Örme Kadife Kumaş Zeytinburnu

Kadife kumaş alanlar. Düz bir dokuma tezgahının şaftlarına veya güçlerine, kamışına ve ayaklarına ek olarak, bir çekmeceli dokuma tezgahında ayrıca çözgü ipliklerine bağlı bir kordon (kirpik) sisteminden oluşan bir şekil koşum takımı bulunur. Kumaş satın alanlar. Bu kordlar, istenen deseni oluşturmak için çözgü ipliklerinin tek tek veya grup halinde kontrol edilmesini mümkün kılar. Dokumacı tezgahın önüne oturur ve atkı iplikleri için mekiği bir yandan diğer yana geçirirken ayaklarıyla pedalları çalıştırırdı. Bir asistan (çekici), kirpikleri doğru sırayla yukarı çekerek vücut kemerini çalıştırır.

Buna ek olarak, kadife çekmeli dokuma tezgahlarında genellikle tezgahın arkasında ikinci bir çözgü leventi yerine hav çözgü için bir dizi çözgü bobini bulunurdu.

Brokarlı kadife

Brokar, renkli ipek veya metalik atkıların dokuma sırasında desenin gerektirdiği yerlere sokulmasıdır. Brokarlı kadife 15. yüzyılda geliştirildi ve ilk başta çoğu form, ön yüzde görülebilen sıkıca paketlenmiş metal iplikler içeriyordu ve önemli miktarda metal iplik hala arka tarafta kaldı.

En eski altın/gümüş iplik, hayvan bağırsağı veya parşömenin yaldızlı şeritlerinden yapılmıştır. Daha sonra 15. yüzyılın sonlarında, ipek bir çekirdeğin etrafına sarılmış gümüş yaldızlı levhadan file iplik (geçen) geliştirildi. Ayrıca bazı dokumacılar, altın veya gümüşten kumaş yapmak için kullanılan çekme metal tel kullanmaya başladılar ve bu sayede zeminin tamamı metal bir iplikle kaplandı.

Dokumacılar, metal ipliği sadece gerekli olan yerlere ekleme (kakma) ve iplik çatlamadan veya kopmadan kendi üzerine döndürme becerisini hızla geliştirdiler. Bazen, gerçekte olduğundan daha fazla altın kullanıldığını göstermek için altın ipliklerle sarı ipek dokunurdu.

KADİFE KUMAŞ

Çözgü iplikleri, (a) zemin kumaşını oluşturan ana iplikler (uçlar) ve (b) tek tek ilmekleri veya tutamları yapmak için kullanılan hav çözgüleri (hav uçları) olmak üzere iki gruba ayrılır. Tezgâhı kurarken tüm çözgü iplikleri, dokumacının oturduğu ve çalıştığı yere yakın tezgâhın genişliği boyunca yerleştirilen bir tarağın (kamış) dişlerinden veya girintilerinden geçirilir. Çözgü iplikleri genellikle tekir veya dimi zemin için üç ana ve bir hav ipliği ve saten için altı ana ve bir hav ipliği sırasıyla kamışın girintilerine girilir.

Kadife nasıl ütülenir,kadife elde nasıl yıkanır,kadife makinede nasıl yıkanır,kadife elbise nasıl ütülenir,kadife elbise elde nasıl yıkanır,kadife elbise makinede nasıl yıkanır,Kadife koltuk kılıfı makinede nasıl yıkanır,Kadife kumaş kaç derecede yıkanır,Kadife koltuk kumaş kaç derecede yıkanır,Koltuk yastık kılıfları nasıl yıkanır,Kadife kumaş Çeker mi,Süngerli koltuk örtüsü Nasıl Yıkanır,Tay tüyü koltuk kılıfı makinede nasıl yıkanır,Yastik kılıfı kaç derecede yıkanır,kadifeden leke nasıl çıkarılır,

Desende çok kompakt kadifeler veya birden fazla renk üretmek için, tek bir girintide iki veya daha fazla hav çözgüsü olabilir. İtalya’da bilinen en kaliteli düz kadife. Tek bir göçükte üç kazık ucu vardır.

PARÇA KADİFE

Normal dokumada, bir ağızlık oluşturmak için çözgü uçları kaldırılır ve bir atkı ipliği (iplik) yerleştirilir. Kadifede iki ila dört sıra tamamlanır ( mengene ağızlıkları) ve ardından hav uçları kaldırılır ve atkı ipliği yerine ince bir metal tel veya çubuk sokulur. Çubuk, çözgü ipliklerini hav uçlarından ayırır. 0536 336 43 43 Hav uçları daha sonra kesilerek istenen pürüzsüz ve parlak görünüm elde edilebilir. İlmekler kesilmeden bırakıldığında sonuç daha az düzgün ve daha az parlak olur.

KADİFE KUMAŞ PARÇASI

Kazık çubuğunun çapı, yığının yüksekliğini belirler. Ortalama bir çubuğun çapı yaklaşık 2 mm’dir. Daha ince yığınlar için asimetrik eğimli profilli bir çubuk, daha kalın yığınlar için kare kesitli bir çubuk kullanılır. Yığın kesilmeden bırakılacaksa çubuk pürüzsüzdür.

Örme kadife kumaş nedir,Kadife kumaş dokuma mı örme mi,Kadife kumaş iyi mi,Kadife kumaş nasıl bir kumaş, Fitilli Kadife Kumaş,Kadife kumaş koltuk kullanışlımı,Kadife Kumaş,İpek kadife Döşemelik Kumaş fiyatları,Parlak kadife kumaş kullanışlımı,Kadife kumaş sağlıklı mi,İpek Kadife Kumaş,Parlak Kadife Kumaş,

0536 336 43 43 Kesilecekse, çubuğun boyuna bir kanalı veya yivi vardır, bu da ilmekleri kesmek için kullanılan bıçağı yönlendirir. Nitelikli çubuk yapımcıları, işleriyle büyük saygı görüyordu ve kadife atölyeleri tarafından büyük talep görüyordu.

Figürlü kadifeler, çekmeli dokuma tezgahı adı verilen ve onu çalıştırmak için en az iki kişi gerektiren daha karmaşık bir dokuma tezgahında dokunur.

Yorum Yap

  • error: Content is protected !!