Kadife Kumaş Nasıl Yıkanır? Kadife Kumaş Nasıl Ütü Yapılır?

kadife kumaş nasıl yıkanır kadife elbise nasıl yıkanır kadife kumaş nasıl ütülenir kadife elbise ütü nasıl yapılır

Kadife, Orta Çağ’dan beri moda kıyafetler, aksesuarlar ve ev mobilyalarının bir parçası olan lüks, yumuşak bir kumaştır. Başlangıçta ipek liflerinden yapılmış, sadece telif veya çok zenginler için yapılmış bir kumaştı. Bugün, ipek elyaflar çok pahalı olduğu için, kadife kumaşların çoğu kalın, yumuşak bir kesim veya kesilmemiş ilmekli bir kumaş oluşturmak için naylon, asetat veya suni ipek elyaftan dokunmuştur. Benzer bir kumaş, kadife, aynı teknik kullanılarak fakat pamuk liflerinden üretilir.

Lif içeriği ne olursa olsun, kadife veya kadife kumaşlar, dokuları ve yüzeyleri nedeniyle özel dikkat gerektirir.

Kadife Giysilere Bakım Nasıl Yapılır

Kadife kumaş alanlar bir giysi lekelendiğinde veya vücut toprağını ve terlemeyi temizlemek için temizlenmesi gerektiğinde, profesyonel kuru temizleme ile en iyi sonuçları alırsınız. Kuru temizleme, özellikle giysi bir ceket gibi uyarlanmışsa, kumaş kaplamanın yanı sıra giysinin iç yapısını da koruyacaktır.

Kadife Kumaş Nedir? Kadife Kumaş Parçası Alınır.
Kadife Kumaş Nedir? Kadife Kumaş Parçası Alınır.

Buhar kullanarak evde kadife bir giysiyi tazeleyebilirsiniz. Buhar, kokuların giderilmesine yardımcı olur, ezilmişse yığını kaldırır ve oturuştan gelen kırışıklıkları giderir. Daima sadece kumaşın yanlış tarafında buğulayın. Elde taşınan bir buharlı ütü iyi çalışır veya giysiyi bir buharlı su ısıtıcısının veya kaynar su kabının üzerinde tutabilirsiniz. Her durumda, giysinin aşırı ıslanmasına asla izin vermeyin.

Çok hafif kırışıklıklar ve sigara dumanı veya pişirme kokuları gibi kokuların giderilmesine yardımcı olmak için, kadife giysiyi buharlı bir banyoda çok sıcak suyla dolu bir küvetin üzerine asın. Omuz izlerini önlemek için sağlam, tercihen yastıklı bir askı kullanın. Buharın kumaşa en az on beş dakika nüfuz etmesine izin verin ve ardından kadife giysinin oda sıcaklığında kurumaya bırakın. Hala nemliyken kadife giymeyin, çünkü kırışıklıkları daha sonra çıkarmak daha zor olacaktır.

Spot Kadife kıyafetlerde dökülme veya leke oluştuğunda, katıları kaldırmak için donuk kenarlı bir bıçak veya kredi kartının kenarını kullanın. Sıvıları düz, beyaz bir bezle silin. Lekeleri ovalamayın veya temizlemeye çalışmayın. Bunun yerine, mümkün olduğunca çabuk kuru temizleyiciye gidin. İşaret edin ve lekeyi tanımlayın.

Kadife Giysiler Nasıl Ütülenir?

Teknik olarak, kadife asla ütülememelisiniz. Kadife buharda pişirilmelidir. Kadife kumaş, kumaş parçası dokumasına bir yığın veya ekstra liflere sahiptir ve daha sonra yemyeşil dokuyu yapmak için kırpılır. Ütü, elyafları ezecek ve neredeyse kalıcı bir iz bırakacaktır. (Panne kadife veya kadife desenleri, kadife son derece yüksek ısı presleri altında çalıştırılarak oluşturulur.)

Sık sık kadife giyiyorsanız ve kumaşı ütülemek istiyorsanız, bir iğne tahtasına yatırım yapmanız gerekecektir. Kadife veya iğne tahtası, yüzeye dik bir tuval desteğine monte edilmiş metal iğnelere sahiptir. Kadife kumaş ütüleme sırasında kazık düzleşmesini önlemek için iğne tahtası yüzeyine yüzü aşağıya bakacak şekilde yerleştirilir. İğne tahtanız yoksa ve kırışıklıkları gidermek için bir ütü kullanmanız gerekiyorsa, buharlı ütüyü kumaşın en az 1/2 inç üzerinde tutun ve buharın kumaşa nüfuz etmesine izin verin. Ütünün yüz plakasını ASLA doğrudan kumaş üzerine koymayın.

Nasıl kırışıklıkları kaldırmak için kadife buharlı ütü

Bir giysi kırışıklıkları gidermek ve ezilmiş kazıkları gençleştirmek için kadife üzerinde en iyi işi yapar. Giysiyi bir duş çubuğundan asın ve buharlayıcıyı giysiden kumaştan en az 1/2 inç yukarı ve aşağı hareket ettirin. Buhar ünitesini çok yakın tutmayın veya bir yerde çok uzun süre kalmayın yoksa malzemeye zarar vereceksiniz. Alanları pürüzsüz ve hafif şekillendirmek için ellerinizi kullanın.

Kokuları veya ağır kırışıklıkları gidermek için buharda pişirdiğinizde, buharda pişirdikten sonra liflere, yığını kaldırmak ve tiftikleri çıkarmak için yumuşak kıllı bir giysi fırçasıyla hafif bir fırçalama uygulayın.

Kadife parçası alanlar işleyebileceğinizi düşündüğünüzden daha kırışıksa, iyi bir kuru temizleyiciye götürün.

Kadife Kıyafet ve Aksesuarlarının Saklanması

kadife kumaş nasıl yıkanır kadife elbise nasıl yıkanır kadife kumaş nasıl ütülenir kadife elbise ütü nasıl yapılır

Kadife kıyafetler daima asılmalı, katlanmamalıdır. Katlanması, çıkarılması zor kırışıklıklar bırakacaktır. Katlamanız gerekiyorsa, kırışıklıkları önlemek için kıvrımları asitsiz kağıt mendil ile doldurun. Omuz izlerini ve sarkmayı önlemek için sağlam, yastıklı bir askı kullanın.

Parti Kadife Kumaş Alan tozdan korumak için, giysinin omuzlarını bir çarşaf veya yastık kılıfı gibi yıkanması kolay pamuklu kumaşla örtün. Uzun süreli saklama için daima nefes alabilen, yıkanabilir bir kumaş saklama çantası kullanın. Plastik, liflere zarar verebilecek ve nemli alanlarda küf oluşumunu teşvik edebilecek nemi tutabilir. Yüksek sıcaklık dalgalanmalarına sahip olmayan serin ve kuru bir yerde saklayın.

Kadife aksesuarları toz ve topraktan korumak için kumaş torbalarda veya asitsiz kutularda saklanmalıdır. Parçaların ezilmemesine dikkat edin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın