Elastik Kumaşlar Kumaş Alan

Yapay lifler,yapay kumaşlar,sentetik kumaşlar,elastik kumaş,

ELASTİK KUMAŞLAR

Bunlar iki veya daha fazla elyaftan oluşur ve bir dokuma tezgahı (veya mekik) veya örme bir kumaşla yapılabilir. Streç dokuma kumaşları genellikle monoelastiktir, yani sadece bir anlamda elastiktir: atkıdır. Ayrıca streç denir düz örgü, dimi veya saten olabilirler. İpek, yün, pamuk, viskon veya naylondan yapılırlar ve bazen birlikte karıştırılırlar. Onları elastik hale getirmek için, kenardan kenarlara kadar atkı yönünde Lycra (elastan ve poliamidden veya sadece elastandan oluşan sentetik elyaf) dişleri sokulur. Sıkı, bol dökümlü veya bol dökümlü gündüz ve gece elbiseleri yapmak için çok uygundurlar. 

Streç örme kumaşlar iki elastiktir, yani her iki yönde: atkı ve çözgü. Her zaman Likra veya elastan iplikler ile birleştirilmiş pamuk, keten veya viskon olarak jarse kumaşlardır. Hem çözgü hem de atkıda elastan iplikli jarse kumaşlar, streç olanlardan daha üstün bir esnekliğe sahiptir ve özellikle jimnastik mayoları, mayo, iç çamaşırı, elbiseler yapmak için uygundur.

Streç kumaşların özellikleri

Kobe Krep Kristal Krep Likralı Krep

Çok esnektirler ve kendilerini olağanüstü bir şekilde kalıplarlar. Örme streç kumaşlar, dokuma tezgahlarından farklı olarak, kuvvetli gerilime maruz kaldıklarında gevşeme eğilimindedir.

Streç giysiler nasıl yıkanır?

El ile, nötr sabunla veya çamaşır makinesinde 40 ° C’den yüksek olmayan bir sıcaklıkta yıkanabilirler. Yüksek sıcaklıklar elastanı bozar, elastikiyetini azaltır. Elastan liflerini bozmamak için ağartılmamalı ve ılık demir kullanılarak ütülenmelidir. Her durumda, bakım için üreticinin etiket üzerindeki talimatlarını takip etmek daha iyidir, çünkü streç giysiler genellikle iki veya daha fazla elyaftan oluşur ve bazen kuru temizlenebilir.

YAPAY LİFLER kumaş satın alan

Yapay lifler, selüloz ve proteinler gibi doğal ürünlerden başlanarak elde edilir. Bu maddeler, kimyasal işlemler yoluyla çözünür hale getirilir ve elde edilen çözeltiler, çok küçük deliklerden süzülür, başlangıç ​​maddesinin daha fazla veya daha az uzun iplik şeklinde kalınlaşmasını sağlayan bir pıhtı banyosunda toplanır. 

Yapay elyaf endüstrisinin başlangıcı, iplik olarak, nitroselülozun yoğun çözeltileri şeklinde iplik eğirme ve pıhtılaşma işlemi yoluyla liflerin hazırlanması için uzanmaktadır. Bu iplikler yapay ipek olarak adlandırıldı çünkü farklı doğalarına rağmen ipek ile aynı parlaklığa sahiplerdi. Daha sonra, hayvansal (süt) veya bitkisel (soya) proteinlerden yapay lifler üretilmeye çalışıldı. Giyimde kullanılan en ünlü yapay elyaflar arasında viskoz rayon, rayon asetat bulunmaktadır.

Yapay kumaşların özellikleri kumaş alan

Çok dayanıklı değildirler, kolayca boyanırlar, ancak renk değiştirmeye eğilimlidirler ve spesifik tedavilere maruz kalmazlarsa büzülebilir veya gevşeyebilirler. Vücut ısısını korurlar ve çok emici değildirler: bu onları yazlık giysiler yapmak için çok az uygun hale getirir. 

Bu kumaşların görünümü ipeksi ve iyi modellenmiştir, bu nedenle bol dökümlü elbiseler yapmak için idealdir. İç çamaşırları, elbiseler, bluzlar ve astarlar için kullanılabilirler.

Suni elyaftaki giysiler nasıl yıkanır?

Genellikle kuru temizlenirler. Bazı giysiler, üreticinin etiketteki talimatlarını dikkatlice izleyerek suda, elle, nötr bir deterjanla veya özel bir döngü ile çamaşır makinesinde yıkanabilir. 

Suni elyaf giysiler ılık ütü ile ütülenir; yüksek sıcaklık onları deforme eder ve bazı durumlarda onları eritir.

SENTETİK ELYAFLAR

Bu lifler, petrolden elde edilen ve az ya da çok uzun filamentlere indirgenmiş sentetik kimyasal bileşiklerden elde edilir. Organik veya inorganik başlangıç ​​hammaddeleri ve üretim süreçleri temelinde ayırt edilirler. 

Sentetik elyaflar 1940’tan sonra pazara girdi ve hemen her türlü ihtiyacı karşılayabilecek çok çeşitli özelliklere sahip ürünler sunma yetenekleri için kendilerini kurdu. En çok kullanılanlar arasında polyester , naylon , akrilik ve poliamid elyaflar bulunur . 

Yapay lifler,yapay kumaşlar,sentetik kumaşlar,elastik kumaş,

Genel olarak, giysi üretimi için, bu lifler doğal olanlarla karıştırılır, yumuşak, kırışıklara dayanıklı ve çok dayanıklı kumaşlar elde edilir.

Sentetik kumaşların özellikleri

Esnek, hafif ve çok dayanıklıdır. Nemi emmezler ve vücut ısısını tutmazlar, bu nedenle diğer doğal liflerle karıştırılmadığı takdirde yazlık giysiler yapmak için uygun değildirler. Ütülemekten kaçınmazlar, büzülmezler, kırışmazlar ve makine kıvrımlarını sürdürmezler. İyi boyanırlar. Esneklikleri nedeniyle iç çamaşırı, mayo ve spor kıyafetlerinin ambalajında ​​kullanılırlar.

Sentetik kumaşlar nasıl işlenir

Belirtilen yıkama döngüsünü takiben ılık suda elle veya makine ile yıkanabilirler. Ağarmazlar ve santrifüjle sıkılmazlar, aksi takdirde kırışırlar. Kuruması için asılırlar ve bazen onları ütülemek gerekli değildir. Ütüyü kıyafetlere şekil vermek için kullanırsanız, düşük sıcaklıkta kullanmanız önerilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın