Rayon Kumaş Nedir?

rayon kumaş alan, rayon kumaş alanlar,parti rayon kumaş,stok rayon kumaş,spot rayon kumaş,kilo ile rayon kumaş,spot rayon kumaş,spot rayon kumaş,parti rayon kumaş,

Rayon  Kumaş Nedir? Rayon Kumaş Özellikleri

Rayon  , günümüzde mevcut olan en doğal kumaş olarak kabul edilen insan yapımı bir elyaf dokumadır. Kelimenin tam anlamıyla İngilizceden çevrilmiş olan bu kelime, “rayon, viskon” anlamına gelir.

Önemli : Viskon, ladin, çam, geri dönüştürülmüş keten veya pamuk atıklarından elde edilen doğal bir odun hamurudur. Tipik olarak, viskon saf haliyle değil, likra veya polyester inceltilerek kullanılır.

Menşe tarihi

Suni ipek üretiminde selüloz kullanımı için ilk öneri, 1664 yılında İngiliz doğa bilimci Robert Hooke tarafından ortaya atılmış, bu fikir İsviçreli bilim adamı Charles Audemars ve Fransız sanayici Ilair de Chardonnay tarafından desteklenmiştir. Uzun bir süre sonra, viskon kumaş üretimi için teknoloji birçok kez değişmiş ve yeni bir seviyeye ayarlanmıştır. 1925 yılında bu ürüne “rayon” resmi adı verildi.

Rayon malzemesi nasıl yapılır? Spot Kumaş Alan

Keten giysiler bakımı nasıl yapılır,pamuklu giysiler nasıl yıkanır,rayon giyim nasıl bakımı yapılır,jüt giysiler bakımı nasıl yapılır,

Şimdi bu tür bir tekstilin üretimi karmaşık bir süreçtir:

 1. Viskon sıvı karışımı, çapı 20 mm’yi geçmeyen bir metal kapsüldeki en küçük deliklerden süzülür.
 2. Filtreden geçirilen lif, katılaştığı ve istenen şekli aldığı bir pıhtılaşma banyosuna daldırılır.
 3. Ortaya çıkan iplikler, belirli bir çapta ince bir demet halinde bükülür.

Malzemenin özellikleri ve özellikleri

Rayon tekstiller, doğal elyafların faydalı özelliklerini korur ve suni ipek ile aynı özelliklere sahip olurken, doğal malzemelerin ve sentetiklerin özelliklerini mükemmel bir şekilde birleştirir.

 1. Mukavemet ve aşınma direnci. Kanvas kumaş alanlar birçok doğal kumaştan daha aşağı değildir: yünden çok daha güçlüdür, ancak aynı zamanda doğal ipek veya pamuktan daha zayıftır. Bu sayede uzun süre hizmet edecek.
 2. Esneklik ve esneklik. Kumaş çoklu kıvrımları mükemmel şekilde tolere eder, kırışmaz, ancak güçlü gerilim altında deforme olabilir.
 3. Pürüzsüzlük. “Rayon” etiketli giysiler dokunmak için çok hoştur ve ciltle temas ettiğinde rahatsızlığa neden olmaz.
 4. Kolaylaştırmak. Kumaş çok ince ve nefes alabilir.

Viskon kumaş çeşitleri

Kiloyla viskon kumaş,kilo ile viskon kumaş,kiloluk viskon kumaş,kilo ile viskon kumaş satan,kiloluk viskon parçası satan,kilo ile viskon kumaş satan yerler,

Tekstil ipliği. Böyle bir kumaş alanlar alışılmadık derecede ince ve pürüzsüzdür, ancak aynı zamanda kolayca yırtılır ve yıkamada zorluklara neden olur. Çoğu zaman ondan kıyafet dikerler.

Kordon ipliği. Ondan yapılan tekstiller daha dayanıklı, nispeten sıkıştırılmış ve iyi esnektir. Kumaşa kordon denir.

Orlon ipliği. Yukarıdakilerin hepsinin en yoğun viskon parçası alan malzemesidir, sıcak giysiler, halıların dikilmesinde kullanılır. Ayrıca suni kürk üretiminde ştapel iplik kullanılmaktadır.

Kullanım alanları

Parti Kumaş. Kumaşın dokunduğu ipliklerin farklı çaplarda olabileceği düşünüldüğünde bu malzeme hem sıcak tutan giysilerin dikilmesinde hem de hafif yarı saydam giysilerin dikilmesinde kullanılabilir.

Yapısal özelliklerinden dolayı, kumaş aşağıdaki mal türlerinin üretiminde popüler hale gelmiştir:

 • Yaz ve dış giyim: elbiseler, bluzlar, pantolonlar.
 • Pelerinler, şallar, şallar ve eşarplar.
 • Perdeler, perdeler, perdeler.
 • Nevresimler.
 • Giysiler için astarlar.
 • Bu elyafın en ince iplikleri genellikle makine nakışında kullanılır.

Malzemenin avantajları ve dezavantajları

Rayon kumaşın birçok önemli avantajı vardır:

polyester kumaş üreticileri,teknik kumaş üreticileri,kanvas kumaş üreticileri,tencel kumaş üreticileri,dokuma kumaş üreticileri,scuba kumaş üreticileri,viskon kumaş üreticileri,poplin kumaş üreticileri,şifon kumaş üreticisi,şifon kumaş üreticileri,şifon kumaş imalatı,örme denim kumaş,kot kumaş metresi ne kadar,kot kumaş satanlar,kot kumaş al,beyaz denim kumaş,uşak kumaş fabrikalari,yıkanmış kot kumaşı
 1. Daha önce de belirtildiği gibi, malzeme güçlü, esnek ve elastiktir ve ayrıca iyi esner.
 2. Yüksek termal iletkenlik. Bu tuvalden yapılan giysiler ve diğer şeyler ısıyı mükemmel şekilde depolar ve iletir, bu da hem kışın hem de yazın kullanılmasına olanak tanır.
 3. Kumaş böcekleri ilgilendirmez. Dolapta uzun süre kalırken eşyaların güvenliği konusunda endişelenmenize gerek yoktur.
 4. Malzemenin boyanması kolaydır, hoş parlak bir renge sahiptir ve güneş ışığına maruz kaldığında solmaz.
 5. Düz, pürüzsüz yüzeyi sayesinde kumaş daha az kirlenir ve yıkamada sorun çıkarmaz.
 6. Terlemeye karşı iyi direnç. Stok Kumaş Alan

Bu tekstil, bakım kuralları ile ilgili bir takım dezavantajlara sahiptir:

 1. Yıkandığında lifler incelebilir ve bu da bozulmaya neden olabilir.
 2. Bu malzemeden yapılan giysiler küçülebilir. Bu nedenle sık yıkama gerektiren ürünler için kullanılan büzülme önleyici maddelerle işlemden geçirilmesi gerekir.
 3. Giysileri dikerken başka bir zorluk ortaya çıkabilir: malzeme kıvrılır ve dikişleri işlemek için daha fazla çaba gerektirir.

Viskon kumaşın bakımı için öneriler

Bir viskon ürününün mümkün olduğu kadar uzun süre dayanması için, ona özel bir özen göstermeye değer:

rayon kumaş alan, rayon kumaş alanlar,parti rayon kumaş,stok rayon kumaş,spot rayon kumaş,kilo ile rayon kumaş,spot rayon kumaş,spot rayon kumaş,parti rayon kumaş,
 1. Suni ipek kumaştan yapılmış şeyleri elde veya çamaşır makinesinde, ancak yumuşak yöntemlerle ve “hassas kumaşlar” modunda yıkamak en iyisidir.
 2. Çamaşır makinesindeki santrifüj çok fazla esneyerek deformasyona neden olabileceğinden, kumaşı elle sıkmak da daha iyidir.
 3. Bu tür malzemeleri yıkamak için su sıcaklığı kırk dereceyi geçmemelidir.
 4. Viskon bezi elektrikli ısıtma cihazları ile kurutamazsınız, temiz havaya asmanız daha iyidir.

Kumaş Alan Müşteri Değerlendirmesi.

Bu malzemeden yapılan suni ipek kumaş ve giysiler müşteriler arasında oldukça popülerdir. Temel olarak, uygun maliyetini, yüksek kalitesini, üretim özelliklerini ve çevre dostu olduğunu belirtiyorlar.

Kumaş Alıcılar, kumaşa özen göstermenin ve onunla çalışmanın zorluğundaki tek dezavantajı görüyorlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın