Örme Ve Dokuma Kumaş Nasıl Olur? İplik Alanlar

Örme Kumaş Türleri Triko ve örme arasındaki fark Örme Kumaş örnekleri Örme Kumaş yazlık mi kışlık mi.

8 Farklı Kumaş Türü ve Kullanım Alanları

Kumaş alanlar. Tekstile yeni başlayanlar için, beğendiğiniz bir deseni seçmek için hazır bir kumaş mağazasına girebilirsiniz. Kumaş alan. Ama sonra kumaşları hissetmeye başlıyorsunuz ve hepsinin aynı olmadığını anlıyorsunuz. Aslında, aslında mevcut yüzlerce kumaş türü vardır. Bir sonraki dikiş projeniz için en iyi kumaş türünün ne olduğu konusunda biraz araştırma yapmanız önemlidir.

Farklı kumaş türlerine dalmadan önce, öncelikle lifleri ve yapı stillerini anlamanız gerekir.

Doğal ve Sentetik Elyaflar

Doğal lifler bitki ve hayvanlardan yapılır. Bazı popüler doğal elyaf kumaşlar pamuk, keten, kot, yün ve ipektir. Sentetik lifler ise tam tersidir; insan yapımıdır. Polyester, naylon ve elastanı düşünün.

Dokuma ve Örme

Şimdi inşaat stiline veya kumaşı yapmak için kullanılan üretim sürecine geliyor. Dokuma kumaş yatay ve dikey ipliklere sahipken, örme kumaş birbirine geçmeli ilmekli ipliklere sahiptir. Oradan, bir renk veya desen elde etmek için kumaş parça boyanabilir, ipliği boyanabilir, dokunabilir veya basılabilir.

Kumaş Çeşitleri

Yukarıda bahsedildiği gibi, bunlar tüm kumaş seçenekleri değildir. Ancak bu yedi popüler kumaş, dikiş ve tekstile yeni başlayanlar için harika bir başlangıç.

Doğal Kumaşlar

1. Pamuk

Pamuk son derece popüler, çok yönlü ve ucuz bir kumaştır. İğne işi ve dikiş projeleri için kullanılabilir. Kumaş yumuşak, nefes alabilir ve hafif olmasının yanı sıra biraz dayanıklıdır ve bu da onu günlük kullanım için harika kılar. Birçok kişi düğmeli gömlekler, yatak örtüleri, nevresimler, elbiseler, tişörtler ve daha pek çok şey için pamuğu seçer. Pamuk çekmesine rağmen elde veya makinede yıkanabilir. Ağır iş dikiş işçiliği için en iyi seçenek olmadığına dikkat etmek önemlidir.

gabardin kumaş satın alan firmlar gabarin alan firmalar ham gabardin satın alan firmalar gabardin alan firma adresleri likralı gabardin alan firmalar

2. Keten

Keten başka bir popüler, çok yönlü ve ucuz kumaştır. İnanılmaz derecede hafif, nefes alabilir ve serin olduğu için sıcak ve nemli bölgelerde daha da popülerdir. Keten, kullanımı kolay ve dayanıklıdır, bu da onu nakış projeleri, döşeme ve giysi el işleri için ideal kılar. Keten en çok takım elbise, ceket, elbise, bluz, pantolon, perde, masa örtüsü, çarşaf, peçete ve havlularda kullanılır. Makinede yıkanabilir olmasına rağmen kırışmaması için düzenli olarak ütülenmesi gerekir.

3. Kot

İyisiyle kötüsüyle herkes denime aşinadır. Son derece sağlam, dayanıklı ve rahattır. İndigo en popüler olmasına rağmen, farklı yıkamalar oluşturmak için boyanabilir. Popülerlikten bahsetmişken, kot pantolonlar en çok kottan yapılır, ancak ceketler ve hatta elbiseler de bu kumaşı kullanabilir.

4. Yün

Yün, dayanıklılığı, uzun ömürlülüğü, izolasyonu ve zengin rengiyle bilinir. Ceketler, kazaklar, çoraplar ve eldivenler gibi kışlık giysileri dikmek için mükemmeldir. Çoğu insan yünü hangi koyunla ilişkilendirirken, keçilerden, lamalardan ve alpakalardan da gelebilir. Vücudu sıcak tutmaya yardımcı olsa da, biraz kaşıntılı olabilir. Ancak gücü, aşınmaya ve yıpranmaya karşı dayanıklı olmasına yardımcı olur. Yün ayrıca pahalı olma eğilimindedir ve elde yıkanması veya kuru temizleme yapılması gerekir.

5. İpek

İpek, parlak, çekici, lüks ve pahalı olmasıyla bilinir. Çoğunlukla gömlekler, kravatlar, takımlar, resmi elbiseler, bornozlar ve yatak takımları için kullanılır. Yumuşak, hafif ve dayanıklı bir malzeme olmasına rağmen rengi zamanla solma eğilimindedir. Boyanın akmasını veya kumaşın buruşmasını önlemek için kuru temizleme yapılmalı veya soğuk suda elde yıkanmalıdır.

Sentetik Kumaşlar

6.Polyester

kumaş alan kişiler penye kumaş alan kişiler toptan kumaş alan kişiler tekleme kumaş alan kişiler
kumaş alan kişiler penye kumaş alan kişiler toptan kumaş alan kişiler tekleme kumaş alan kişiler

Polyester, giyim projeleri ve perde, yastık kılıfı, çarşaf ve masa örtüsü yapımında kullanılan ucuz bir kumaştır. Leke tutmaz, buruşması zor ve çekme olasılığı düşüktür. Dayanıklı olmasına rağmen nefes alan bir kumaş değildir ve sıvıları iyi emmez. Giyim için en iyi malzeme olmasa da genellikle tişörtler, pantolonlar, etekler ve spor giysiler için kullanılır.

7. Naylon

Naylon çok güçlü ve esnek bir kumaştır. Uzun ömürlü olması ve aşınma ve yıpranmaya karşı iyi dayanması nedeniyle ceket ve parka gibi dış giyimde kullanılır.

8. Tayt

Spandex hafif ve esnektir, bu da onu spor giyim ve mayo arasında popüler kılar. Kot pantolon ve elbiseler için de kullanılabilir.

Yorum Yap

  • error: Content is protected !!