Giyim Psikolojisi Nedir? Moda Psikolojisi Nedir?

Kıyafet psikolojisi,Giyim psikolojisi,Sürekli aynı kıyafeti giymek psikoloji,Giyim tarzına göre karakter analizi,Psikolog giyim tarzı,Neden iyi Giyinmeliyiz,İletişim açısından kıyafetlerin önemi ve anlattıkları,Psikolog kıyafeti,

Giysiler kişiyi gösterir – yüzyıllardır söylenir. Ancak, belirli stillerin ve tekstillerin dışarıda giydiği giysilerin gerçek etkisi, bariz sosyal sinyallerin çok ötesine geçiyor. Kumaş alanlar moda ve giyim hayatımızın çok önemli bir parçası olduğundan ve sosyal bir arada yaşamada büyük bir rol oynadığından, biz insanlar üzerindeki gerçek etkileri bilimsel olarak araştırmak oldukça önemlidir.

Çeşitli çalışmalar, belirli giysilerin giyilmesi ile hem kullanıcının kendisi hem de karşıdaki kişi üzerinde derin psikolojik etkiler arasında bağlantılar bulmuştur.

Giysiler ve etkileri

Salaş giyim tarzı,Genç giyim tarzları,Kadın giyim tarzları,yazlık giyim tarzı kadın, www.kumas.org ,2022 tarz giyim Kadın,Kışlık giyim tarzı,kiloluk bayan giyim tarzı,sonbahar giyim tarzları,bluz giyim tarzı,kot pantolon giyim tarzları,

Kumaş Alan. Günlük yaşamdaki kişisel görünümümüz esas olarak giyim tarafından belirlenir. Saç modeli, saç rengi, yüz kılı ve makyajı da görünümü belirgin bir şekilde kontrol etmek için kullanılabilir, ancak dışarıdan görünenlerin büyük bir kısmı giysilerden oluşur.

 “Giyim adam yapmak” gelir, giyim etkinliği insanların dış etkisi bir (en azından görünüşte) belirleyici faktör olarak ele alınmıştır. Şüphesiz, uygun kıyafet net tepkileri tetikleyebilir ve diğer insanları bilinçsizce etkileyebilir. Fakat bu etkiler nasıl ortaya çıkıyor, hangi psikolojik yönlerle ilişkili ve bu modanın günlük yaşamdaki rolü için ne anlama geliyor?

Elbette, kıyafetlerin ya da daha doğrusu belirli kıyafetlerin bilinçli seçiminin hayatımızda önemli bir rol oynadığını biliyoruz, ancak çoğu zaman bilinçaltıdır.

Görüntüle

Ya akıllıca giyinirsin ya da olabildiğince rahat hissetmen için bir şeyler yaparsın.

Diğerleri ise kıyafetleri ile başkalarını etkilemek ya da mümkünse görünüşlerini belirli bir duruma uyarlamak ister.

Kumaş alanlar. Neden tüm bu kişilerarası faktörlerin belirli bir kıyafet seçiminden etkilenebileceği, nadiren net bir cevabı olan bir sorudur. Kesin olan şey, bir şeyi belirli tekstiller, giyim stilleri, kıyafetler veya giysilerle ilişkilendirmemizdir. Elbette bununla ilgili çok sayıda farklı çalışma, bulgu ve teori var. Gerçek, muhtemelen tüm bu faktörlerin arasında veya bunların birleşiminde bir yerdedir.

Giysilerle ilgili bilinçli veya bilinçaltı prototipler ve klişeler

Parça kumaş alan. Belirli giysi parçalarının veya stillerin anlamını kesinlikle etkileyen faktörlerden biri, onları kültürel fenomenlerle ilişkilendirme eğilimimizdir. Bu, farklı şekillerde ortaya çıkabilir:

Alt kültürlerle karakterize edilir: Genç alt kültürler her zaman uygun kıyafet kurallarını içerir. Siyah fırfırlar Gotlara, hip-hop hayranlarına çanta kot pantolonlar, rock hayranlarına baskılı bant gömlekler, yırtık pantolonlar ve punklara yamalı ceketler. Bu alt kültürlerle ilişkilendirdiğimiz şey, bu kıyafetleri giyen insanları gördüğümüzde otomatik olarak ilk izlenimimiz oluyor.

Harika Giyim Tüyoları,Giyim Tüyoları,Moda TÜYOLARI,Giyim tüyoları kadın,Günlük kombinler,En iyi kombinler kadın,Günlük Kombinler 2022,Günlük kombinler bayan, kumas.org Günlük giyim Erkek,Yazlık kıyafetler bayan,tarz giyim – kadın,Ucuz Bayan Giyim,Günlük kıyafetler Bayan,Kadın Giyim siteleri,Günlük kıyafetler Tesettür,

İkonik şekilli: Bazı giysi parçaları, çok özel bir imaj düşüncesine doğrudan bağlıdır. James Dean onu bir kült yaptı – siyah deri ceket, 50’li yıllardaki biçimlendirici görünümü sayesinde hala erkeksi havasını yayıyor. Aynı şey birkaç yıl sonra Tom Cruise’u Top Gun’da bir hit yapan havacı güneş gözlükleriyle oldu. Bu derneklerden kurtulmak zordur – bilinçaltında onları taşıyan insanlar hemen onlarla ilişkilendirilir. Bu, örneğin, belirli bir görünümle tanınan ünlü kişiler veya simgeler olabilir. Aynı zamanda, popüler olmadığı düşünülen kötü şöhretli insanlar veya alt kültürler de elbette bir giysiye olumsuz çağrışımlar ekleyebilir.

Kilo ile kumaş. Sosyal olarak şekillendirilmiş: Pahalı veya ucuz, isimsiz veya markalı ürünler, gece kıyafetleri veya koşu kıyafetleri – günümüzde tekstillerin alabileceği tüm bu farklı biçimlerle, kullanıcının atayabileceği bazı sosyal çekmeceler otomatik olarak gelir. Belirli markaların ürünleri, bireysel sosyal gruplarla da ilişkilendirilebilir. Buna bir örnek moda evi “Ed Hardy” den o kadar çok kişi tarafından giyilen makaleler olabilir ki, bu kalabalık içindeki kısa popülerlik aniden olumsuz bir imaja dönüştü. Aniden, ilhamsız bir tadın sembolü haline gelen baskılı tişörtlerde kendinizi göstermek utanç verici hissetti.

Kaç metre kumaş gider hesaplama.

Bir başka sosyal faktör, yani gelenekler daha vardır. Her yaşam durumunda uygun ya da uygun giysinin belli bir beklentisi vardır. Bir kişinin onlarla tam olarak nasıl tanıştığına bağlı olarak, onları farklı şekilde algılıyoruz.

Bu beklentilerin tam olarak nasıl ortaya çıkacağı çok kişiseldir ve aşağıdakiler dahil birçok faktöre bağlıdır:

Sebep: Bir veya düzenli masada rahat kıyafetler ile bir akşam elbiseli olan? Karşılaşmanın türüne bağlı olarak, ilgili giysinin beklentileri çok farklıdır.

Sosyal Sınıf: Daha yüksek sosyal sınıflarda, belirli giyim tarzları olumsuz stereotiplerle ilişkilendirilebilir. Ama aynı zamanda tam tersi de var: Mütevazı çevrelerde çok fazla lüks ve “şık” ifade edenler de tanınırlığını kaybedebilirler.

PARÇA KUMAŞ ALANLAR.

Sektör: Banka çalışanlarından genellikle takım elbise ve kravat giymeleri beklenir, öğretmenler fazla polarize edici veya gösterişli bir şeyler giymemelidir; perakende satışta stajyerler için büyük olasılıkla özel yapım bir ceket örtülecektir.

Kişisel ilişki: Herhangi bir sosyal etkileşimde, kabul edilebilir veya beklenen giyim, birbirinizi ne kadar iyi tanıdığınızla da belirlenir. Bornozla iyi arkadaşlar edinmek sorun değil, ilk karşılaşmalar bundan uzak durabilir.

Kültür: Temelde, kültürel farklılıklar giyimin kabul ve beklentilerinin büyük bir kısmından sorumludur. Örneğin Hindistan’da, özellikle kadınlar için hala katı sözleşmeler varken, örneğin Kaliforniya’da, halka açık yerlerde giyim için bir tabu yok gibi görünüyor.

Toplumumuzdaki kıyafet kuralları özel ilgiyi hak ediyor. İş dünyasında en yaygın olanı olmakla birlikte, aynı zamanda yüksek sosyete partilerindekiler gibi belirli sosyal çevrelerde de genellikle çok katı bir kıyafet kuralı vardır. Bunu ihlal eden herkes dikkat çekecek ve bu nedenle çok fazla olumsuz ilgi çekecektir. Kirli sloganlarla basılmış tişörtlü bir iş toplantısı apaçık bir hatadır.

Giysiler insanlar üzerinde bir etki yaratır

Neden bu kadar çok farklı beklenti var ve bu nedenle kıyafet kurallarına cevap vermek temelde kolaydır – bunlar genellikle insanların meslektaşlarında fark ettikleri ilk ve en bariz şeydir. Bu izlenim daha sonra belirli bir tepkiyi tetikler.

KUMAŞ PARÇASI ALANLAR

Bunun bir örneği iyi bilinen renk teorisidir. Renkler farklı şekillerde göze çarpar ve belirli karakter özellikleri veya duygularla ilişkilendirilir. Sarı, genellikle pozitif, parlak bir zihin anlamına gelirken, kırmızı daha agresif ama aynı zamanda daha erotik görünebilir.

Kumaş alımı yapanlar. Bundan bağımsız olarak, giysiler bir statü sembolü olarak da hareket edebilir. Bu şekilde de kabul edilebilecek çok pahalı giysiler, seçkin lüks mallara ve güzel zevke erişimin sinyalini veriyor. Öte yandan, yıpranmış, yırtık pırtık veya artık modası geçmiş kıyafetler, buna bağlı olarak olumsuz sosyo-ekonomik yönlerle birleştirilir.

Belirli bir işlevi olan belirli giysilere de özel dikkat gösterilmelidir: spor giyim insanları daha sağlıklı gösterir, üniformaların resmi bir havası vardır. Sonuç olarak, yalnızca bu optik faktör nedeniyle insanlara saygı duyulma olasılığı daha yüksektir, çünkü kıyafet aynı zamanda tamamladıkları pozisyonun önemini de yansıtır – ister asker ister itfaiyeci olsun.

İnsan kardeşlerimizin kıyafetleri zaten bizim üzerimizde görmezden gelemeyeceğimiz her günlük durumda bir etkiye sahiptir. Ama bunların hepsi neyle ilgili ve bilimsel olarak kanıtlanmış olan nedir?

Giysiler Kişiyi İfade Eder. KİLO İLE KUMAŞ

Kumaş satın alanlar. Özellikle belirli örtük veya açık kıyafet kurallarının hüküm sürdüğü çalışma hayatında giyim, büyük ölçüde psikolojik etkilerle de ilişkili olan çok önemli bir rol oynamaktadır. Profesyonel bir ortamda pek çok insan için iyi uyan bir takım elbise çok önemlidir. Kullanıcının tam doğru kesimi ve vücut şekli, koltuğa uyarlanmış, giysinin kamusal imajına belirleyici katkı sağlar ve özellikle değerli ve zarif, hatta basit modeller olabilir. Bu da kullanıcının güveninde önemli bir faktör olabilir.

Bir iş toplantısı, satış, müşteri veya iş görüşmesi veya benzer durumlara hazırlık sırasında, kıyafet seçiminin bilinçli olduğu kadar bilinçaltı etkileri de olabilir. Bu hem kullanıcının kendisini hem de elbette muadili etkileyebilir.

1. Giysileri giyen kişi üzerindeki etkiler kumaş alımı yapanlar.

İyi olarak algılanan bir görünümden kaynaklanabilecek özgüven duygusunun teşviki tamamen doğaldır ve duyguyu herkes bilir. Ancak bu noktada etkiler durmuyor, çok daha derinlere iniyor. Birkaç çalışmada, test görevlilerinin performanslarında kendi kıyafetleri ile ilgili olabilen ölçülebilir farklılıklar bulunmuştur:

Sonuç: Beş alt çalışmadan üçünde, soyut düşünme ve belirli görevleri çözme için avantajlar, deneklerin daha resmi kıyafetler giymesi durumunda belirlenebilir. Günlük kıyafetler, diğer faktörler ortadan kaldırıldığında bile bu kategorilerde daha kötü performans gösterdi.

 Denekler, kendi sokak kıyafetlerini, bir ressamın önlüğünü veya bir takım elbisesini giyerken standart bir zeka testi almak zorunda kaldı. Denekler, ressamın önlüklerinde daha yüksek puanlar elde etmeyi başardılar. Kumaş alan sonuçlardan yola çıkarak, yaratıcı ve soyut görevlerdeki performansın, yaratıcı çalışmayla ilişkili giysilerle geliştirilebileceği sonucuna vardı.

2. Giysilerin üçüncü şahıslar üzerindeki etkileri. KUMAŞ ALANLAR

Ayrıca giyimin insanların duyguları ve ruh hali üzerinde etkisi vardır. Giysilerin duygularımız üzerindeki etkisi, ölçülebilir performans üzerindeki etkisi kadar önemlidir. Bununla ilgili birçok kesin sonuç verebilen önemli çalışmalar da vardır. Tüm bunlarla birlikte, psikolojik çalışmalarda alışılageldiği gibi metodolojinin, test kişilerini çalışmanın arka planı hakkında karanlıkta bıraktığına dikkat edilmelidir. Yani her zaman diğer izlenimlere ek olarak ortaya çıkan bilinçsiz değerlendirmelerle ilgilidir.

Kaç metre kumaş gider hesaplama.

Çalışma 1: Başvuru sahiplerinin algılanan performansı

Bu çalışmanın ana odağı kadın giyimiydi. Başvuranlar, kıyafetleri çok klasik dişilden çift cinsiyetli ve geleneksel olarak erkeksi olan genç kadınlardı. Daha sonra görüşmeciler – arka planı bilmeden – başvuru sahiplerinin yönetim becerilerini nasıl değerlendirdiklerini belirlemelidir.

Sonuç: İfadelerden bağımsız olarak, giysilerine bağlı olarak bazen daha fazla ve bazen daha az uygun görülüyorlardı. Kıyafet ne kadar erkeksi olursa, girişkenlik veya uygun saldırganlık gibi becerilerin değerlendirilmesi – ve nihayetinde iş için uygunlukları da o kadar yüksek olur. Kısacası: Daha erkeksi kıyafetlerle işe alınma olasılığı da arttı.

Unutulmamalıdır ki, dört farklı kıyafet kalite, güncellik veya uyum açısından değil, sadece renk ve kesim bakımından farklılık gösterir. Ek olarak, açıkça bir yönetim işi için gerekli olacak liderlik nitelikleri hakkındaydı. Bununla birlikte, giyim tarzının bu yönlerin değerlendirilmesinde bir etkiye sahip olması, etkinin diğer insanlar üzerinde ne kadar spesifik olabileceğini göstermektedir.

Çalışma 2: Doktorların güvenilirliği

Kumaş alanlar. Klasik “beyazlı tanrılar” sorununa bakan bir başka çalışma Michigan Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Doktorlar hastalara bir takım elbise, cerrahi tunik, beyaz doktor önlüğü veya pantolon sundu. Daha sonra hastalar sorgulandı ve doktoru güvenilirliği ve tedaviye yönelik duyguları açısından değerlendirmek zorunda kaldı.

Normal konuşmalarda, katılımcılar açıkça profesyonel takımları veya beyaz önlükleri tercih ederken, akut tedavilerde biraz daha pratik görünümlü tuniklere yöneldiler. Bununla birlikte, ankete katılanlar arasında tercihlerde bazı küçük farklılıklar vardı, bu da bireysel tercihlerin ilgili giysinin etkisi üzerinde eşit derecede büyük bir etkiye sahip olabileceğini gösteriyor.

Bu tür bağlantıların aynı zamanda sosyal bir sorun olabileceği gerçeği, en geç giyimin profesyonel yaşam dışındaki sahnelere de ışık tutması üzerine yapılan çalışmalarla ortaya çıkıyor.

Yine dört farklı kıyafet tarzındaki öğrencilerin resimleri sunuldu – bir sokak görünümü, rahat, daha avangart bir kıyafet, resmi bir takım elbise ve kotlarla tipik bir gündelik görünüm. Öğretmenler, zeka izlenimi vermek için bunu kullanmalıdır.

Akılcı sonuç: Her iki faktörün de değerlendirilmesi açıkça gençlerin giyimine bağlıydı. Öğretmenler, resmi ve yaratıcı bir şekilde giyinen öğrencilerin performansını gündelik kıyafetler giyenlere göre biraz daha yüksek ve yırtık kot ve bağlanmamış ayakkabılarla “kapüşon” görünümünde olanlardan önemli ölçüde daha yüksek olarak değerlendirdiler.

Kilo ile parça kumaş satanlar. Araştırmanın da benzer sonuçlarla ters yönde, çeşitli kıyafetler içindeki öğretmenleri değerlendirerek gerçekleştirildiği doğrudur. Ancak gerçekten sorunlu çıkarımlar, öğrenci tarafındaki çalışmayla ilgilidir.

Çocukların öğretmenleri tarafından daha az üretken oldukları ve onlara yardım edemedikleri ve iyi bir sebep olmadığı halde daha az umut vaat eden bir geleceğe sahip oldukları yargılanırsa, bunun sınıftaki günlük okul hayatı için ciddi sonuçları olabilir. Bilinçaltı sınıflandırma yoluyla bile, bu öğretmenlerin öğrencilerine karşı tutumlarını değiştirebilir ve bu da onlara akademik dezavantajlar getirebilir. Bu, gençliğin önemli dönemlerinde kıyafetlerin bir bütün olarak yaşam için potansiyel olarak uzun süreli sonuçlara sahip olacağı anlamına gelir. Okul üniformaları için oldukça iyi bir argüman.

Moda dünyasında psikolojik stratejiler

Günlük kıyafetler Tesettür,Günlük kıyafetler bayan,Ucuz Bayan Giyim,Günlük giyim erkek,Kadın Giyim,Kadın Tesettür,bayan kumaşı alanlar,bayan kıyafet kumaşı alanlar,bayan kumaşı kilo ile,kilo ile bayan kumaşı,kiloluk bayan kumaşı,kiloluk polar kumaş,kiloluk kot kumaşı satan yerler,

Kıyafetlerin bilinçaltını etkilemesi kesinlikle yeni bir bulgu değil. Psikoloji, moda pazarlamasında uzun süredir kullanılmaktadır. Örneğin, tanınmış kumaş alan uzun süredir modada uygulamalı psikoloji üzerine bir kurs var. Kursların odak noktası moda ile ilgili insan davranışı ve bu bilginin uygulanmasıdır. Bununla birlikte, konu sadece giyim, yani moda endüstrisinin kendi ürünü değil, aynı zamanda dahili endüstri sorunları için olası çözümlerle de ilgilidir.

Psikologlar.  Moda’da Psikoloji üzerine tüm bunları tartışan bir kitap yayınladı. “Moda Psikolojisi”, giyimin psikolojik etkileri ile moda endüstrisindeki eylem olanakları arasındaki bağlantının ne kadar ilginç olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

Bu, asil takım elbiseli insanların artan tanınması örneği kullanılarak gösterilebilir: Etki gerçektir ve ampirik olarak ölçülebilir, ancak onu tetikleyen kavram – yani özel bir takım elbisenin kendisi – temelde Endüstriden gelen sosyal bir üründür. Şık ve çekici olarak.

Not: En sağlıklısı uzmana gitmektir.

Yorum Yap