Kıyafet Dikmek İçin Kumaş Nasıl Hazırlanır?

Kıyafet nasıl dikilir,kıyafet dikme yöntemler,düz makine ayarı nasıl yapılır,kıyafet nasıl kesilir,bayan elbise nasıl kesilir,kıyafet dikmek,kıyafet kalıp nasıl çıkarılır,
Kıyafet nasıl dikilir,kıyafet dikme yöntemler,düz makine ayarı nasıl yapılır,kıyafet nasıl kesilir,bayan elbise nasıl kesilir,kıyafet dikmek,kıyafet kalıp nasıl çıkarılır,

Kıyafet Dikmek İçin Kumaş Nasıl Hazırlanır?

Bu hafta, bir giysinin nasıl yapıldığını ve hayalinizdeki tasarımı gerçekleştirmek için ne tür çalışmalar yapıldığını öğrenmek için konfeksiyon fabrikalarından birine gittim. Yalnızca bir dizi kağıt deseni ve birkaç metre kumaşla, süreci tam olarak anlamak amacıyla Türkiye’de büyük bir giyim üreticisini ziyaret ettik. Bunu sizinle paylaşalım:

Hazır giyim üretim endüstrisinin nasıl çalıştığına dair önceden bilgi sahibi olmadan biraz kafa karıştırıcı olabilir. Giyim fabrikalarında ilk kez çalışan insanlar, genellikle gecikmeler, uzun teslim süreleri veya bir marka son dakika değişiklikleri talep ettiğinde fabrikadan esneklik olmaması nedeniyle hayal kırıklığına uğrar. Ayrıca giyim üreticileriyle çalışma kılavuzumuza da göz atabilirsiniz.

Hazır giyim üretim sürecini görmek, onu anlamanıza ve beklentilerinizi doğru belirlemenize yardımcı olacaktır. Bu, giyim üreticileri ile daha iyi bir ilişki kurmanızı sağlayacaktır.

BİZ SÜREKLİ KUMAŞ PARÇA KUMAŞ İPLİK ALIYORUZ.

Elbiselik kumaş pazarları,İstanbul elbiselik kumaş pazarı,İzmir elbiselik kumaş pazarı,Ankara elbiselik kumaş pazarı,zeytinburnu elbiselik kumaş pazarı,

Her tasarım bir eskizle başlar, ardından bir teknoloji paketi veya CAD çizimi ile başlar. Neyse ki, tüm bunları bizim için sıralayan, sahip olduğumuz bir fikri çok özel görünümlü bir teknik çizime ve bir teknik özellik sayfasına dönüştürmeye yardımcı olan sevimli bir Tasarımcı ve Teknoloji Paketi üreticisi ile çalışarak üretim öncesi adımlarımızı çoktan tamamladık. Daha sonra CAD’leri tanıdığımız ve bizim için desenler kestirdiğimiz bir Kalıp Oluşturucu’ya götürdük. Bunları üreticiye getirdik…

1. Desenler – Kağıt ve Dijital

Giysi üreticisi, örnekleme ve uygun üretim için kağıt modellerimizin dijitalleştirilmesi gerektiğini, çünkü bazı şeylerin yalnızca kağıt desenlere sahip olarak yapılması imkansız olduğunu hemen belirtti. Modern dijital dünyada dikiş için parti kumaş alan desenlerine sahip olmak sadece kağıt üzerinde değil, bir dosyada. Üreticinin kalıp hazırlama uzmanı, kağıt kalıplarımızı alıp sayısallaştırıcı adı verilen büyük bir tahtaya yerleştirdi. Bu, model üreticisinin kağıt kalıplarını kendi sistemine girmesine izin verdi, bizim durumumuzda fabrika Assyst yazılımını kullandı. Her bir desen parçası, her bir nokta için desen konumunun anlık görüntüsünü alan el tipi bir cihazla çevrildi. Tüm bilgiler toplanıncaya ve modelimiz yazılımlarında görünene kadar desen parçasının her yerine gittiler. Bazı giysilerin onlarca paneli olduğu için bu zaman alan bir işlemdir. Sadece birkaç tane olduğu için şanslıydık.

2. Sayısallaştırdıktan sonra desenleri sıralama

Elbiselik kumaş pazarları,İstanbul elbiselik kumaş pazarı,İzmir elbiselik kumaş pazarı,Ankara elbiselik kumaş pazarı,zeytinburnu elbiselik kumaş pazarı,

Desen oluşturucu, desen kendi sistemlerinde olduğu için kolayca ayarlanabilen ve düzeltilebilen birkaç pürüzlü yer ve küçük kusurlar olduğunu fark etti. Dijital desenlerle çalışmak, desen üreticisinin cerrahi hassasiyetle değişiklikler ve değişiklikler yapmasına olanak tanır. Tüm ölçüm ayarları görselleştirilir ve gerçek zamanlı olarak izlenir. Bu arada, üretilen numuneleri onaylarsak, aynı kalıp seti daha sonra diğer boyutlara derecelendirmek için kullanılacaktır. Boyut derecelendirme aynı yazılım kullanılarak yapılır.

3. Kalıpları üretime hazırlamak

Bir sonraki adım, desenleri bir çizici üzerinde yazdırmaktı. Bunu yapmak için, fabrika uzmanının uygun bir yerleşim planı hazırlaması gerekiyordu; bu, tüm desen bloklarını belirli bir sırayla (bizim durumumuzda örnekleme) kumaş uzunluğu, rulo genişliği, toplam öğe sayısı gibi şeyleri dikkate alarak yerleştirmek anlamına geliyordu. ebat dağılımı ile üretilebilir. Kalıplar artık sistemlerinde olduğu için hızlı bir şekilde yapıldı. Yerleşim planı için kullanılan yazılım, daha sonra sahip olduğumuz miktarlar için bu geometrik şekillerin (desenlerin) optimum düzenini ve kumaşı en iyi şekilde kullanmak ve kumaş tüketimini azaltmak için diğer kriterleri önerdi. Yazılım bunu oldukça iyi yapsa da, hala iyileştirme için yer vardı.

Bizimki gibi iyi bir uzman bunu fark edebilir ve profesyonel yazılımın önerdiği düzeni geliştirebilir. Düzen, fabrika uzmanı yerleşimin kesinlikle mükemmel olduğunu anlayana kadar değiştirildi. Optimum kumaş kullanım verimliliğinin% 70-80 civarında olduğu söylendi. Üretimde daha yüksek boyut çeşitliliği ve daha yüksek miktarlarda daha küçük desen parçası ayrıntıları ile verimlilik her zaman daha yüksek olacaktır.

Bir numune için ve aynı ürün için toplu üretim için stok kumaş alanlar tüketiminin büyük ölçüde farklılık gösterebileceğini unutmayın. Eski güzel Tetris’i düşünün, boşluklardan ve boşluklardan kaçınmaya çalışan şekilleri istifliyorsunuz.

4. Kumaşın kesilmesi

Mavi elbise genç gösterirmi,hardal renkleri genç gösterirmi,genç gösteren elbiseler,hangi elbise genç gösterir,genç görünmek için ne giymeli,

Çizici, kalıplarımızı önceden derlenmiş yerleşim planından yazdırdı ve işçiler kumaşımızı kesmeye hazırdı. Kumaşa sorunsuz bir şekilde yapışan özel kağıda desenler basıldı, böylece kesim yapıldığında hiçbir şey kaymayacaktı. Kesme işlemi başladığında, ilk kısmın makasla manuel olarak yapıldığını fark ettik, ancak daha sonra daha ince uçlar özel ekipmanla kesildi.

Numunelerin genellikle manuel olarak kesildiği söylendi, oysa toplu üretim için işlem biraz farklı. Aynı tür kumaşlar bir pasta gibi üst üste dizilir ve toplu olarak kesilir. Giysi üreticisi, kumaşın bileşiminin ve kalınlığının, birlikte kesilip kesilemeyeceğini belirlediğini söyledi. Örneğin pamuk ve viskon aynı anda kesilemez. Farklı kumaşlar kesime farklı tepki verir ve diğerlerinden daha fazla deforme olabilir, bu nedenle sonuç eşit olmayacaktır. Bu nedenle kompozisyonda% 1’lik bir farklılık olsa bile ayrı bir kesim işine ihtiyaç vardır. Etrafa baktığımızda, çok sayıda katmanlı kumaşın kesilmiş ve kullanıma hazır olduğunu fark ettik. Örneklerimize geri dönelim …

5. Terziler için setler yapmak

Kesim tamamlandıktan sonra tüm kesilen parçalar setler halinde bir araya getirildi. Üretimi optimize etmek için benzer işlemler gruplandırıldı, böylece insanlar aynı şeyi tekrar tekrar hızlanarak üretimde zaman tasarrufu sağladı. Her gün dişlerinizi nasıl fırçaladığınızı düşünün. Şimdiye kadar muhtemelen sizi bu konuda daha verimli kılan bir tekniğe sahipsiniz.

6. Renkler ve Döşemeler

Üretim aşaması için kumaşın rengine uygun doğru iplik alanlar rengini seçmemiz istendi. Biraz çabayla en uygun renkleri bulmayı başardık. Bir çok seçenekle karşı karşıya kaldık. Bazılarının minimum farklılıkları vardı ve mevcut tüm tonları bile görmedik.

Spot Kumaş satın Alan. Bu ürünler için lastikler dışında süs gerekli değildi, ancak kumaşın sunduğu çok çeşitli fermuarlar, düğmeler ve diğer aksesuarlar olduğunu fark ettik.

7. Makinenin ayarlanması

Kıyafet nasıl dikilir,kıyafet dikme yöntemler,düz makine ayarı nasıl yapılır,kıyafet nasıl kesilir,bayan elbise nasıl kesilir,kıyafet dikmek,kıyafet kalıp nasıl çıkarılır,

Uzmanımızın kesilmiş kumaş parçaları vardı ve numune almaya hazırdı ancak önce ekipmanı ayarlaması gerekiyordu. Her dikiş makinesinin belirli bir kumaş türüne göre ayarlanması gerekir. Eski iplikleri boşaltmaya ve seçtiğimiz renkteki numunelerimiz için yeni makaralar yerleştirmeye başladı. Terzi, giysimizle aynı renkteki 6 makara ipliği aldı ve bunları düz kilitli dikiş makinesine yerleştirdi. Daha sonra gerginliğin uygun şekilde ayarlandığından ve ayarlandığından emin olmak için dikişi bir kumaş parçası üzerinde test etti.

8. Son olarak, Dikiş

Her şeyin doğru ayarlandığını kontrol ederek, tasarımımızın nihayet hayata geçtiğini görmeye başlayana kadar seti düzenlemeye ve parçaları birlikte dikmeye başladı. Gerçekten heyecan verici bir andı!

9. Bitirme

Maddeler tamamlandıktan sonra, ölçümleri bizim spesifikasyonumuza göre kontrol etmek için numune alma birimine götürdü. Her şey yolunda görünüyordu ve bazı kapsamlı kalite kontrollerinden sonra numuneler üzerinde denedik, derecelendirme için onayladık ve gelecekteki toplu üretim siparişini tartışmaya başladık.

Sonuç olarak kumaş alan tüm süreç yarım günümüzü aldı. Bize kendini adamış insanlar verildiğini ve örneklemenin bütün gün bizim için ayrıldığını dikkate alın. Örnekleme aşamasında temas kurduğumuz ekip yaklaşık 5-6 kişiydi ve örneklemimiz kalıp yapımından düzen uzmanlarına, bileşen ve süslemelerden örneklemeye ve son olarak kalite kontrole kadar 5 (!) Farklı departmandan geçti.

Kıyafet nasıl dikilir,kıyafet dikme yöntemler,düz makine ayarı nasıl yapılır,kıyafet nasıl kesilir,bayan elbise nasıl kesilir,kıyafet dikmek,kıyafet kalıp nasıl çıkarılır,
Kıyafet nasıl dikilir,kıyafet dikme yöntemler,düz makine ayarı nasıl yapılır,kıyafet nasıl kesilir,bayan elbise nasıl kesilir,kıyafet dikmek,kıyafet kalıp nasıl çıkarılır,

Yapılan muazzam işi gördükten sonra, bir fabrika ile işleri aceleye getirmek istesek de, bunun bir saat içinde yapılamayacağını anladık. Özel bir ekibin hazırlanmasını, ayarlamasını ve çalışmasını gerektirir.

Giyim üreticileri parti kumaş alanlar bu bilgileri nadiren paylaşır veya insanların süreci gözlemlemeleri için onlarla bir gün geçirmelerine izin verir. Yaptıkları iş hakkında çok daha derin bir anlayış kazandığımızı hissettik ve bu bilgileri sizlerle paylaşmaktan heyecan duyuyoruz. Umarım bu makale fabrikalarla çalışan ya da örneklemenin üretim aşamalarını anlamaya başlayan herkese yardımcı olur ve bunun bir dakikalık değil, kesin ve karmaşık bir süreç olduğunu takdir edin. Üretime hazırsanız , giysi üreticileriyle uğraşırken kaçınmanız gereken 10 hataya ilişkin kılavuzumuzu inceleyin ve topu yuvarlayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın