgilerini bu büyük dikdörtgene dikkatlice kopyalayabilirsiniz kumaş alanlar.

Nakış deseninizi küçültmek için talimatları ters çevirin

5 Renk düzenini seçin

Sahip olduğunuz tasarımı alabilir ve aklınızdaki renk düzeninin nihayetinde nasıl görüneceğini görmek için bazı boyama kalemlerini kullanabilirsiniz. 15 renk kombinasyonunda bu gönderiye göz atın   – bunlardan herhangi birini veya kendi tercihinizden birini kullanabilirsiniz.

6 Kumaşı nakış için hazırlayın

Gereksiz boyutlandırmayı gidermek ve büzülme problemini önlemek için giysiyi önceden yıkayın. Tüm kırışıklıkları kurutun ve bastırın

Bunun yerine ince streç örme kumaş veya ipek gibi ince kumaşlardan imal edilmiştir tişörtler üzerine nakış ediyorsanız bazı arkasındaki sabitleyici kullanmak isteyebilirsiniz burada tişört nakış

Tasarım ağırsa, metalik ipliklerle yapılanlar gibi kumaş sarkacaktır. Sabitleyici olarak arkadaki ütüyle eriyen, çözünebilen veya yırtılabilir arayüzler kullanabilir veya muslin kullanabilirsiniz. Stabilizatörün ve kumaşın damar çizgisini hizalayın ve çalışmaya başlamadan önce kasnakla birleştirin

Oyalamak için en sevdiğim her zaman denim – nakış ipliği denim mavisine karşı güzel görünüyor.

Kadife kıyafetler ve payetli kumaşlar nasıl nakışlanır?

Kadife, napped bir kumaştır – karmaşık tasarımlarla ince tasarımlarla işaretlemek ilk zorluktur. Sonra çember yapmaya çalıştığınızda şekerlemenin tamamen ezildiğini görüyorsunuz – korku. Güzel kumaş mahvolur. Profesyonellerin yaptığı, tasarımın altında kullanmak istediğiniz sabitleyiciyi kasnakla karıştırmak ve daha sonra kumaşı hafifçe sabitleyicinin üzerine yapıştırarak bir sakız çubuğu kullanmaktır. Şimdi nakış yapmaya başlayın.

Kadife ve diğer napped kumaşlarda ayrıntılı nakış tasarımları yapmak için üzerinde işaretli tasarıma sahip bir çözücü stabilizatör kullanabilirsiniz. Nakış bittikten sonra bu çözülebilir.

Boncuklu ve payetli kumaşlara da aynı şekilde muamele edilmelidir. Payetleri nakledilecek alandan çıkarmanız gerekebilir

İnce şeffaf kumaşlar nasıl nakışlanır?

Şeffaf şeffaf kumaşlarla ilgili zorluk, güzel nakış yapmak için kesinlikle bir sabitleyiciye ihtiyaç duymanızdır, ancak nakış yapıldıktan sonra, bu sabitleyici kumaş görüldüğü gibi çirkin görünür. Böylece iş bittikten sonra çözülebilen suda çözünür bir stabilizatör kullanabilirsiniz.

Gevşek dokuma kumaş üzerine nakış nasıl yapılır?

Net / metalik kumaş alan gibi gevşek dokuma kumaşlar, nakış mukavemeti vermek için altında iyi bir şekilde sağlam yırtılma dengeleyicisine ihtiyaç duyar. İş bittikten sonra fazlalığı kesebilirsiniz

Spandeks üzerine nasıl nakış yapılır?

Spandex esnek bir kumaştır ve kumaşı germeden yırtılmaz bir dengeleyici uygulamanız gerekir. Kumaşı germeden nakış kasnağı üzerine geçirin. Şimdi kumaşı germeden dikkatlice nakışlayın – bu anahtar. Esnek kumaş üzerine nakış yapmak çok zor olduğu için basit ve küçük bir tasarım seçebilirsiniz. Kim Kumaş Alır?

7 Nakış ipliğini seçin

Kaliteli pamuk nakış ipliği kıyafetleri işlemek için favorim. İpek, suni ipek vb.İle yeni başlayanlar için çalışmak zor olabilir ve parlak renk tonları da kanabilir, ancak parlaklığı ve güzelliği onları satın almaya yönlendirebilir.

Giysi üzerine nakış nasıl yapılır?

Giysinizin iyi işlemesini istiyorsanız, en iyi iplik markasını almak en iyi seçenektir. El nakışı için kullanabileceğiniz 12 çeşit nakış ipliği hakkındaki bu gönderiye göz atın . Benzersiz renklerde el boyalı diş ipi alabilirsiniz, ancak kanama olasılığı vardır.

İpliği nakış için hazırlayın. İpliği önceden yıkayabilirsiniz – bu, daha sonra ipliğin donmamasını sağlar. İyi markalara ait kırmızı, pembe gibi bazı parlak renkler, ıslakken giysilerinizde kanabilir ve akabilir. Rayon ipliği, neredeyse her zaman kanama gibi süper ince ve ipeksi görünüyorlar.

İpliğin çalışmadığından ve çalışmanızı bozmadığından emin olmanız gerekir. Endişeniz varsa ipliğin bir parçasını kesin, ıslatın ve kanaması olup olmadığını görmek için beyaz bir dokuya koyun. Eğer öyleyse, kanama durana kadar yıkayın ve sonra kurulayın. Boya için bir fiksatif görevi görmek üzere son durulama suyuna biraz tuz veya sirke ekleyebilirsiniz.

8 Tasarımı aktarın

Nakış işlemeye başlamanın en kolay yolu tasarımı serbestçe çizmektir. Suda çözünen kalemler (nakışı yaptıktan sonra mürekkep yıkanır / söner) veya kalemlerle çizmek isteyeceksiniz. Geniş ana hatlar için tebeşir kullanın, ancak lekelenecekler.

Tasarımın dışına çizmeyin veya birkaç titrek çizgi yapmayın. Sürekli bir çizgi ihtiyacınız olan şeydir, bu yüzden serbest çizim yapmakta yeni iseniz, önce hurda veya kağıt üzerinde pratik yapın

Tasarımı birçok şekilde kopyalayabilirsiniz. En kolayı tasarımı yazdırmak ve daha sonra tasarımı aktarmak için karbon kağıdı kullanmaktır. Terziler karbon kullanın ve koyu renkli kumaşlar için açık renkli olanlar kullanın. Nakış desenlerini aktarmanın 10 yolunda bu gönderiye göz atabilirsiniz

Kumaşı, özellikle beyazı işaretledikleri için karbon levhalara karşı biraz ihtiyatlıyım. Yine de yıkarlar. Ancak kıyafetleri yıkamadan kullanmayı planlıyorsanız bu bir problemdir.

Ayrıca, sadece kumaşa üteleyebileceğiniz önceden basılmış nakış tasarımları da satın alabilirsiniz. Çantada keklik

Nakış yapmak için bir çözücü stabilizatör de kullanabilirsiniz. Bununla yaptığınız şey, istediğiniz resmi tarayın, mürekkep püskürtmeli yazıcınızla sabitleyiciye yazdırın. Giysinin yüzünü koruyun. Bunun üzerine nakış – yani dengeleyicinin ve kumaşın tasarım çizgilerini birlikte nakışlıyorsunuz. İşiniz bittikten sonra, bölgeyi ılık suya (veya talimat sayfanızda yazıldığı gibi) batırın ve dengeleyici çözülür.

9 Nakışı başlatın

Nakış yapmaya başlamadan önce ellerinizi yıkayın – aldığınız her moladan sonra; özellikle mutfağa kısa bir yolculuk yaptıysanız. Yağ lekeleri, zerdeçal ve hatta ter kıyafetlerinizi lekeleyebilir.

25 inçlik ipliği kesin ve bunu iğnenize geçirin. İplik takarken sorun yaşıyorsanız, doğru iplik takan iğneler hakkındaki bu gönderiye göz atın

Kumaş Alan.

Tasarım alanını kasnak / çerçeve üzerinde tutun – sorunsuz bir şekilde nakış yapabilmeniz için gergin olmalıdır. Ama bazen bu iyi olanı atlamak istersiniz. Kasnak olmadan yine de ince nakış yapabilirsiniz. Bu sadece bir meydan okuma.

Nakış nasıl yapılır,kumaşa nakış nasıl yapılır,giysilere nakış nasıl yapılır,elbiselere nakış nasıl yapılır,nakış modelleri,

Saten gibi pürüzsüz duran ince ve hassas bir iş istiyorsanız, iğnenizde sadece bir iplik nakış ipliği kullanmalısınız. Ancak aceleniz varsa veya denim gibi kalın kumaşlara nakış yapıyorsanız, tasarımı iğnede üç iplik ipliği ile kolayca doldurabilirsiniz, ancak tek bir iplikle yapılan kadar iyi olmaz

Saten dikiş gibi yumuşak doldurma dikişleri için perle pamuk ipliği alanlar değil el nakış ipi kullanın. Ancak dokulu dikişler için perele pamuğu iyidir

Düğüm veya değil?

Nakış yapmaya başladığım zaman, ipliğin sonunda bir düğüm yapmak ve arkada bırakmaktı. Arka ısıtıcıyı yapmanın daha iyi bir yolu, hiç düğüm yapmamaktır – tasarımın / kumaşın önünden başlayın ve ipliğin ucunu tasarımın içinde bırakın.

Ortaya çıktığınız yerin altında küçük dikişler yapın, böylece iplik oraya sıkıca tutturulur.

Tasarımın ortasındaki iplik biterse (her zaman) dikişe başladığınız şekilde dikiş yapmaya başlayın (bir düğüm bırakmadan ve dikişin son bittiği delikten başlayın

Tasarımlar nasıl doldurulur

Giysinizi nakışlamak için kullanabileceğiniz çok sayıda nakış tekniği var. Ve tasarımlarınızı doldurmak için yüzlerce nakış dikişi. Nakış tasarımınızda kullanabileceğiniz en iyi dolgu nakış dikişleri hakkında bir yazı.

Dolgu dikişleri

Saten dikiş kullanarak herhangi bir büyük tasarımı yeterince kolayca doldurabilirsiniz. Tasarımın içinde saten dikiş sıraları yapın. Ardından aralarında dikişler yapın.

Saten dikişten başka bir sıra yap

Kumaş Satın Alanlar.

Boşluğu düzgün ve düzgün bir şekilde dolduran düz dikişlerle aralarına bağlanın

Nakış işlemeyi bitirdikten sonra arkadaki başıboş iplikleri kesin ve temizleyin. Nakışın arkasını koruyan fırçalı ürünler var – arkadaki ipliği yıpratmıyorlar.

Cildinizi tahriş eden nakış konusunda endişeleriniz varsa, nakışın arkasında ütülenen özel bir arayüz kullanabilirsiniz. Bu, cilt ve dikişler arasında bir bariyer görevi görecektir. Bu özellikle metalik ipliklerle nakış için gerekli olabilir

10 İşlemeli giysinin yıkanması ve bakımı

Nakış ipliğini önceden yıkamadığınız takdirde, nakış ipliğinin özellikle koyu kırmızılar, morlar, maviler vb. Yakındaki alanlara sızma ihtimali vardır. Ama öyle olsalar bile, panik yapmanıza gerek yok. Çözülebilir. Durulanırsanız, yakında soğuk suda, akan renk kumaştan yıkanacaktır.

İşlemeli giysiyi, işlemeden sonra en az ilk yıkadığınızda ayrı ayrı elle yıkayın.

Yıkama işlemi böyle olmalıdır. Çok hafif bir deterjan kullanın ve önce öğeyi yıkamak için ılık suyla karıştırın. Giyside lekeler varsa, lekeleri temizlemek için biraz bulaşık deterjanı kullanın. Şimdi giysiyi bir çay kaşığı sirke ve biraz soğuk su ile ıslatın. Çıkarın ve daha sonra düz soğuk suda çok kez durulayın. İplik çalışıyorsa, kanamayı yıkamak için gereken kadar durulayın. Giysiyi yakında kurutun.

Nakışı bozacak sıkma yerine, giysiyi kalın havlular arasında tutun, böylece su emdirin. İşlemi hızlandırmak için bir saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz, çünkü kumaş ıslak olduğu sürece iplik rengi tekrar yayılabilir. Giysileri kurutmak için gölgede asmak yerine düz bir yere koyun

İlk yıkamadan sonra, giysiyi çamaşır makinesinde yıkamak isteyebilirsiniz – yapabilirsiniz. Çamaşır yıkama torbası kullanın. Bir iç çamaşır yıkama torbası yapmak için bu yazıya göz atın. Daha büyük giysiler için daha büyük bir boyutta yapabilirsiniz. Giysiyi bu torbanın içinde tutun ve hafif deterjanlı çamaşır makinesinde yumuşak / narin bir döngü kullanın. Son durulamada biraz sirke ekleyerek renkleri aydınlatın.

Dokuma dikiş yaptıysanız veya güzel 3 boyutlu çiçekler yaptıysanız, bu boyutsal hissi korumak ve giysilerinizi ütülerken ezmek istemeyebilirsiniz. Nakışın üzerine ütülemeyin – özellikle boyutsal dikiş. Nakışı yanlış tarafı yukarı gelecek şekilde yerleştirebilir ve düğmesine basabilirsiniz.

Dokulu yüzeyi korumak için nakış parçasını kabarık havluların üstünde tutun. Ütünüzdeki buhar ayarını, özellikle iplik çalışıyorsa / kanıyorsa, nakış işlemine dikkat ederek kullanın.

Nakış nasıl yapılır,kumaşa nakış nasıl yapılır,giysilere nakış nasıl yapılır,elbiselere nakış nasıl yapılır,nakış modelleri,

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*