Kumaş Satın Alan Firma Kumaş Parçası Alanlar

kumaş modası bul hangi kumaş moda en iyi moda kumaşlar

KUMAŞ ÇEŞİTLERİ – TEMEL BİLGİLER

Kumaş alanlar. Modada kullanılan o kadar çok kumaş var ki, sektörde çalışmadan hepsini bilmek neredeyse imkansız. Peki nasıl yapabiliriz?

Kumaş alan. Bilgilerime dayanarak ve konuyla ilgili web sitelerinde dikkatli araştırmalar yaptıktan sonra size yardımcı olmayı düşündüm. İşte alışveriş yaparken bulabileceğiniz ve tanıyabileceğiniz ana kumaş türlerinin bir listesi.

Her şeyden önce kumaşların yapıldığı liflerin üç kategoriye ayrıldığı söylenmelidir:

Doğal lifler

Doğada var olan malzemelerden alınıp yapısı değiştirilmeden mekanik işlemlerden geçirilerek kullanılır. Yün, tiftik, ipek gibi hayvansal pamuk, keten ve kenevir gibi bitkisel türdendirler. Özellikleri elyaftan elyafa değişir.

Yapay lifler

Yapay lifler, selüloz ve proteinler gibi doğal ürünlerden başlanarak elde edilir. Çok küçük deliklerden süzülerek çözünür hale getirilirler ve pıhtılaştırıcı maddelerle az çok uzun ipliklere dönüştürülürler. En iyi bilinen suni elyaflar arasında viskon asetat buluyoruz. Çok ipeksi ve yumuşak liflerdir.

Sentetik elyaflar

Petrolden türetilen kimyasal bileşiklerden elde edilirler ve aşağı yukarı uzun liflere indirgenirler. En çok kullanılanlar arasında polyester naylon ve akrilikten söz ediyoruz. Yumuşak, kırışmaz ve çok dayanıklı kumaşlar elde etmek için genellikle doğal liflerle karıştırılırlar.

ASETAT – Parlak ve akıcı bir görünüm elde etmek için ipekle karıştırılan selülozdan kimyasal olarak elde edilen sentetik kumaş. Ağırlıklı olarak iç giyim , mayo, yağmurluk, ceket ve eşofmanlarda kullanılmaktadır . Parlak veya mat olabilir.

AKRİLİK – Diğer doğal ve kimyasal liflerle karıştırılmış sentetik liflerden oluşur. Sağlam bir görünüme sahiptir ve kırışmaz. Yıkanması kolaydır ve ütülenmeden kullanılabilir.

ALCANTARA – Aynı adlı şirket tarafından özel olarak üretilen ve dağıtılan süet görünümlü sentetik ultra mikrofiber kumaş. Çok dayanıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlayan özel eğirme işlemlerinden elde edilir. Giyimde olduğu kadar mobilyalarda da kullanılan zarif ve rafine bir kumaştır.

BATISTA – Genellikle çok kalın keten kumaştan yapılan çok ince, şeffaf ve hafif kumaş ancak pamuk ve diğer ipliklerden de yapılabilir. Kadın bluzları ve ince iç çamaşırları için uygundur.

ŞİFON – Gece elbiseleri için mükemmel narin ve yumuşak perdeli rüya gibi bir kumaştır. Özellikle özel ipek şifon, daha ucuz ise polyester şifon. Hem düz hem de desenli olabilir.

Krep-Şifon – Tipik pütürlü görünümü veren bir tür bükülmüş iplikten oluşan ipek kumaş. Hafif, parlak ve dayanıklı, gündüz ve gece elbiseleri, havadar bluzlar ve iç çamaşırların yapımında kullanılır. Drapeli modeller için çok uygundur.

Yorum Yap

  • error: Content is protected !!