Farklı Kumaş Çeşitleri ve Nasıl Temizlenir?

Yün nasıl temizlenir,pamuklu kumaş nasıl temizlenir,ipek nasıl temizlenir,kaşmir nasıl temizlenir,keten nasıl temizlenir,rayon kumaş nasıl temizlenir,sentetik kumaş nasıl temizlenir,

Farklı Kumaş Çeşitleri ve Nasıl Temizlenir?

Her gün farklı kumaş türleri giyiyoruz, ancak ne olduklarını, hatta onlara nasıl bakacaklarını bilmememiz mümkün. Düzgün bir şekilde temizlenmezse veya bakım yapılmazsa, iyi kumaşların hiçbir değeri yoktur ve yanlış bakım para israfı olabilir. 

Sonuçta giyim bir yatırım olarak görülmeli ve ele alınmalıdır. Gardırobunuzdaki farklı kıyafetler için uygun bakım, onların en iyi şekilde görünmelerine yardımcı olur ve kullanımlarını uzatır. İşte farklı kumaş alımı yapan türleri ve bunlarla nasıl ilgilenileceği:

Pamuk kumaş nasıl temizlenir?

Çoğu pamuklu kumaş satın alan “ön büzülme” dir, bu da onları son derece dayanıklı kılar. Pamuklu giysiler herhangi bir deterjanla makinede yıkanabilir. Herhangi bir kumaş alan olduğu gibi, beyazlatıcı için çamaşır suyu ayırın. Renkli giysiler için ağartıcı gerekiyorsa, mümkün olduğunca renk güvenli ağartıcı kullanın.

(Denim, ceket ve kotlarda bulduğunuz kumaş da bu kategoriye girer – pamuk bir dimi kullanarak denim haline getirilir.)

Çok amaçlı deterjanla soğuk veya ılık suda makinede yıkayın ve sararmayı önlemek için gölgede kurutun. Beyaz pamuk için, çamaşır suyu ile sıcak su ayarında yıkayın.

Sentetik (Polyester, Naylon, Tayt, vb.)

Sentetik kumaşlar, daha hassas kumaşlardan farklı olarak büzülme riskine sahip değildir ve su bazlı lekelere karşı dayanıklıdır. Ancak, sürtünme onları statik elektriğe elverişli hale getirir.

20 “acaba lifi” olarak kabul Polyester, inci yüzyılın bir renk çeşitli gelir dayanıklı, kolay yıkama giysiler yapar. Çoğu polyester kumaş ılık suda makinede yıkanabilir, ancak liflerin erimesini önlemek için düşük ısıda ütülediğinizden emin olun. 

Günümüzde yaygın olarak kullanılan bir başka sentetik, esnekliği ve sürtünmeye bağlı aşınma ve yıpranmaya karşı direnci nedeniyle birçok spor giyiminde kullanılan elastik bir elyaf olan spandeks. Spandex kumaşları yıkarken ağartıcı ve sıcak sudan kaçının.

Reyon kumaş nasıl temizlenir?

Rayon odun hamurundan yapılmış bir tekstil ürünüdür ve yarı sentetik bir kumaş haline getiren kimyasallarla işlemden geçirilir.

Serin ve rahat olsa da, suni ipek aklanıyorken gevrekliğini kaybetmenin yanı sıra kanama ve / veya küçülme dezavantajına sahiptir.

Kuru temizleme bir seçenek değilse, hafif deterjanlı soğuk suda el yıkamayı düşünün. Hava ile kurutun ve hafif nemliyken ütüleyin.

Keten kumaş nasıl temizlenir?

Bu, bu sefer ketenden yapılan doğal bir kumaş satın alan örneğidir. Keten, sıcak havalarda sizi serin tutan şaşırtıcı derecede hafif ve havadar bir kumaştır ve pamuk gibi makinede yıkanabilir.

Ketenleri klorsuz çamaşır suyu ile ılık suda temizleyin ve kurumaya bırakın. Kurutucu üzerinde orta sıcaklık ayarının kullanılması da bu kumaşı kurutmak için iyi bir seçenektir.

Kaşmir nasıl temizlenir?

Kaşmir, bu kumaş satın alan keçi kıllarından dokunmuş doğal bir elyaftan yapıldığı için en rahat kazak ve eşarplardan bazılarını yapar.

Mümkün olduğunca kuru temizleme kaşmir. Bu bir seçenek değilse, bebek şampuanı ile el yıkamayı düşünün. Ütü veya makinede kurutma kaşmir’i bozabilir ve sıkma örgüyü gevşetebilir.

Asla kaşmir eşarp veya kazak asmayın. Bunun yerine, şekillerini koruduklarından emin olmak için onları katlayın.

İpek Nasıl Temizlenir?

İpek zariftir, ancak kullanımı oldukça hassastır ve temizlenmesi zordur. Bu doğal elyaf, dünyanın en eski tekstil ve giyim malzemelerinden biridir ve elyaf kendi içinde yıkanabilir.

Bununla birlikte, ipek, yıkandığında sıkışabilen veya büzüşebilecek birçok kumaş örgüsü nedeniyle temizlenmesi zordur. İpek yıkarken, giysi etiketlerine uyduğunuzdan emin olun. Mümkün olduğunca kuru temizleyin. Elde yıkama kullanılabilir bir seçenekse, özellikle hassas kumaşlar için formüle edilmiş ürünleri kullanın.

Yün nasıl temizlenir,pamuklu kumaş nasıl temizlenir,ipek nasıl temizlenir,kaşmir nasıl temizlenir,keten nasıl temizlenir,rayon kumaş nasıl temizlenir,sentetik kumaş nasıl temizlenir,

İpek giysileri kurutmak için, nemi dışarı atmak ve kurutmak için asmak için bir havluya sarın. Ilık bir ütüyle bastırın.

Yün Nasıl Temizlenir?

Doğal yün, büyük bir doğal yalıtkan olan ve birçok farklı renge boyaması gerçekten kolay olan hayvan kürkünden dokunmuştur.

Yünlü kumaşlar, engebeli tüvitler ve yünlü meydan arasında bir çapraz olabilir ve bazen her iki örgü de belirli giysilere dahil edilir. Yün örgülerin kuru olarak temizlenmesi gerekir, ancak etikete bağlı olarak soğuk suda elle yıkanabilir. Kumaş Alımı Yapanlar.

Çizgili yünden yapılmış giysiler, ayda bir kez kuru temizlendiğinde en iyi görünür. Yüzey toprağını nemli bir bezden çıkardığınızdan ve yastıklı bir askıdan asarak yenilediğinizden emin olun.

Tüm Makale Linkleri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın