Ankara Viskon Kumaş

Viskon kumaş Ankara,turlu viskon anakara,Ankara viskon kumaş,Ankara kumaş kime satarım,Ankara parça kumaş,Ankara kumaş satın alanlar,turlu viskon kumaş satın alan,

Viskon kumaş nedir ve nasıl yapılır?

Viskon kumaş, rejenere selülozdan yapılmış bitki bazlı bir tekstil ürünüdür . Selüloz, bitki yapısına yardımcı olan doğal olarak oluşan bir bileşiktir. Pamuk çoğunlukla selülozdur (yaklaşık% 90) ve viskoz% 100 selülozdur – bu nedenle kimyasal bileşimleriyle benzerdirler. Farklılıklar fiberin şekline ve fiziksel özelliklerine bağlıdır. Pamukta ştapel elyaf denir. Kesikli lifler doğal olarak meydana gelir ve ayrık uzunluktadır. İplik yapmak için pamuk lifleri temizlenir, düzleştirilir ve daha sonra birbirine döndürülür. Diğer yandan viskon, ipeğe çok benzeyen uzun düz sürekli filamentlerden yapılır. Bu filamentler, selülozun odundan çıkarılması ve uzun ince iplikçikler halinde rejenere edilmesi yoluyla yapay olarak üretilir – bu, aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklayacağım bir işlemdir. Ankara Viskon kumaş kısa pamuk lifleri ile uzun viskon filamentleri arasındaki fiziksel farktan dolayı pamuğa farklı davranır ve davranır. Tıpkı ipliğin lifler ve filamanlar arasındaki aynı farklılıklar nedeniyle pamuğa farklı hissettirdiği ve davrandığı gibi.

Viskon neden giysiler için kullanılır?

Şifon Kumaş Parça Kumaş Alanlar Kumaş Parçası Alan Viskon kumaş Krep Kumaş

Viskon giyim için kullanılır, çünkü iyi bir örtü (iyi asılıdır) ve ciltte olağanüstü hafif ve pürüzsüz hissettiği için. Yüksek su emiciliği gibi diğer kullanışlı özelliklere de sahiptir, yüksek derecede nefes alabilir (hava ve su buharının geçmesine izin verir) ve hatta antibakteriyel olabilir, bu da kokuya daha az eğilimlidir – aşağıya bakın. Hepsi cilt üzerinde giymeyi rahatlatır. Bu erkek fanilaları, yelekleri ve termalleri için ideal bir viskon Ankara kumaş alanlar olduğunu düşünüyoruz . Bunun yanı sıra, iyi boyar, bu da tekrar tekrar yıkandıktan sonra renklerini pamuktan daha iyi tutan parlak renkli tekstilleri yapmayı harika hale getirir.

Viskoz ve Rayon arasındaki fark nedir?

Ah, bu hileli bir soru. Viskon ve Rayon aynı şey için iki isimdir. Rayon adını tercih ediyorlar . Neden böyle isimlendirdikleri açık değil. Avrupa’da tekstil daha yaygın olarak viskoz olarak adlandırılır ve adını ürün işleminin bir parçası olarak oluşan viskoz sıvıdan alır. Artık her biri ya son ürünün niteliklerini geliştirmek ya da üretimin çevre üzerindeki etkisini azaltmak ya da her ikisini birden yapmak için tasarlanmış birkaç farklı üretim yöntemi vardır. Bunlardan bazılarını zaten biliyor olabilirsiniz: Modal, Mikro Modal ve Tencel olarak adlandırılır) en yaygın olanlarıdır.

Viskon nasıl üretilir?

Viskon, odun hamuru yapılarak, selülozun ekstrakte edilmesi ve kalın bir viskon sıvısı (dolayısıyla adı) yapmak için bir çözücü içinde çözülmesiyle üretilir. Bu sıvı daha sonra henüz anter çözeltisi banyosunda uzun, ince filamentler oluşturmak için küçük deliklerden geçirilir ve bu sefer çözücü çıkarılır. Geride kalan, bu uzun ince tellerde oluşan saf selülozdur. Bu açıklama ile, çok fazla ayrıntıya düşmekten kaçınmak için süreci büyük ölçüde basitleştiriyorum. Elde edilen filamanları yıkamak, düzeltmek ve güçlendirmek için her biri elde edilen viskoz filamanın özelliklerini değiştirmek için ayarlanabilen çok sayıda ara adım olduğunu söylemek yeterlidir.

Viskon neden bu kadar pürüzsüz?

Filamentlerin şekli bu olacak. Yukarıda bahsettiğim yapay süreç, selülozu ipek gibi uzun, pürüzsüz filamentlere dönüştürüyor. İpek ayrıca uzun ve pürüzsüz filamentlere sahiptir, ancak bunlar böcekler tarafından doğal olarak üretilir. Hem ipek solucanları hem de viskoz ürün yöntemi, kalın bir sıvıyı küçük bir delikten döndürmekle aynı prensibi paylaşır. Pamuk farklı hissediyor, çünkü devamsız lifler kısa ve yün gibi bir iplik yapmak için bir araya getiriliyor.

Yani bitki malzemesinden yapılmış, ama aynı zamanda yapay mı?

Viskon kumaş Ankara,turlu viskon anakara,Ankara viskon kumaş,Ankara kumaş kime satarım,Ankara parça kumaş,Ankara kumaş satın alanlar,turlu viskon kumaş satın alan,

Ankara Viskon Kumaş. Evet kesinlikle. % 100 selülozdur (bitkilerden, bu durumda, ağaçlardan), ancak yapay bir süreç olmadan asla var olamayacak bir formdadır, bu yüzden sıklıkla yarı sentetik olarak adlandırılır. Seni kandırmasına izin verme; bu naylon veya polyesterle aynı brakete yerleştirilmez. Yukarıda bahsettiğim gibi, neyden yapıldığına ilişkin olarak, viskoz pamuğa çok benzer. Her ikisi de bitki malzemesinden geliyor, bu yüzden muhtemelen doğal olarak giyiyorlar.

Viskon yapaysa, bu onu sentetik bir lif yapar mı?

Hayır, ancak bazen yukarıda bahsettiğim nedenden dolayı yarı sentetik olarak adlandırılır. Aksine, naylon ve polyester gibi tamamen sentetik kumaşlar doğal olarak oluşmayan bileşiklerdir.

Ahşap selülozun kaynağı uç kumaşta bir fark yaratıyor mu?

Hayır, hangi odundan başladığınız önemli değil. Viskon işleminin son ürününün% 100 selüloz olduğunu unutmayın. Selüloz, bulunduğu her bitkide aynı bileşiktir. Bambu’da Kayın ağaçlarında bulunandan farklı bir selüloz türü yoktur. Hepsi sadece kimyasal formülü (C6H10O5) n olan selülozdur 

Bambu viskonun antibakteriyel özelliklere sahip olduğunu iddia eden iddialar ne olacak?

Büyük olasılıkla yanlıştırlar, ancak düşündüğünüz için değil. Bir veya iki çalışma, viskoz kumaş ankara gerçekten antibakteriyel özelliklere sahip olabileceğini göstermektedir (bulguları doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır), ancak bu özelliğin herhangi bir kaynaktan gelen viskoz için geçerli olduğu görülmektedir. Rejenere bambu selülozdan yapılan viskozlara özgü bir şey değildir. İnsanlar bambu hakkında heyecanlanma eğilimindedir, çünkü vahşi, bitki formunda, bambu çiminin, yaygın olarak bambu kun olarak adlandırılan, bu hesaplarla bitkiyi mikrop ve mantar saldırısından korumaya yardımcı olan bir madde yaydığı söylenir. Sorun şu ki, bambu ahşabı püskürtüldüğünde ve çözücüler tarafından selüloz çıkarıldığında, bu işlemden elde edilen çıktıda artık bambu kun kalmayacaktır. Viskon kumaş Ankara  yapımının son ürününün% 100 selüloz filamentleri olduğunu unutmayın. Böylece bambu kununun son kumaşta aktif olabileceği inancı yanlış yerleştirilir. Bununla birlikte, yukarıda söylediğim gibi, viskozun (herhangi bir kaynaktan) antibakteriyel özelliklere sahip olabileceğini gösteren çalışmalar var ve dergimizdeki yazılarımızda daha fazla yazdık.Bambu kumaş antibakteriyel midir? ‘.

Bu arada, web sitemizde hala ‘bambu kumaşı’ veya ‘bambu viskonu’ ifadesinin nedeni, insanların ‘viskonun’ ne olduğunu bilmeme eğiliminde olmalarıdır (bu nedenle bu günlüğü yazdıklarım), ancak tanıdık olma eğilimindedirler “bambu kumaşı” terimi ile. Bunu kullanıyoruz çünkü kumaş için tanınabilir bir isim.

Umarım bu viskon kumaşa biraz ışık tutar. Bu kumaşı deneyimlemek istiyorsanız neden fanilalarımızdan birini denemeyin ve kendiniz hissetmeyin. Tüm fanilalarımız viskozdan (bambudan) yapılmıştır ve işte veya oyunda günlük kullanım için tasarlanmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*