Farklı Kumaş Çeşitleri Alanlar

Birincisi, “kumaş alanlar” liflerin birbirine dolanmasıyla yapılan bir malzemedir. Genel olarak, bir kumaşa onu üretecek elyaf kullanıcısının adı verilir; bazı kumaşlar farklı liflerin bir karışımını bile kullanır. Kumaş alan daha sonra kullanılan elyaf(lar)a, desen ve dokusuna ve uygulanan üretim sürecine bağlı olarak adlandırılır. Bazı kumaşlar ayrıca liflerin nereden geldiğini de dikkate alır.

Buna dayanarak, aslında kumaş türlerini ilk olarak ayıran iki grup kategori vardır: kullanılan lifler (doğal ve sentetik) ve üretim süreçleri (dokuma ve örme kumas.org).

Doğal ve Sentetik

Kumaşlarda ilk farklılaşan detay kullanılan elyaf cinsine göre değişir. İki türü vardır: doğal ve sentetik.

Doğal lifler bitki ve hayvanlardan elde edilir. Örneğin pamuk bitkilerden, ipek ise ipek böceklerinden elde edilir.

Sentetik lifler ise tamamen insan tarafından yaratılan sentetik maddelerden yapılır.

Dokuma ve Örme

İkinci farklı detay kullanılan üretim sürecidir. Yine dokuma ve örme olmak üzere iki çeşidi vardır.

Dokuma kumaşlar, bir tezgah üzerinde yatay ve dikey olarak iç içe geçen iki iplikten oluşur. İplik 45 derecelik bir açıyla çalıştığı için kumaş esnemez ve genellikle örme kumaşlardan daha gergin ve sağlamdır. Kumaş, bir atkı (iplik kumaşın eni boyunca gittiğinde) ve bir çözgüden (iplik dokuma tezgahı boyunca indiğinde) oluşur kumas.org.

Üç tür dokuma kumaş vardır: düz dokuma, saten dokuma ve dimi dokuma. Popüler dokuma kumaş örnekleri şifon, krep, denim, keten, saten ve ipektir.

Örme kumaş için el örgüsü bir iz düşünün; iplik, önemli ölçüde esnemesine izin veren birbirine bağlı bir ilmek tasarımına dönüştürülür. Örgü kumaşlar elastik olmaları ve şekil tutmalarıyla bilinir.

İki tür örme kumaş vardır: çözgü örme ve atkı örme. Popüler örgü kumaş örnekleri dantel, likra ve ağdır.

Şifon

Şifon, hafif pürüzlü bir his veren bükümlü iplikten yapılmış şeffaf, hafif, düz dokuma bir kumaştır. İplik genellikle ipek, naylon, polyester veya suni ipekten yapılır kumas.org.

Şifon kolayca boyanabilir ve hafif, dökümlü malzemesi nedeniyle genellikle eşarp, bluz ve gelinlik ve balo elbiseleri dahil elbiselerde görülür.

Pamuk

Dünyanın en popüler malzemesi olarak bilinen pamuk, hafif, yumuşak doğal bir kumaştır. Kabarık lif, çırçırlama adı verilen bir işlemle pamuk bitkisinin tohumlarından çıkarılır. Elyaf daha sonra dokunabileceği veya örülebileceği kumaşa bükülür.

Bu kumaş rahatlığı, çok yönlülüğü ve dayanıklılığı ile övülür. Hipoalerjeniktir ve çabuk kurumasa da iyi nefes alır. Pamuk hemen hemen her tür giyside bulunabilir: gömlekler, elbiseler, iç çamaşırlar. Ancak kırışabilir ve küçülebilir.

Pamuk, basma, şemsiye ve muslin dahil olmak üzere birçok ek kumaş türü verir.

Krep

Kumaş alan firmalar. Krep kumaş alan firmalar krep kumaş alan şirketler krep kumaş nereye satılır Şifon kumaş alan şirket parça şifon kumaş alan firmalar

Krep, kırışmayan pürüzlü, engebeli bir yüzeye sahip hafif, bükülmüş düz dokuma bir kumaştır. Genellikle pamuk, ipek, yün veya sentetik liflerden yapılır ve bu da onu çok yönlü bir kumaş yapar. Bu nedenle krep genellikle lifinden sonra adlandırılır; örneğin krep ipek veya krep şifon.

Krep, yumuşak, rahat ve çalışılması kolay olduğu için takım elbise ve terzilikte sıklıkla kullanılır. Örneğin georgette, tasarımcı kıyafetlerinde sıklıkla kullanılan bir tür krep kumaştır. Bluz, pantolon, eşarp, gömlek ve eteklerde de krep kullanılmaktadır.

Kot

Diğer bir kumaş türü de denimdir. Denim, dolanmış pamuklu sargı ipliği ve beyaz pamuklu dolgu ipliğinden yapılmış dokuma bir pamuklu dimi kumaştır kumas.org. Genellikle canlı dokusu, sağlamlığı, dayanıklılığı ve rahatlığıyla bilinir.

parça denim kumaş parça kot kumaş spot kot kumaş likralı kot kumaş ucuz kot kumaş 1a kot kumaş

Denim kumaş alan çoğunlukla mavi kot oluşturmak için indigo ile boyanır, ancak ceketler ve elbiseler için de kullanılır.

Yorum Yap

  • error: Content is protected !!