Kumaş nedir ?

kumaş alanlar
kumaş alanlar

Kumaş, ipliklerin, çeşitli yöntemlerle bir araya getirilerek oluşturduğu kaplayıcı yüzeylerdir. Pamuk, yün, ipek, keten vb maddelerden elde edilir.

Birbirlerine dik ve paralel konumda bulunan ipliklerin birbirlerinin altından üstünden geçirilmesi ile kumaş oluşturulur.

kumaş alanlar
kumaş alanlar

Viskon, geçmişte bu alanda çok şey buldu. Onu  saflaştırılmış pamukla karşılaştırdık ve  bambu kumaş yerine viskon rayon kullanıldığı yanlış etiketleme iddiaları üzerinde durduk. İster bir ürün geliştiricisi veya bir tüketici olsanız da, çevrimiçi arama numaraları insanların her zaman viskon hakkında daha iyi bir anlayışa sahip olmalarını gösterdiğini gösteriyor; bu nedenle, bugün, bu konuyla ilgili hızlı bir Q ve A sunacağımızı düşündük; konuşma.

Buna viskoz veya rayon deniyor mu?

Harika soru. İki terim arasında biraz karışıklık var. Viskon aslında bir rayon türüdür, “viskoz”, “viskoz rayon” ve “rayon” birbirinin yerine kullanılır. 19. yüzyılın sonlarında “yapay ipek” olarak başlayan şey, ” rayon ve selofan yapmak için kullanılan yapışkan bir organik sıvıdan ” gelen “viskoz” adı ile 1924’te rayon olarak anıldı . Per  Swicofil.com , rayon ” rejenere selülozdan üretilen elyaf (ve sonuçtaki iplik ve kumaş) için altı terimden herhangi birisi tarafından genel terimdir. “Modal ve liyoselin, viskoz ile birlikte , rayonun türleri de olduğu unutulmamalıdır .

Rayon 19. yüzyılın sonuna kadar icat edilmedi mi?

Aslında, bu soyuta göre  “suni ipek” fikri 1664 yılına dayanıyor. 1885 yılında bir Fransız, dut kabuğu hamuru ve sakız kauçuğu kullanarak yapışkan bir madde oluşturdu ancak ekonomik olarak uygulanabilir değildi. İlk gerçek ticari sentetik elyaf 1884 yılına kadar patentli değildi. Sonunda kumaş 1889 yılında imal etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın