Krep Kumaş Alımı Yapanlar

Krep kumaş alımı yapan yerler,krep kumaş alımı yapan yer,ham krep kumaş,parça kumaş alımı yapanlar,

Krep Kumaş Alımı Yapanlar

Bugün sizleri viskon polyester  ve  krep arasındaki özellikleri, kullanımları ve farklılıkları , yani iki farklı elyaf türü ve bir tür dokuma hakkında aydınlatmaya çalışacağız  .

Elyaf türleri hakkında küçük bir hatırlatma ile başlayalım.

POLYESTER VE VİSKON: SUNİ ELYAF VE SENTETİK ELYAF

YAPAY ELYAF MI SENTETİK ELYAF MI?

Unutmayın, iki ana lif ailesine sahipsiniz; doğal lifler (yün veya pamuk gibi hayvansal veya bitki kökenli) ve kimyasal bir reaksiyonla elde edilen kimyasal lifler.

Hem viskon hem de polyester kimyasal liflere aittir: Bu, her ikisinin de fibere dönüştürülmek  üzere kimyasal işlemlerden geçeceği anlamına gelir.

Bayburt kumaş alımı yapanlar,Bayburt kumaş alan,bayburt kumaş satanlar,Bayburt parça kumaş,Bayburt kumaş satış yerleri,şifon kumaş Bayburt,krep kumaş Bayburt,Bayburt kumaş alan,

Bununla birlikte, kimyasal lifler çok farklı iki alt kategoriye ayrılır:

Viskonun ait olduğu suni elyaflar

Polyesterin ait olduğu sentetik elyaflar

Suni ve sentetik lifler, liflere dönüştürülebilmeleri için kimyasal olarak işlenmesi gereken doğal malzemelerden yapılır.

Sentetik lifler, adından da anlaşılacağı gibi, farklı kimyasal bileşikler arasında sentez yoluyla elde edilir. Bunların büyük çoğunluğu hidrokarbon veya nişasta sentezinden gelir.

Yapay elyaflar ile sentetik elyaflar arasındaki bu temel fark, bazen benzer bir görünüme sahip olsalar bile özelliklerinin aynı olmayacağından şüpheleniliyor.

Viskon ile polyester arasındaki fark nedir?

VİSKON VE POLYESTERİ TANIYIN VE BİLİN

Krep Kumaş Alımı Yapanlar olarak size her zaman tekstillerimizin bileşimini anlatırız, ancak kişisel stoklarınızda kökenini bilmediğiniz kumaşlar olabilir ve viskon ile polyester arasında ayrım yapmak bazen zor olabilir.

Öyleyse basit bir yanma testi sayesinde bir polyesterden bir viskonu tanımayı öğrenerek başlayalım. Tek ihtiyacınız olan bir çakmak, bir bardak ve kumaşınızın bir örneğidir.

Bu test, doğal bir lif ile bazı yapay lifler arasındaki sınırın ince olduğunu fark etmek için bir fırsattır (yapay lifler çoğunlukla bitki selülozundan gelir ancak özellikleri ve davranışları kimyasal olarak insan tarafından belirlenir) . Gerçekte, ister pamuklu, keten veya viskonla (selüloz kökenli…) karşı karşıya olalım, yanma aynı olacaktır.

Bir sebze lifi ile aynı şekilde bir viskon tüketilecek, bu nedenle yanma sonucu:

Görüldüğünde: Bitkisel lifler hızla yanar ve grimsi ve toz halinde bir kül bırakır.

kül toz, ışık, çok iyi. Yanmış odun veya kağıttan üretilen külle karşılaştırılabilir.

Tersine, polyester yanmaz… erir! Yine, eriyen (yakmak yerine erir) sentetik lifleri bildiğimiz bir şeyle karşılaştırabiliriz: aynı zamanda petrol bazlı olan plastiğin erimesi.

Bir polyester elyaf tekstilin füzyonu bu nedenle şunları üretecektir:

Koklamak: yanmış plastik kokuyor

Görünüşte: Kalıntı siyah, lifin eriyip kendi üzerinde kıvrıldığını görüyoruz.

 Dokunmak için: kalıntı sert, parmaklarınız arasında parçalayamazsınız.

VİSKON

Bu nedenle viskon, suni elyaftan dokunmuş veya örülmüş bir tekstildir (örneğin viskoz formalar vardır). Bu lifler, selülozun kimyasal olarak yeniden işlenmesinden gelir.

Bu kimyasal yeniden işleme, 1884 yılında ipekböceğine ihtiyaç duymadan ipeksi bir kumaş elde etmekle ilgilenen ve bu nedenle daha ekonomik bir malzeme sunan iki Fransız tarafından tasarlandı bu nedenle viskon’a bazen “yapay ipek” deniyor. “.

Krep kumaş alımı yapan yerler,krep kumaş alımı yapan yer,ham krep kumaş,parça kumaş alımı yapanlar,

Viskon görünümlü kumaş

Viskonun özellikleri, pamuk gibi yakın olduğu bazı bitki liflerinin niteliklerini ve kimyasal yeniden işlemenin sağladığı avantajları harika bir şekilde uzlaştırdığı için onu çok çekici bir tekstil haline getirir.

Pamuk gibi, bu nedenle, viskon bir tekstilin güçlü bir emiciliği vardır ve hissedilmez. Çok kolay kırışabilir.

Öte yandan, selülozun kimyasal olarak yeniden işlenmesi, ona bu ipeksi, akışkan görünümü verir ve saf bir pamuk lifinden çok daha az kırılgandır. Tekstilin bileşimine bağlı olarak, bazı viskozlar diğerlerinden daha az kırışır, uygulanan kimyasal yeniden işleme bu dezavantajı sınırlandırmayı mümkün kılar.

Tüm Makale Linkler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın