Giysilerden Küf Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Perdedeki küf lekesi nasıl çıkar,Kumaşa işlemiş küf lekesi nasıl çıkar,giysilerdeki küf lekesi nasıl çıkarılır,küf lekesi çıkarma,elbiselerden küf lekesi nasıl çıkar,elbiseden küf nasıl çıkar,deriden küf lekesi nasıl çıkarılır,

Giysilerden küf / küf lekeleri nasıl çıkarılır

Küfün ne olduğunu bilmiyorsanız ve hala bu yazıyı okuyorsanız aşağıdaki fotoğraf sizi aydınlatacaktır.

İhtiyacım olan herhangi bir çamaşırhane korku fotoğrafı, asla bir yere gitmek zorunda kalmam – dolabımda olacak. Ama savunmamda, küf lekelerinin hepsi çok yaygındır ve her evde bu korkunç izlere sahip bir veya iki kıyafet olacaktır. Özellikle nem oranı yüksek bölgelerde yaşıyorsanız.

Gri veya siyah lekeler veya kumaş üzerinde lekeler şeklinde oluşur ve kumaş ıslakken daha canlı ve çirkin görünür. Küf kokusu vardır ve birçok cilt problemine, alerjiye, solunum problemlerine vb. Neden olabilir ve kıyafetleri tahrip edebilir. Evet, eğer sadece leke olsaydı, azaltabilirdim ama küf kumaşın çürümesine neden olabilir! Bu kemerin altında!

Deri / suni deri üzerinde, zarar verici ve çirkin beyaz bir küf oluşur.

Küfün nedenleri

Kıyafet Alırken Kumaş Kalitesi Nasıl Belirlenir
Kıyafet Alırken Kumaş Kalitesi Nasıl Belirlenir

Küfün ana suçlusu rutubettir. Küf her zaman havada bulunur – bir kumaşta nem olduğunda kalıp kumaşa yapışır ve büyür.

Küflenmeye en elverişli yer banyo, en sık görülen küf lekeli kumaş ise banyo havlusu. İçerisinde rutubet ve nem bulunan dolaplar da üreme alanlarıdır.

Doğal kumaşlar, asetat, polyester, akrilik ve naylon gibi sentetik kumaşların dirençli olduğu yerlerde küfü çeker.

Küf ve dolayısıyla küf noktaları nasıl önlenir

Evet, önce kalıba saldırın. Nem alıcıları nemin yüksek olduğu yerlerde kullanın. Yapı inşaatınızdaki tüm nemi kendiniz yapın ya da mason çağırın.

Küf lekelerini önlemek için okuduğum en iyi ipuçlarından biri, havluları veya giysileri ıslanır ıslanmaz kuruması için güneş ışığına asmaktır – bu nedenle, duş aldıktan sonra yapmanız gereken ilk şey dışarıya asmaktır. , tam kurutucunuzda ısı ile kurutun. Uzun süre unutmak için onları banyoya asmayın veya çamaşır sepetine atmayın – orada küf büyüyecek ve havlu çok geçmeden işe yaramayacaktır.

Kıyafet olması durumunda, ıslak kıyafetleri / terli kıyafetleri hemen yıkayın. Banyoyu duştan sonra kuruması için silin ve nem kalmasını önlemek için duştan sonra egzoz fanını takın.

Yıkanmış giysileri çamaşır makinesinde veya bir kovada tutmayın ve bir veya iki gün sonra asmayın. Bu, küf oluşumunu başlatabilir. O kokuya neden oluyor, bu deneyimden biliyorum

Giysileri depoluyorsanız ve giysi çantalarınız / sandıklar / bodrum dolaplarınızda herhangi bir küflenme olasılığını azaltmak istiyorsanız, mağazalarda bulunan bir tür kristali (küf önleyici) kullanabilirsiniz – bunların yollarında küfü durdurmaları gerekir. 

Küf lekelerinden kurtulun – bazı kesin yangın fikirleri

Sabun ve suyla yıkayıp havada kurutursanız hafif lekeler gidebilir, ancak bu lekeler lekedir. Çoğunlukla kalırlar.

Küf lekelerini gidermek için çamaşır suyu ilacı

Klorlu ağartıcıyı yalnızca rengi solmayan / beyaz renkli / işlemeli kıyafetlerde / kumaşlarda kullanın. Küf lekelerine bu kadar aldırış etmediğiniz sürece, rengin solup solmamasını umursamazsınız. Oksijenli ağartıcıyı renksiz hızlı renkli giysilerde kullanabilirsiniz.

Bu solüsyonu yün / yün karışımları, ipek / ipek karışımları veya kumaş bakım etiketinde “sadece kuru temizleme” yazan herhangi bir şey üzerinde kullanmayın.

Bir bardak çamaşır suyu al. Bir bardak bulaşık makinesi deterjanı alın. Biraz ılık su alın. Tüm bunları iyice karıştırın.

Giysinizi bu çözelti içinde bekletin

Hafif lekeler için 10-15 dakika veya sert inatçı lekeler için birkaç saat (2-3 saat) ıslatmanız gerekebilir. Lekelerin çıkıp çıkmadığını sık sık kontrol edebilirsiniz.

Perdedeki küf lekesi nasıl çıkar,Kumaşa işlemiş küf lekesi nasıl çıkar,giysilerdeki küf lekesi nasıl çıkarılır,küf lekesi çıkarma,elbiselerden küf lekesi nasıl çıkar,elbiseden küf nasıl çıkar,deriden küf lekesi nasıl çıkarılır,

Çamaşır makinesinde çamaşır deterjanıyla her zamanki gibi yıkayın. Mümkünse küfü öldürmek için sıcak suyla yıkayın. İşinizi bitirmek için güneş ışığında kurutun

Yıkanamayan eşyalardan küf lekelerinin giderilmesi

Yıkanmayan döşemelik kumaş / süet vb. İle yüzeyi sert bir fırça ile fırçalayabilir ve küf lekelerini çıkarmaya çalışabilirsiniz. Bunu diğer kumaşlara yayılmaması için dışarıda yapın.

Deri / sahte deriyi seyreltilmiş metil alkol (denatüre alkol) (% 70 ispirto & 30 & su) veya İzopropil alkol (ovalama alkolü olarak da bilinir) ile silin. Bu, küfü dezenfekte edecektir. Bundan sonra nemli bir bezle tekrar silin (Alkol kalırsa deriye zarar verebileceğinden bu önemlidir) ve ardından kuru bir bezle silin. Kuru hava. Bu ilacı boyalı deri veya süet üzerinde kullanmayın.

Tüm Makale Linkler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın