Polyester Viskon Nedir? Kumaş Alımı Yapan Firmalar

Parça kumaş alanlar. Hem polyester hem de viskon insan yapımıdır, ancak yağ bazlı polyester suyu iter, bitki bazlı viskon ise suyu çeker ve emer. Polyester kumaş satın alan firmalar suyu uzaklaştırma konusunda iyidir, bu da onu spor salonu için ideal hale getirir. Ancak ne yazık ki, giydikten sonra yapabilir çünkü liflerin yüzeyindeki su damlacıkları koku üreten bakteriler için ideal ekmeklik koşulları oluşturur.

TOPTAN VİSKON KUMAŞ SATIN ALANLAR

İstanbul’da Ham penye satanlar;İstanbul’da Penye Kumaş satanlar Parti kumaş satın alanlar

Viskonun suya karşı yüksek bir afinitesi vardır, bu nedenle suyu ve su buharını emerek vücuttaki ısıyı serbest bırakan yüksek oranda nefes alabilen kumaşlar yapmak için mükemmeldir. Ayrıca mikropların büyümesini önleyerek kokuya daha az eğilimli hale geliyor gibi görünüyor. Tüm bunlar, viskonun tene yakın giymek için ideal olduğu anlamına gelir: iç çamaşırı, çorap, fanila vb.

SIKI DOKUMA POLYESTER: BİR SU BARİYERİ

Özetle: Hava koşullarına dayanıklı bir çanta veya yağmurluk istiyorsanız, onu polyesterden yapın. Buna karşılık, rahatlık için iç çamaşırınızın viskondan (veya tek seferde pamuktan) yapıldığından emin olun. Kimsenin polyester külot giymemesinin bir nedeni var!

Sıkı dokuma polyester, suya karşı bir bariyer görevi görür çünkü sıkı dokuma, iplikler arasındaki boşlukları su damlacıklarının geçemeyeceği kadar küçük hale getirir – ideal yağmur geçirmezlik. Dokuma yeterince sıkıysa, su buharının geçmesini bile engeller; bu durumda kumaş ‘nefes almaz’. Bu özellik, hava koşullarına dayanıklı bir kamera çantası için mükemmel olabilir, ancak çoğu iç mekan giysisi için ideal değildir. İş yeri üniformaları ucuz olması, parlak renkleri koruması ve bakımı kolay olması nedeniyle bazen sıkı dokumalı %100 polyester kumaştan yapılır. Bununla birlikte, kumaş iyi nefes almadığından, su buharı ciltte hapsolur ve kullanıcıyı sıcak, yapışkan ve rahatsız hissettirir. Mutlu bir şekilde,

VİSKON

Viskon, polyesterden farklı çalışır. Viskon, olarak bilinen bir bileşikten yapılmış yarı sentetik bir elyaftır. Selüloz bitki bazlı bir malzeme. Polyester gibi, uzun düz filament liflerden de oluşur, ancak benzerlikler burada sona erer.

Ceketler, pantolonlar, etekler, paltolar, elbiseler

VİSKON: TERİ EMMEK İÇİN HARİKA

Polyesterden farklı olarak viskon su emicidir. Her bir viskon lifi, içinde nanopor adı verilen küçük boşluklara sahiptir. Suyu iten yağ bazlı polyesterin aksine, selüloz bazlı viskoz, suyun bu nano gözeneklere sızmasını teşvik ederek elyafın içini ıslatır. Viskonun suyu emmede bu kadar iyi olmasını sağlayan da suya olan bu yakınlığıdır. Aynı zamanda kumaşın nefes alabilir olmasını sağlar, bu da rahatlık için gereklidir. Nefes alabilen kumaşlar, su buharını (ve ısıyı) cildinizden uzaklaştırarak kendinizi serin, kuru ve rahat hissetmenizi sağlar. Viskon bunu iyi yapıyor, bu yüzden iç çamaşırı için çok mükemmel bir malzeme.

KUMAŞ

Ter söz konusu olduğunda, düzenli miktarda ter kumaşa emilebilir ve gömleğinizde ter izlerini önleyerek hapsedilebilir – bu da onu atletler için popüler bir seçim haline getirir. Ayrıca, polyesterin başına bela olan kokuşmuş mikrop sorununu da yaşamıyor. Bunun neden böyle olduğu açık değil, ancak bir teoriye göre mikroplar viskon üzerinde büyüyemez çünkü mevcut tüm su elyafın içinde kilitlenir. Bakteriler, polyester liflerinin yüzeyinde bulunan küçük su damlacıklarında üremeyi tercih eder.

VİSKON

Fakat bekle! Viskon için her şey güllük gülistanlık değil: onun da sorunları var. Viskonun üzerine çok fazla su (ter) dökün ve doymuş ve nemli hale gelecektir. Üstelik suyu itmeyi değil emmeyi sevdiği için yıkandıktan sonra kuruması için daha fazla zamana ihtiyaç duyar.

Yorum Yap

  • error: Content is protected !!