Merter Kumaş Piyasası Merter Tekstil Piyasası

kumaş pazarı kumaş piyasası viskon kumaş pazarı ucuz kumaş piyasası şifon kumaş pazarı şifon kumaş piyasası

Kumaş alanlar. Bu dünyada kaç çeşit kumaş olduğunu sorsam? Yaklaşık 10 veya 12 tür diyemezsiniz. Ama bu dünyada 200’den fazla kumaş türü olduğunu söylersem şaşıracaksınız. Farklı kumaş türlerinin farklı kullanım türleri vardır.

Parça kumaş alanlar. Bilinen ve sevilen yaygın bir kumaş pamuktur. Genellikle çorap , tişört, iç çamaşırı ve daha fazlasını yapmak için kullanılır . Pamuklu kumaşın nemi kontrol etme, rahatlık sağlama ve hipoalerjenik kalma gibi birçok avantajı vardır. Keten kumaş alan ipek, naylon ve yün de popüler kumaşlardır. Bazıları yeni, bazıları ise asırlık kumaşlardır.

Farklı Kumaş Çeşitleri ve Kullanım Alanları:

Laleli tekstil piyasasında son durum.Türkiye'de tekstil sektörünün durumu 2023. Türkiye'de tekstil sektörünün durumu 2024
Laleli tekstil piyasasında son durum.Türkiye’de tekstil sektörünün durumu 2023. Türkiye’de tekstil sektörünün durumu 2024

Bu yazıda yaklaşık kumaş türünü ve kullanımlarını öğreneceğiz.

1.Dokuma kumaş: Pamuk veya keten liflerinden yapılmış dokuma kumaş. Bu lifler sıkı dokunmuştur ve zamansız bir görünüm sunar. Dokuma, biri krem ​​​​veya beyaz iplik, diğeri ana şerit olarak kullanılan koyu bir renk olmak üzere iki renkte mevcuttur. Yastık ve şilteler için kullanılır. Ayrıca döşemelik ve perdelik kumaş olarak da yaygın olarak kullanılmaktadır.

2. Dokuma kumaş: İpek veya sentetik elyaftan yapılmış dokuma kumaş. Bayan elbise malzemesi, kısrak vb. için kullanılır.

3. Triko örme kumaş: Sadece filament iplikten yapılan örme kumaş. Mayo, spor giyim vb. gibi rahat streç ürünleri takmak için kullanılır.

4. Kadife örme kumaş: Kumaş yüzeyinde hav ilmekleri oluşturan ek iplik setinden yapılan örme elyaf. Ceket, elbise vb. için kullanılır.

5. Kadife kumaş: İpek, pamuk, keten, yün vb. Dokuma kumaş. Bu kumaş günlük giyilebilir kumaş, ev dekorasyonu vb. yapımında kullanılır.

6. Vual kumaş: Başta pamuk olmak üzere farklı liflerden yapılan dokuma kumaş. Yumuşak, ipeksi ve şeffaftır ve farklı kıyafetler için harika bir örtü sunar. Bu kumaş donuk bir görünüme sahiptir ve tamamen şeffaf değildir. Bluzlar ve elbiseler için çok kullanılır. Vual, en çok kullanılan kumaş türlerinden biridir.

İSTANBUL KUMAŞ PİYASASI

Türkiye tekstil piyasası merter tekstil piyasası merter tekstil pazarı istanbul tekstil piyasası zeytinburnu tesktil pazarı
Türkiye tekstil piyasası merter tekstil piyasası merter tekstil pazarı istanbul tekstil piyasası zeytinburnu tesktil pazarı

7. Çözgülü örme kumaş: Çözgü leventinden elde edilen ipliklerle özel bir örme makinesinde yapılan örme kumaş. Cibinlik, spor giyim, iç giyim ( iç giyim , sutyen, külot, kaşkorse, korse, pijama, cırt cırt ), ayakkabı kumaşı vb. için yaygın olarak kullanılır . Bu kumaş türleri yaygın olarak kullanılmaktadır.

8. Kordon kumaşı: Sert bükümlü ipliklerden çapraz kordonlu veya nervürlü örme kumaş. Dayanıklı dış giyim için iyidir.

9. Havlu kumaş: Pamuklu veya sentetik elyaf karışımından yapılmış dokuma kumaş. Bir veya her iki tarafında bir ilmek yığını vardır. Genellikle havlu yapımında kullanılır.

10. Havlu örme kumaş: İki takım iplikle yapılan örme kumaş. Biri hav yapar, diğeri temel kumaş yapar. Havlu örme kumaşların kullanım alanları plaj kıyafeti, havlu, bornoz vb.dir.

ZEYTİNBURNU KUMAŞ PAZARI

12. Saten kumaş: Eğrilmiş ipliklerle yapılan dokuma kumaş. Giyim ve dekoratif amaçlı kullanılmaktadır.

13. Shantung kumaş: İpek veya ipeğe benzer elyaftan yapılmış dokuma kumaş. Bu kumaş canlı, ince ve parlaktır, bu da onu çoğu kumaştan daha parlak yapar. Bu kumaşın güzelliği hiçbir parçanın birbirine benzememesidir. Şıklığı, asıldığında canlı ve hafif bir perdeye sahip olmasını sağlar. Kullanım alanları gelinlik, elbise vb.

krep kumaş toptan parça kumaş toptan krep kumaş metre fiyatı krep kumaş kilo fiyatı
krep kumaş toptan parça kumaş toptan krep kumaş metre fiyatı krep kumaş kilo fiyatı

14. Çarşaf kumaşı: %100 pamuktan veya polyester ve pamuk karışımından yapılabilen dokuma kumaş. Öncelikle yatak örtüsü olarak kullanılır.

15. örme kumaş: Örme bir kumaştır. Özel yuvarlak örgü makinelerinden imal edilmiştir. Ceket ve mont yapımında yaygın olarak kullanılır.

16. Tafta kumaş: Dokuma kumaş. Rayon, naylon veya ipek gibi farklı elyaf türlerinden üretilir. Tafta, kadın kıyafetlerinin imalatında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yorum Yap

  • error: Content is protected !!