Parti Kumaşlar

Parti kumaşlar Parti Kumaş
Parti kumaşlar Parti Kumaş

Parti Kumaşlar.

Farklı tekstil türlerini tanımlayabilmek, tasarım endüstrisinde önemlidir. Bu derste bir tekstil kumaşın tanımını öğreneceğiz ve kaynakları ve kullanımları dahil olmak üzere farklı tekstil türlerini inceleyeceğiz.

Tekstil Kumaşları

Giyim ve ev eşyaları koridorlarının yüzlerce farklı gömlek, etek, elbise, çarşaf ve havlu ile doldurulduğu yerel mağazaya girdiğinizi hayal edin. Her koridordan aşağı doğru yürürken, öğelerin kaç tanesinin diğerlerinden farklı olduğunu fark edersiniz. Bunun nedeni, hazır giyim, ev eşyaları ve diğer ilgili eşyaların farklı tekstil kumaşlardan yapılmış olmasıdır.

Bir tekstil kumaşı doğal veya sentetik iplikler, spot iplikler ve diğer malzemeler kullanılarak birbirine dokunmuş, örülmüş, tafta edilmiş, düğümlenmiş veya birbirine bağlanmış bir bezdir. Popüler kumaşlar pamuk ve deridir, ancak tekstil yapmak için deniz yosunu ve altın bile kullanılmıştır. Farklı tekstil kumaşları arasında bulunan farklılıkları anlamak, tasarım endüstrisinde kritik öneme sahiptir. Tekstil kumaşları, hayvan, bitki ve minerallerin yanı sıra suni ve sentetik sentetik materyallerden oluşan bir çok kaynaktan gelmektedir. Farklı tiplerden bazılarına daha yakından bakalım.

Tekstil.

Dar anlamda tekstiller, işlenmiş ve dokunmuş, iki kategoriye ayrılabilen tekstil elyafının ürünleridir: dokuma kumaş ve örme kumaş.

Genel olarak konuşursak, tekstiller iplikçilikten dokumaya, mamul mallara, yani tüm tekstil malzemeleri ve mamul mallara,

1 İplik, parti iplik, doğal ipek, suni ipek, kimyasal elyaf kısa uzunlukta ipek, elastik ipek, metal tel ve diğer tekstil hammaddeleri.

2 Örme kumaşlar,parti dokuma kumaşlar, dokuma olmayan kumaşlar, doğal kürklü kumaşlar, plastik kumaşlar, endüstriyel kumaşlar (gölgelik kumaş, tabanca giyimi, filtre bezi, perde, yol yatağı bezi vb. Gibi endüstriyel tekstiller için), tarım, tıbbi tekstiller ve bunun gibi.

3 Giyim, stok giyim aksesuarları, ev tekstili, dekoratif kumaş ürünleri, eldiven, şapka, çorap, çanta, battaniye ve diğer mamul ürünler.

4 Diğer Tekstiller: bez oyuncaklar, aydınlatma, el sanatları, plastik ürünler; El işi tığ işi, kraft ipeği, kemer, halat, kemer, dikiş ipliği, nakış ipliği vb.

Tekstilde Üç Sınıflandırma Yöntemi

1 Yapıya, malzemelere, işleme teknolojisine, dokuya, tekstillerin görünümüne ve kullanımına göre 14 kategoriye ayrılabilir.

,parti krep şifon,stok krep şifon,spot krep kumaş,parti krep şifon alan,krep şifon parçası alan,krep şifon kumaş alan,krep şifon alanlar,krep şifon kumaş alan,parça şifon alan,

2 Tekstil kullanımına göre, giyim tekstillerine, dekoratif tekstillere ve endüstriyel tekstillere bölünebilir.

3 Tekstil üretimine göre; çizgi, kemer, şönil, dokuma kumaş, tekstil kumaş vb.

Kumaş

Spot Kumaş, kesişme, sarma ve birleştirme yoluyla ince yumuşak nesnelerden oluşan düz bir film kütlesidir. Dokuma kumaşlar kesişen ipliklerden oluşur. Örme kumaşlar sarım iplerinden yapılır. Dokumasız bir kumaş, birbirine bağlı ipliklerden oluşur. Üçüncü spot kumaş, kesişen ve sarma ilişkisine sahip ipliklerden oluşur.

Birçok iplik stabil bir ilişki oluşturduktan sonra, kumaşı oluşturur. Kesişen, sarım ve birleştirme, iplikleri sabit bir yapı oluşturabilecek üç ilişkidir. İplik grubunu ve çalışma yönünü, çalışma kuralını ve kumaşta ilişkilerin oluşumunu analiz ederek her türlü kumaşı net bir şekilde anlayabiliriz.

Parti kumaşlar Parti Kumaş
Parti kumaşlar Parti Kumaş

Kumaşlar, örme, dokuma, tığ işi, vb. Farklı tekniklerle üretilmiş ürünlerdir. Çoğu kumaş dokuma veya dokuma olmakla birlikte, dokuma olmayan bir başka kumaş türü de vardır. Dokumasız malzemeler örgü, keçe, büküm ile üretilir. Bununla birlikte, tüm dünyada, parti kumaş elbiseler yapmak için kullanılan kumaşı ifade eder.

Bitki Bazlı Kumaşlar

Bitki bazlı tekstil kumaşları binlerce yıldır üretildi ve kullanıldı. En yaygın bitki bazlı tekstil kumaşları pamuk, keten, kenevir ve jüt içerir:

Pamuk , yatak takımlarında ve giysilerde nefes alabilirlik ve yumuşaklık sağlayan dört mevsim bir kumaştır. Birçok kişi pamuğu tercih eder, çünkü yün veya sentetik gibi diğer tekstillere duyarlı olanlarda genellikle alerjik reaksiyonlara neden olmaz.

Keten giysilerde, perdelerde ve masa örtülerinde bulunan dayanıklı, alerjensiz bir kumaştır. Keten bitkisinden yapılır. Keten elle yıkanabilir ve sıcak havalarda insanların serin kalmasına yardımcı olabilir.

Tüm Makale Linkler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın