İstanbul Tekstil Piyasası

Laleli tekstil piyasasında son durum.Türkiye'de tekstil sektörünün durumu 2023. Türkiye'de tekstil sektörünün durumu 2024

Kumaş alanlar. İster bilinçli bir müşteri olun, ister moda tasarımı becerilerinizi yeni bir düzeye taşımak isteyin farklı kumaş türlerini tanımak akıllıca olacaktır. Her biri farklı öğeler için en uygun olanıdır: spor giyim kumaşı, hem görünümleri hem de diğer nitelikleri açısından yüksek moda için kullanılanlardan farklıdır.

Parti kumaş alanlar. Daha fazla öğrenmek ister misiniz? Kumaş tanımı, bilmeniz gereken farklı kumaş türü ve her birini ne için kullanacağınız için okumaya devam edin.

Kumaş Nedir?

Türkiye tekstil piyasası merter tekstil piyasası merter tekstil pazarı istanbul tekstil piyasası zeytinburnu tesktil pazarı
Türkiye tekstil piyasası merter tekstil piyasası merter tekstil pazarı istanbul tekstil piyasası zeytinburnu tesktil pazarı

İlk olarak, kumaş nedir? İlk soru aslında kumaş nedir olmalıdır, çünkü “kumaş benzeri bir malzeme”dir! Sözlük, kumaşı “doğal veya sentetik liflerin ve filamentlerin genellikle dokunması, keçelenmesi veya örülmesiyle yapılan esnek bir malzeme” olarak tanımlar.

Esasen kumaş, giysi, ayakkabı, çanta gibi ürünlerin ve çarşaf, minder ve havlu gibi ev eşyalarının yapımında kullanılan liflerden yapılmış bir malzemedir. Kalın veya ince, pürüzlü veya pürüzsüz, ağır veya hafif olabilir; Farklı kumaş türlerinin kalitesi, neyden yapıldığına bağlıdır.

Türkiye’de tekstil sektörü ne durumda?

Tekstil piyasası ne durumda?

Türkiye tekstilde dünyada kaçıncı sırada?

Türkiye’nin tekstil ihracatı ne kadar?

Dokuma Nedir?

Başlamadan önce, dokumanın kumaş elde etmek için ipliklerin iç içe geçtiği bir süreç olduğunu ve bu sayede aşağıdakilere ayrılan birçok kumaş türünün üretilebildiğini bilmekte fayda var: düz dokuma kumaşlar: boyuna çapraz iplikler kumaş (çözgü), kumaşın (atkı) genişliği boyunca uzanan ipliklerle dik açılarda iç içe geçerek birbirine dik şekiller oluşturur. Örme kumaşlar: ağ gibi dokunan çok uzun tek bir iplik vardır. Bu kumaşlar, dokuma türü gereği genel olarak oldukça esnektir ve vücuda iyi uyum sağlar. En iyi bilinen örnekleri gömlek ve formadır.

Kökenlerine göre kumaş çeşitleri

Kumaş alan firmalar. Krep kumaş alan firmalar krep kumaş alan şirketler krep kumaş nereye satılır Şifon kumaş alan şirket parça şifon kumaş alan firmalar
Kumaş alan firmalar. Krep kumaş alan firmalar krep kumaş alan şirketler krep kumaş nereye satılır Şifon kumaş alan şirket parça şifon kumaş alan firmalar

Yapıldıkları liflerin kökenine bağlı olarak, çeşitli kumaş türleri esas olarak doğal kumaşlar ve sentetik kumaşlar olarak ayrılır.

Doğal Kumaş Nedir?

Doğal kumaşlar tamamen hayvansal veya bitkisel liflerden yapılan kumaşlardır bu nedenle çok eski çağlardan beri kullanılmaktadırlar. Hayvan kılı ve kürkünden veya belirli bitki türlerinden elde edilen selüloz liflerinden yapılırlar. Bu kumaş kategorisinin boyanması ve eğirilmesi kolaydır. Dokuma veya dokunmamış olabilirler. Örneğin keçe, dokunmadan sıkıştırılmış bir dizi elyaftır. En iyi bilinen doğal kumaşlar şunlardır:

TÜRKİYE TEKSTİL PİYASASI

Yün

Yün, hayvansal kökenli bir kumaştır ve farklı koyun türlerinin (en ünlüsü merinos), keçilerin (tiftik ve kaşmir kumaşlar), tavşanların (angora kumaşları) veya devegillerin (alpaka,deve) yapağılarının dokunmasıyla elde edilir. Yün önemli özelliklere sahiptir ve bu nedenle ağırlıklı olarak giyim kumaşlarında kullanılmaktadır.

MERTER TEKSTİL PİYASASI                            

parça krep kiloluk krep ucuz krep likralı krep toptan krep kiloluk krep
parça krep kiloluk krep ucuz krep likralı krep toptan krep kiloluk krep

Aslında yünlü kumaşlar nemi emer ama her şeyden önce sıcaktır ve ısıyı tutar ve bu onları mont, ceket, etek, pantolon, şapka gibi sonbahar ve kışlık giysilerin dikilmesi için ideal kılar. Diğer nitelikleri direnç ve esnekliktir kaliteli ve dayanıklı tekstil giysilerin dikilmesi için vazgeçilmez bir kumaş haline getirir. Yün kalitesine bağlı olarak yünlü kumaşların fiyatları daha ucuzdan daha pahalıya doğru değişebilmektedir ancak pamuklu kumaşlar kadar ucuz olmadıklarına dikkat edilmelidir.

Yorum Yap

  • error: Content is protected !!